piątek, 20 września, 2024

Brytyjska klasa średnia ledwo sobie radzi. Nawet zarabiając 60 000 funtów rocznie

Okazuje się, że z kryzysem kosztów życia nie radzą sobie w UK nie tylko rodziny najbiedniejsze, ale też tzw. klasa średnia. Tym ostatnim najbardziej doskwiera niepewność zachowania miejsca pracy i wysokie koszty związane z utrzymaniem mieszkania.

Niepewność przyszłości udziela się w UK wszystkim

Z badania abrdn Financial Fairness Trust wynika, że niepewność jutra znacząco odbija się także w Wielkiej Brytanii na klasie średniej. Problemem wśród osób lepiej zarabiających jest przede wszystkim niepewność związana z utrzymaniem zatrudnienia. Jeden na trzech mieszkańców UK, którzy zarabiają dziś dochody na poziomie średniej krajowej, może nie mieć już takiej możliwości w roku następnym. Aż 20 proc. osób osiągających przyzwoite dochody ma też trudności z zakupem żywności i innych niezbędnych artykułów. – To ludzie zarabiający od 30 000 do 60 000 funtów rocznie, w zależności od rodzaju gospodarstwa domowego. Ludzie, którzy, jak można by się spodziewać, będą sobie dobrze radzić – mówi jeden z autorów raportu, Donald Hirsch, doradca ds. polityki w FFT.

I dodaje: – Średnie dochody nie zapewniają ludziom bezpieczeństwa. W dobie obecnego kryzysu kosztów życia coraz bardziej widoczna stała się bezbronność osób o skromnych dochodach. Stoją w obliczu znacznej niepewności i słusznie zachęca się ich do oszczędzania zarówno na czarną godzinę, jak i na emeryturę. Jeśli jednak ktoś spłaca jeszcze kredyt studencki i ma wysokie koszty mieszkania, to utrzymanie przyzwoitego poziomu życia staje się dziś trudne. Nawet na minimalnym poziomie, który często kojarzony jest raczej z grupami o niższych dochodach.

Niepewność pracy w UK wzrasta

Dla ekspertów niepewność pracy dotyczy osób pracujących na własny rachunek, pracujących dla obecnego pracodawcy krócej niż dwa lata lub krócej niż trzy lata w przypadku ludzi pracujących w niepełnym wymiarze godzin. Rozróżnienie to jest o tyle istotne, że w ciągu ostatniej dekady dorośli w wieku produkcyjnym co prawda częściej podejmowali w UK pracę, ale rzadziej znajdowali ją na stałe. W tym czasie odsetek ludzi pozostających bez pracy, czyli ludzi bezrobotnych lub wykazujących bierność zawodową, spadł z 20 proc. do 18 proc. Ale jednocześnie w tym okresie spadł również o 1,5 pkt proc. wskaźnik bezpiecznego zatrudnienia, a wskaźnik dotyczący niepewnego zatrudnienia wzrósł o 4 pkt proc.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Bezrobocie w Irlandii spadło – na „Zielonej Wyspie” ciągle trzeba rąk do pracy

Odsetek osób pozostających bez zatrudnienia na "Zielonej Wyspie" wyniósł 4,3%, jak podaje CSO. Miesiąc wcześniej, w lipcu, stopa bezrobocia wynosiła nieco więcej, bo 4,7%.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?