piątek, 20 września, 2024

Bezpieczeństwo żywnościowe UK zagrożone po powodziach

Według Met Office od października 2022 r. do marca 2024 r. spadło 1695,9 mm deszczu. Stanowi to rekord w angielskiej skali, biorąc pod uwagę okres 18-miesięczny, od 1836, a więc od czasu, gdy zaczęto gromadzić takie dane.

Tak intensywne opady miały znaczący, jeśli nie dramatyczny, wpływ na produkcję rolną na Wyspie. W niektórych przypadkach całość gruntów rolnych niektórych farmerów znalazły się całkowicie pod wodą. W związku z tą sytuacją rząd UK uruchomił program na rzecz odbudowy krajowego rolnictwa i pomocy rolnikom. W jego ramach uprawnieni rolnicy mogą uzyskać dostęp do dotacji w wysokości od 500 do 25 000 funtów. Środki te należy przeznaczyć na przywrócenie gruntów do stanu, w jakim znajdowały się przed powodzią spowodowaną styczniowym huraganem Henk. Jednak problem polega na tym, że część rolników nie będzie mogła skorzystać z tej pomocy, ponieważ nie będą się kwalifikować. Z jakiego powodu? Ich grunty rolne i gospodarstwa leżą zbyt daleko od rzeki.

Organizacje rolnicze w UK postrzegają, że produkcja żywności w Wielkiej Brytanii w sposób znaczący spadła. National Farmers Union wzywa rząd do podjęcia dalszych działań w celu zrekompensowania strat spowodowanych przez powódź rolnikom i wsparcia krajowej produkcji żywności. W odpowiedzi na te apele władze oświadczyły, że rozważane jest rozszerzenie programu odszkodowań.

Jakie dla upraw rolnych w UK miały ulewne deszcze i powodzie?

NFU ostrzegło przed „znacznie zmniejszoną produkcją” i „potencjalnymi zagrożeniami” dla jakości plonów w tegorocznych zbiorach z powodu opadów trwających od jesieni. Wiceprezydent NFU Rachel Hallos powiedziała, że brytyjscy rolnicy „stają na pierwszej linii frontu zmian klimatycznych – jednego z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywnościowego Wielkiej Brytanii”.

– Te skrajności mogą wkrótce stać się normą – komentuje Hallos, jak cytujemy za BBC. – Potrzebujemy jasnego planu od rządu, aby móc przygotować się, dostosować i odbudować infrastrukturę rolniczą. Potrzebujemy planu w perspektywie krótko- i długoterminowej, abyśmy mogli w dalszym ciągu produkować żywność i dbać o obszary wiejskie – podsumowuje.

Rząd oferuje pomoc, ale…

„Guardian” przytacza sytuację, w której znajduje się Henry Ward, rolnik z Short Ferry, na wschód od Lincoln. W ciągu ostatnich miesięcy jego farma była wielokrotnie pokazywana w brytyjskich mediach. Należące do Warda grunty rolne znajdują się całkowicie pod wodą, a jego dom stoi na czymś przypominającym wyspę pośrodku tego mętnego oceanu.

Jego wniosek o fundusz pomocowy został odrzucony, mimo że jego gospodarstwo od sześciu miesięcy znajduje się pod wodą. Dzieje się tak dlatego, że jego pobliska rzeka, Barlings Eau, ze względów formalnych nie została uznana za główną rzekę. – Jeśli ja się nie kwalifikuję, to kto, u licha, się kwalifikuje? Jestem pewien, że tak samo jak ja wszyscy mają dość oglądania tych zdjęć w wiadomościach, ale nasz dom stał się dosłownie wyspą na środku jeziora o powierzchni 202 hektarów – jak komentował sfrustrowany rolnik.

„Jeśli ja się nie kwalifikuję, to kto, u licha, się kwalifikuje?”

Ward powiedział, że jego straty wyniosły około 100 000 funtów, a może się ubiegać jedynie o 3000 funtów, w ramach odszkodowania za niewielki kawałek ziemi oddalony od głównego gospodarstwa w pobliżu rzeki Witham.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Większość Brytyjczyków popiera samobójstwo wspomagane

Citizens’ Jury, będące reprezentatywną próbą społeczeństwa w Anglii, poparło zalegalizowanie samobójstwa wspomaganego

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?