piątek, 20 września, 2024

Nie żyje Jan Mokrzycki, działacz polonijny w UK i prezes Zjednoczenia Polskiego

Pożegnaliśmy jednego z najbardziej zasłużonych działaczy polonijnych w Wielkiej Brytanii. W dniu 25 grudnia 2023 roku, w swoim rodzinnym domu w Gravesend, wieku 91 lat zmarł Jan Mokrzycki.

Kim był Jan Mokrzycki? „Wieloletni prezes Zjednoczenia Polskiego, emerytowany dentysta z Midlands, który stał się wiodącą figurą wśród londyńskiej Polonii, najpierw prowadząc kampanię na rzecz wejścia Polski do UE, a następnie walcząc o prawa Polaków w Wielkiej Brytanii, po tym, jak wejście zostało osiągnięte” – jak czytamy w nekrologu, opublikowanym na łamach oficjalnej strony Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii.

Biografia Jana Mokrzyckiego

Bohater tego tekstu urodził się w Warszawie w 1932 roku w rodzinie lekarzy, Janiny z domu Sekowskiej i Jana Mokrzyckiego. Lata jego dzieciństwa i wczesnej młodości przypadły na wybuch II wojny światowej i niemiecką okupację. W tym czasie stracił ojca, wujka i dziadka. On sam przetrwał wojnę w Sulejówku, u babci. W 1946 roku jego matka, która przetrwała pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz, a następnie Ravensbrück wywiozła go do Wielkiej Brytanii.

Jan Mokrzycki początkowo zamieszkał w Bolton, a jego matkę zaczęła praktykę lekarską na Wyspie. Nasz rodak ukończył studia dentystyczne na uniwersytecie w Newcastle. Na Wyspach poślubił Magdalenę Okońską i osiedlił się w Kenilworth w hrabstwie Warwickshire. Właśnie tam zaangażował się w działalność polonijną.

Działalność polonijna Jana Mokrzyckiego

Nie sposób w krótkim tekście streścić całej działalności Mokrzyckiego, ale przytoczymy kilka faktów, jak cytujemy za oficjalnym profilem Zjednoczenia Polskiego na FB:

„Janek Mokrzycki należał do wybitnych działaczy Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii, był członkiem Rady Zjednoczenia, wiceprezesem (1995-1997 i 2009-2011), sekretarzem generalnym (1999-2001) i prezesem (1997-1999 i 2001-2009).

Po wejściu do Unii w Roku 2004 organizował pomoc dla nowo przybyłych Polaków do Wielkiej Brytanii. W kontakcie z brytyjskimi związkami zawodowymi organizował szkolenia dla polskich pracowników w sprawie i praw obywatelskich i pracowniczych, monitorował traktowanie polskich obywateli w punktach granicznych i sporządzał raporty o wypadkach szykanowania czy dyskryminacji Polaków.

Za swe zasługi dla europejskiej Polonii został odznaczony Medalem Honorowym Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych. Za zasługi dla Polski został odznaczony Odznaką Honorową „Bene Merito” oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.”

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Twoje prawa jako pasażera. Co zrobić, gdy lot samolotem jest odwołany lub opóźniony?

Podróżowanie samolotem jest wygodne i szybkie. Latamy na urlop, w celach biznesowych oraz rodzinnych. Jednak zdarzają się sytuacje, które mogą zakłócić lot.

Ponad 1,7 mln gospodarstw domowych w UK nie chce tej zimy włączać ogrzewania

2-3 milionów gospodarstw domowych w UK albo w ogóle nie włączy ogrzewania tej zimy, albo będzie z tym zwlekać do ostatniej chwili

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?