Polacy boją się wracać z emigracji. Powodem – mentalność ludzi w kraju

Wielu Polaków żyjących na emigracji tęskni za rodziną w Polsce, przyjaciółmi, przyrodą czy też pogodą, ale jednocześnie drży na myśl o potrzebie „użerania się” ze specyficzną „polską mentalnością”. Czy mają się czego obawiać?

„Polska mentalność” – na to skarżą się Polacy z doświadczeniem emigracji

Polacy z doświadczeniem emigracji, zwłaszcza ci, którzy wyjechali do UK, powszechnie przyznają, że na Zachodzie Europy ludzie są często zwyczajnie milsi. Na bardziej przyjazne stosunki można liczyć nie tylko w prywatnych stosunkach międzyludzkich, ale też w relacjach zawodowych. Tymczasem nad Wisłą, jak mówią Polacy żyjący za granicą, mentalność wciąż się nie zmienia albo zmienia się bardzo powoli. „Rynek pracy i kultura pracy są fatalne w Polsce. (…) Warunki pracy, mentalność [w Polsce] mnie odstraszają” – czytamy w jednym z wpisów w mediach społecznościowych. A w innym także: „Mentalność ludzi się nie zmieniła. Dopiero młodzi ludzie, którzy mają teraz między 15 a 20 lat, są na dobrej drodze do zmiany”.

Inny jeszcze internauta zwrócił uwagę na fakt, że ludzie w Polsce są generalnie smutni. „Kiedyś słyszałem, że w Polsce mieszkają smutni ludzie. i to jest prawda” – napisał.

Nie wszystko w Polsce jest takie złe

Mentalność to problem, na który Polacy mieszkający za granicą dosyć często zwracają uwagę. Ale są też inne obszary, w których Polska zdaje się wypadać znacznie lepiej. Polacy z UK mówią na przykład, że takim obszarem jest rozwój technologiczny. „W kwestii bankowości czy np. zasięgu sieci to UK jest 100lat do tyłu względem PL” – zaznaczył w mediach społecznościowych jeden z internautów. A zawtórowała mu pewna internautka, mówiąc: „Jeżeli chodzi o technologię, to mam wrażenie, że UK jest daleko w tyle. Ale w sumie mieszkam w UK na wsi. Najlepszą technologią u nas są Working Border Collies”.

Teksty tygodnia

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

UK będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców

Po raz pierwszy Home Office będzie ujawniać narodowość zagranicznych przestępców. A także dane na temat popełnionych przez nich przestępstw.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie