Brytyjska emerytura po wyjeździe do Polski. Jak o nią aplikować?

Część Polaków decyduje się na wyjazd do Polski, gdy przechodzą na brytyjską emeryturę. O emeryturę w UK można się starać po przepracowaniu minimum 10 lat nawet wtedy, gdy wyjechaliśmy z Wysp przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Aby przysługiwała nam brytyjska emerytura musimy osiągnąć odpowiedni wiek. A także musimy przepracować na Wyspach przynajmniej 10 lat opłacając National Insurance. Co jednak należy zrobić, aby ubiegać się o angielską emeryturę po wyjeździe z Wielkiej Brytanii np. do Polski?

Brytyjska emerytura po wyjeździe do Polski

Na jednej z grup tematycznych na Facebooku użytkownik zapytał o to, jak może się starać o brytyjską emeryturę, gdy zamierza wyjechać do Polski:

„Dostajecie angielską emeryturę bezpośrednio do Polski? Jak aplikować i jakie konto podać?

Należy zacząć od tego, że bez problemów możemy starać się o brytyjską emeryturę, zarówno gdy zamierzamy wyjechać do Polski, jak i wtedy, gdy już się do ojczyzny przeprowadzimy.

Wniosek o przyznanie takiej emerytury, którą będziemy pobierać poza Wielką Brytanią, pobieramy na stronie rządowej (TUTAJ). Wraz z nim należy przedstawić odpowiednie dokumenty. Są one niezbędne, aby brytyjska emerytura nam przysługiwała. Do tych dokumentów należą payslipy i formularze P60 i P45.

Jak czytamy na brytyjskiej stronie rządowej – musimy wybrać kraj, w którym chcemy otrzymywać (wypłacać) emeryturę. Co jednak istotne, nie możemy wypłacać  emerytury w jednym kraju przez część roku, a w innym kraju przez pozostałą część roku.

Jakie konto wybrać do emerytury?

Również na stronie rządowej znajduje się informacja o wpłacaniu emerytury na konto bankowe. Możemy w tym przypadku wybrać bank w kraju, w którym mieszkamy (czyli np. Polskę), lub bank (albo kasę mieszkaniową) w Wielkiej Brytanii.

Ponadto możemy w tym celu korzystać z konta na nasze nazwisko, wspólnego konta z inną osobą lub konta kogoś innego (jeśli mamy zgodę tej osoby i przestrzegamy warunków banku).

W tym celu będziemy potrzebować międzynarodowego numeru konta bankowego (IBAN) i numeru kodu identyfikacyjnego banku (BIC), jeśli mamy konto zagraniczne. Z kolei emeryturę otrzymamy w walucie lokalnej. A kwota może ulec zmianie w zależności od kursu waluty.

Teksty tygodnia

W Glasgow rosną góry śmieci

Odkąd władze Glasgow wprowadziły opłaty za odpady wielkogabarytowe, w mieście rosną góry śmieci. Nielegalnie porzucane śmieci zanieczyszczają miasto i prowadzą do plagi szczurów.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Różnice w tradycjach wielkanocnych w Polsce i UK

Zarówno polskie, jak i brytyjskie tradycje i zwyczaje wielkanocne są bogate i różnią się ze względu na regiony.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Dostęp do kont i podatek od emerytury. Brytyjski urząd skarbowy “w akcji”.

HMRC zaczyna niezwykle aktywnie działać. Dla rządu UK załatanie dziury budżetowej to priorytet, nawet kosztem najbiedniejszych. Po zapowiedziach zmian w świadczeniach socjalnych czas na brytyjski urząd skarbowy. A ten sięga do kieszeni najstarszych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie