piątek, 20 września, 2024

Rekordowe zakupy na święta — w 2023 Brytyjczycy nie kupowali mniej, ale taniej

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii w obliczu nadal trwającego kryzysu kosztów utrzymania nie zamierzają zmieniać swoich konsumenckich nawyków.

Wciąż chcą kupować „na bogato”, a już szczególnie w okresie świątecznym, pomimo (relatywnie) wysokiej inflacji i podwyższonych rachunków za energię. W związku z tym, że domowe budżety w UK są napięte, przed Bożym Narodzeniem, Brytyjczycy wcale nie kupowali mniej, ale… kupowali taniej. Świadczą o tym wyniki sprzedaży przedstawione przez Lidla i Aldi.

Dwie sieci niemieckich dyskontów działające w UK specjalizują się w oferowaniu produktów w możliwie jak najniższych cenach. Obie odnotowały rekordowe obroty w sezonie świątecznym, co doskonale świadczy o tym, że Brytyjczycy nie chcieli rezygnować z obchodzenia Bożego Narodzenia okazale i wystawnie.

Świąteczne zakupy w 2023 na Wyspach

Sprzedaż Lidla wzrosła o 12% w ciągu czterech tygodni poprzedzających Boże Narodzenie, do czego przyczynił się wynoszący aż 11% wzrost sprzedaży żywności premium w ramach marki własnej tej niemieckiej sieci, jak podaje „Guardian”. Zakupy w Lidlu zrobiło 4,5 miliona osób na Wyspach. Co kupowali? Przebojem okazał się… sweter bożonarodzeniowy (wzrost o 40%) czy szampan marki Montaudon brut (jego sprzedaż się podwoiła).

Z kolei w Aldi wzrost sprzedaży w rzeczonym okresie wyniósł 8%, a co przełożyło się w sumie na ponad 1,5 miliarda funtów przychodu. Według analiz przedstawicieli samej sieci kupujący do tej pory w Tesco i Sainsbury’s, prawie pół miliona osób, „przerzucili” się właśnie na Aldi. Wszystko wskazuje na to, że zrobili tak właśnie ze względu na niższe ceny.

Brytyjczycy oszczędzają, ale chcą nadal kupować dużo 

Generalnie, 22 grudnia 2023 był najbardziej pracowitym dniem w handlu nie tylko w minionym roku, ale jak podaje „Guardian”, w całej historii funkcjonowania Aldi i Lidla w UK!

Zasadniczo, na Wyspie nadal utrzymuje się trend kupowania coraz większej ilość produktów oferowanych przez dyskonty, pod ich markami własnymi, które zwykle są tańsze od wyrobów „markowych”. Udział w rynku zarówno Aldi, jak i Lidla w listopadzie 2023 znowu wzrósł, gdy Asda, Morrisons, Waitrose i Co-op tracą klientów.

Dodajmy również, iż w grudniu 2023 roku inflacja cen żywności w skali rocznej sięgnęła 6,7%, jak wynika z najnowszych danych British Retail Consortium.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?