piątek, 20 września, 2024

Imigrantce z UE posiadającej pre-settled status odmówiono Universal Credit. Sąd zajął się sprawą

Sąd Najwyższy orzekł, że Ministerstwo Pracy i Emerytur niesłusznie odmówiło Universal Credit imigrantce z UE posiadającej pre-settled status. Kobieta znajdowała się w trudnej sytuacji, doświadczyła przemocy domowej wraz z dzieckiem i potrzebowała państwowego wsparcia w postaci świadczeń.

Po decyzji Sądu Najwyższego można odnieść wrażenie, że Ministerstwo Pracy i Emerytur niesprawiedliwie traktuje imigrantów z UE posiadających pre-settled status, który powinien im dawać takie same prawa, jak innym pełnoprawnym mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Także w przyznawaniu Universal Credit.

Imigrantce z UE odmówiono Universal Credit

Sprawa imigrantki z UE posiadającej pre-settled status, która musiała uciekać z domu wraz z dzieckiem i której Ministerstwo Pracy i Emerytur odmówiło Universal Credit, znalazła swój finał w Sądzie Najwyższym.

Orzekł on, że niesłusznie odmówiono jej przyznania świadczenia w tak trudnej sytuacji, gdyż kwalifikowała się do niego. Wydana w sprawie imigrantki z UE decyzja sądu oznacza, że obywatelom UE posiadającym pre-settled status, nie można zgodnie z prawem odmówić świadczenia, jeśli bez niego nie będą w stanie żyć w godnych warunkach.

W kontekście prawnym sąd zdecydował, że prawo do godności określone w art. 1 Karty Praw Podstawowych UE nadal ma zastosowanie w UK pod pewnymi względami po Brexicie. Sąd zatem orzekł, że osoba posiadająca prawo pobytu musi mieć możliwość korzystania z niego w sposób godny.

Orzeczenie sądu stanowi ochronę

W związku z decyzją Sądu Najwyższego prawniczka, Claire Hall, z Child Poverty Action Group (CPAG) powiedziała:

– To orzeczenie zapewnia kluczową ochronę niektórym z najbardziej bezbronnych rodzin w Wielkiej Brytanii. A minister spraw wewnętrznych musi szybko zastosować to orzeczenie, aby zagwarantować, że nikt nie będzie zmuszony żyć w niedopuszczalnych warunkach.

Jak podało CPAG, Ministerstwo Pracy i Emerytur będzie musiało ponownie rozpatrzyć aż 2900 podobnych spraw. I nie będzie mogło z tym zwlekać. Z kolei rzecznik ministerstwa powiedział oględnie:

– Będziemy aktualizować wytyczne i dokonywać przeglądu przypadków w kontekście tego wyroku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Droższe parkingi dla SUV-ów

Wyższe opłaty za parkowanie dla SUV-ów. Czy to rozwiązanie jest słuszne?

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Zostań ekspertem Masażu Kobido Up – Zapisz się na intensywne szkolenia w Londynie i Birmingham

Naturalne sposoby odmładzania twarzy to najgorętszy trend w pielęgnacji,...

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?