piątek, 20 września, 2024

Oto najszczęśliwsze państwa świata. Polska awansowała

Znamy wyniki najnowszego rankingu World Happiness Report. Czołówka państw, w których żyje się najlepiej, nie zmieniła się, a znalazły się w niej kolejno Finlandia, Dania i Islandia. Ale roszady nastąpiły na dalszych miejscach – swoje dotychczasowe pozycje straciły m.in. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, a zyskały takie kraje jak np. Polska.

Mieszkańcy tych krajów są najbardziej zadowoleni z życia

Pierwsze trzy miejsca w rankingu World Happiness Report okupowane są przez te same trzy kraje, co w roku ubiegłym, a zatem kolejno przez Finlandię, Danię i Islandię. O dwa miejsca w tym roku awansowała Szwecja, na miejsce czwarte, a miejsce piąte przypadło w udziale Izraelowi.

Poniżej przedstawiamy pierwszą dwudziestkę państw, w których mieszkańcy są najbardziej zadowoleni z życia:

1. Finlandia
2. Dania
3. Islandia
4. Szwecja
5. Izrael
6. Holandia
7. Norwegia
8. Luksemburg
9. Szwajcaria
10. Australia
11. Nowa Zelandia
12. Kostaryka
13. Kuwejt
14. Austria
15. Kanada
16. Belgia
17. Irlandia
18. Czechy
19. Litwa
20. Wielka Brytania

W tym miejscu warto jest odnotować spadek Wielkiej Brytanii o jedno miejsce w porównaniu do raportu z ubiegłego roku (jest to też spadek o siedem miejsc w porównaniu do raportu z 2020 r.). Poza tym z pierwszej dwudziestki World Happiness Report wypadły Stany Zjednoczone, a to na skutek pogarszającej się kondycji psychicznej ludzi młodych, poniżej 30. roku życia.

Co ciekawe, ranking najszczęśliwszych krajów świata inaczej wygląda w podziale na grupy wiekowe. Jeśli weźmiemy pod uwagę zadowolenie z życia w grupie młodych dorosłych, do 30. roku życia, to najlepiej wypadają tutaj Litwa, Izrael, Serbia, Islandia, Dania, Luksemburg i Finlandia. Z kolei biorąc pod uwagę zadowolenie z życia osób w wieku 60+, najszczęśliwszymi państwami są: Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja, Islandia, Nowa Zelandia, Holandia, Kanada, Australia i Stany Zjednoczone.

Jak Polska wypadła w rankingu najszczęśliwszych państw świata?

Polska w tym roku uplasowała się na 35. miejscu najszczęśliwszych państw świata, co oznacza, że awansowała o cztery pozycje względem ubiegłego roku. A co jeszcze ciekawsze, w ostatnich dwóch latach Polska znacząco przesunęła się w rankingu, ponieważ przeskoczyła w zestawieniu aż o 13 miejsc w górę w porównaniu z 2022 rokiem. W tegorocznym World Happiness Report Polska znalazła się wyżej od takich europejskich krajów jak Hiszpania (miejsce 36.), Malta (miejsce 40.), Włochy (miejsce 41.), Słowacja (miejsce 45.), Łotwa (miejsce 46.), Cypr (miejsce 50.), Portugalia (miejsce 55.), Węgry (miejsce 56.), Chorwacja (miejsce 63.), Grecja (miejsce 64.) czy Bułgaria (miejsce 81.).

Najmniej szczęśliwe kraje świata

Najgorzej w rankingu 143 państw, przygotowanym przez Sustainable Development Solutions Network, na bazie danych zebranych przy pomocy sondaży Gallup World Poll, wypadł Afganistan. A tylko trochę lepiej poradziły sobie w zestawieniu takie państwa jak Liban, Lesotho, Sierra Leone i Demokratyczna Republika Konga.

Wśród krajów Europy po raz kolejny najsłabiej wypadła Ukraina, która zajęła 105. miejsce. Rosja znalazła się w tym roku na 72. pozycji.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Nowe zasady wjazdu do UK dla Polaków — czym jest system ETA?

Brytyjskie władze zaostrzą restrykcje dla przyjezdnych na Wyspy. Przybywający do UK będą musieli aplikować o wizę w systemie ETA.

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Szabrownicy wykorzystują tragedię powodzian

Podano niepokojące informacje z Kłodzka i Lewina Brzeskiego, gdzie pojawili się szabrownicy, którzy wykorzystują tragedię powodzian.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?