piątek, 20 września, 2024

Covid i Brexit zabiły brytyjski biznes? Liczba upadłych firm wzrosła o ponad 50 proc.

Najnowsze dane pokazują, że w 2023 r. niewypłacalność ogłosiło o 52 proc. więcej firm w Wielkiej Brytanii niż dwa lata wcześniej. Przeważająca liczba firm jako przyczynę zakończenia działalności podaje albo Covid-19, albo Brexit, albo oba te czynniki jednocześnie.

Pandemia Covid-19 miała różny wpływ na biznes

Dane zebrane i przeanalizowane przez Creditsafe (agencję sprawdzającą zdolność kredytową firm) pokazują, że w 2023 r. postępowanie upadłościowe było prowadzone względem 30 199 brytyjskich przedsiębiorstw. To o 52 proc. więcej niż w 2021 r. Jak jednak mówią eksperci, wybuch pandemii Covid-19 nie we wszystkich przypadkach okazał się przysłowiowym gwoździem do trumny. Oczywiście były takie przedsiębiorstwa, i było ich dużo, które przed wybuchem ogólnoświatowej pandemii radziły sobie bardzo dobrze i których działalność zupełnie załamała się w trakcie powtarzających się lockdowców i wprowadzanych obostrzeń. Wiele z tych firm akurat nie podniosło się po okresie pandemii. Ale były też takie przedsiębiorstwa, które przed 2020 r. nie radziły sobie zbyt dobrze. Te firmy akurat na wybuchu pandemii skorzystały, ponieważ otrzymały jeszcze fundusze w ramach hojnego programu pomocowego.

Widzimy różne przyczyny niepowodzeń w biznesie. Żałoba, strata dziecka, utrata bliskich, własne problemy zdrowotne. Wydaje się, że obecnie problemów zdrowotnych jest znacznie więcej. Ludzie mają także trudności z rekrutacją pracowników. W wielu branżach trudno jest znaleźć pracowników i to ma swoje konsekwencje. A koszty wzrosły wraz z inflacją. To główne powody, ale wszyscy, z którymi współpracujemy, powołują się na Covid i Brexit – w takich słowach podsumowuje coraz liczniejsze upadki przedsiębiorstw Stephanie Buckley z The Insolvency Company.

Liczba upadłości wróci do poziomu sprzed pandemii?

Na pytanie, czy liczba upadłości zwolni i czy powróci do poziomów notowanych przed pandemią, eksperci nie mają zbyt dobrych wiadomości. Z informacji opublikowanych przez Creditsafe, które monitoruje zdolność kredytową firm na podstawie danych bankowych wynika, że w 2023 r. brytyjskie firmy w aż 45 proc. przypadków płaciły swoje faktury z opóźnieniem. Dla porównania w 2021 r. takich przypadków było 35 proc. Średnie opóźnienie w płatności za fakturę wyniosło 11 dni. Natomiast najgorzej radziły sobie z tym firmy z USA, które średnio spóźniały się z uregulowaniem zapłaty o prawie 16 dni.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Dowiedz się, jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych (WW-uitkering) w Holandii, jaka jest wysokość świadczenia i jak długo można je pobierać.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Dzieci w Holandii otrzymają szczepionkę MMR znacznie wcześniej

Jak wynika z informacji podanych przez RIVM, dzieci w Holandii będą otrzymywać szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?