piątek, 20 września, 2024

Cena brytyjskiego paszportu wzrosła po raz drugi w ciągu 14 miesięcy

W czwartek po raz drugi w ciągu 14 miesięcy wzrosła cena brytyjskiego paszportu. Teraz za wyrobienie tego dokumentu musimy zapłacić o 7 proc. więcej niż do tej pory.

7-procentowy wzrost ceny brytyjskiego paszportu nastąpił po 9-procentowej podwyżce, która miała miejsce całkiem niedawno, bo w lutym 2023 roku. Grupa konsumencka Which? stwierdziła, że osoby, które będą musiały wyrobić nowy paszport, będą „najprawdopodobniej zaskoczone” kolejną podwyżką.

Wzrost ceny brytyjskiego paszportu

W czwartek, 11 kwietnia, koszt złożenia wniosku online o nowy paszport brytyjski dla osoby dorosłej wzrósł z 82,50 funta do 88,50 funta. Natomiast koszt złożenia wniosku o paszport dla dziecka przez Internet wzrósł z 53,50 funta do 57,50 funta. A w przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem poczty – cena wzrosła z 64 funtów do 69 funtów.

Natomiast złożenie wniosku pocztą o paszport dla osoby dorosłej kosztuje obecnie 100 funtów, a kosztowało 93 funty.

Home Office stwierdziło, że druga podwyżka opłaty za paszport pozwoli na ulepszenie usług, bo wcześniejsza podwyżka nie dawała takich możliwości.

Co również istotne – koszt paszportu wzrasta, jeśli składamy wniosek z zagranicy lub gdy musimy wyrobić ten dokument w trybie pilnym.

Bezpłatne paszporty

Wyrobienie brytyjskiego paszportu jest bezpłatne dla osób urodzonych 2 września 1929 roku lub wcześniej.

Przed ubiegłoroczną podwyżką opłaty paszportowe nie były podwyższane przez pięć lat. A standardowy wniosek o paszport dla osoby dorosłej kosztował 75,50 funtów.

Mimo ogólnego wzrostu cen na całym świecie, a także kosztów produkcji, brytyjski paszport należy obecnie do jednego z najdroższych w Europie. Pod tym względem Wielką Brytanię wyprzedzają tylko takie kraje jak Szwajcaria (koszt paszportu w przeliczeniu na brytyjską walutę to 122 funty) i Dania (103 funty).

Ostrzega się też osoby podróżujące na brytyjskim paszporcie przed unijną zasadą tzw. „10-letniego paszportu”. Związana jest ona z tym, że paszporty ponad 10-letnie nie są akceptowane po Brexicie przez kraje Unii Europejskiej. Przed wprowadzeniem pobrexitowych przepisów wniosek o nowy paszport złożyło aż 32 miliony osób.

Według krytyków podwyżki cen nowych paszportów, wiele osób narzeka na opóźnienia w wyrabianiu tych dokumentów. Co z kolei wpłynęło negatywnie na ich plany dotyczące podróży. Jak podało National Audit Office – w pierwszych miesiącach po pandemii, w 2022 roku około 360 000 osób czekało na wyrobienie paszportu ponad 10 tygodni.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Nowy wariant COVID-19 szaleje w Europie. Czy ktoś jeszcze się tym przejmuje?

Nowy wariant COVID-19, nazwany Covid XEC, wzbudza coraz większe...

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?