Mieszkania socjalne mają się zmienić w „brytyjskie domy dla brytyjskich pracowników”

Zgodnie z planami rządu torysów, których realizacja ma się niebawem rozpocząć, a mieszkania socjalne mają trafiać przede wszystkim do Brytyjczyków. Eksperci twierdzą jednak, że jest to najprawdopodobniej nielegalne i niewykonalne…

Downing Street chce zapewnić obywatelom brytyjskim większy priorytet w kwestii przyznawania im mieszkań socjalnych. Zgodnie z planem torysów pod hasłem „brytyjskie domy dla brytyjskich pracowników” system ma faworyzować brytyjskich obywateli.

Mieszkania socjalne dla Brytyjczyków

Torysi zapowiedzieli, że już niebawem rozpoczną się konsultacje na temat sposobów zapewnienia obywatelom Wielkiej Brytanii szybszego dostępu do mieszkań socjalnych. Ma to również na celu wzmocnienie słabnącej reputacji Rishi Sunaka, jako premiera walczącego z imigracją.

Plany torysów nie spotkały się z aplauzem ze strony wielu polityków. Z kolei eksperci ds. mieszkalnictwa twierdzą, że faworyzowanie obywateli brytyjskich w przyznawaniu mieszkań socjalnych jest prawdopodobnie nielegalne i niewykonalne.

Imigranci kozłami ofiarnymi

Polly Neate, dyrektor organizacji charytatywnej zajmującej się mieszkalnictwem – Shelter, powiedziała:

– Taka polityka to nic innego jak szukanie kozła ofiarnego i to w najgorszym wydaniu. Jet to niepotrzebne, niewykonalne i niesprawiedliwe. Nie tylko ignoruje fakt, że istnieją już rygorystyczne przepisy, zgodnie z którymi tylko obywatele Wielkiej Brytanii lub osoby z statusem zasiedlenia mogą uzyskać dostęp do mieszkań socjalnych. Ale także obwinia się grupę ludzi za kryzys mieszkaniowy, którego nie spowodowała.

Według obowiązujących obecnie przepisów – władze lokalne zajmujące się mieszkalnictwem socjalnym decydują o przydziale mieszkań socjalnych w zależności od potrzeb. Dając tym samym pierwszeństwo osobom bezdomnym lub żyjącym w przeludnionych lub nędznych warunkach. Uchodźcy mogą ubiegać się o mieszkania socjalne, ale nikt, kto nie jest uprawniony do świadczeń, nie ma takiego prawa. Oznacza to, że większość obcokrajowców w Wielkiej Brytanii jest już wykluczona.

Co ciekawe najnowsze dane rządowe pokazują, że 90 proc. głównych najemców mieszkań socjalnych to obywatele Wielkiej Brytanii. Jednak w niektórych obszarach liczba ta jest znacznie niższa. W londyńskiej dzielnicy Brent w latach 2021–2022 obcokrajowcom wynajęto 40 proc. nowych domów socjalnych, podczas gdy w Southwark odsetek ten wyniósł 29 proc.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rząd UK kontynuuje walkę z paleniem papierosów – czego będą dotyczyć nowe zakazy?

Brytyjskie władze kontynuują swoją walkę z jednym z największych zabójców w Wielkiej Brytanii i najczęstszej przyczyny raka na Wyspach. Rząd przedstawił plany zakazu palenia poza szkołami i szpitalami, a także ograniczenia w handlu, marketingu oraz opakowaniach e-papierosów.

Niektóre zasiłki przestaną być wypłacane do Bożego Narodzenia

Ministerstwo Pracy i Emerytur wydało ostrzeżenie dla osób pobierających zasiłki, które przestaną być wypłacane do Bożego Narodzenia.

Grupa polskich i szkockich wolontariuszy posprzątała Wielką Polską Mapę Szkocji

Grupa polskich i szkockich wolontariuszy wspólnymi siłami posprzątała niezwykły zabytek. W niedzielę, 3 listopada 2024 roku miało miejsce sprzątanie Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji, niezwykłego modelu, który ucieleśnia współczesne, polskie-szkockie relacje i historię naszych krajów.

Makabryczne odkrycie. W krzakach przy drodze znaleziono odciętą rękę i nogę

W krzakach przy drodze w pobliżu więzienia przypadkowy mieszkaniec Thamesmeade znalazł odciętą rękę i nogę.

Asda zwalnia 475 pracowników i ogranicza pracę hybrydową

W ramach restrukturyzacji firmy Asda zwalnia 475 swoich pracowników w Leeds i Leicester. A także ogranicza tryb pracy hybrydowej.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie