Polacy stanowią największą mniejszość etniczną w Szkocji

Jak wynika z danych zebranych w ramach szkockiego cenzusu za rok 2022, Polacy są największą mniejszością etniczną zamieszkującą Szkocję.

National Records of Scotland między 28 lutego a 1 czerwca 2022 przeprowadziło spis powszechny w Szkocji. Wyniki cenzusu za rok 2022 zostały opublikowane dopiero w drugiej połowie maja 2024. Na jakie aspekty tego badania warto zwrócić uwagę z punktu widzenia polskiego imigranta mieszkającego w Szkocji?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w porównaniu z badaniem z roku 2011, widać wyraźny wzrost, zarówno liczby Polaków, jak i ogólnie osób należących do mniejszości etnicznych. Ogółem odsetek osób identyfikujących się, jako przedstawiciele mniejszości etnicznych wzrósł z 8,2% do 12,9%. Jest to większy wzrost niż w poprzedniej dekadzie (z 4,5% do 8,2%).

Ilu Polaków mieszka w Szkocji?

Dodajmy, iż większość mieszkańców Szkocji wybierając opcje, która najlepiej opisuje ich grupę etniczną lub pochodzenie wskazywała na „szkockie” (77,7%) lub „inne brytyjskie” (9,4%). W 2022 łącznie te grupy stanowiły 87,1% całej populacji kraju. Według tych samych danych populacją Szkocji przekroczyła 5 436 600 osób.

Generalnie, jak wynika z wyliczeń NRS, liczba Polaków mieszkających na stałe w Szkocji wzrosła o 29 500 osób w przeciągu drugiej dekady XXI wieku. Z ogólnego odsetka osób, które reprezentują mniejszości etniczne (12,9%), Polacy stanowią 1,67%.

Dodajmy, że w porównaniu z poprzednim badaniem, imigranci z naszej ojczyzny stanowili 1,16% całego społeczeństwa. Szkocki urząd statystyczny nie podał liczby Polaków mieszkających w Szkocji, ale 1,67% z prawie 5,5 mln obywateli to prawie 91 tysięcy osób (90 791). Czy realnie może być ich więcej?

Gdzie mieszka najwięcej Polaków?

„Obszary »miejskie« należały do ​​tych, w których występowała najwyższa reprezentacja osób polskiego pochodzenia etnicznego. Najwyższy odsetek miało miasto Aberdeen (4,4%), a następnie Edynburg (3,2%). Jednak polska grupa etniczna jest bardziej rozproszona w całej Szkocji niż większość innych mniejszości etnicznych. Ponad połowa osób polskiego pochodzenia mieszka poza obrębem czterech obwodów miejskich (54,2%)” – jak czytamy na oficjalnych stronach szkockiego Cenzusu 2022.

Teksty tygodnia

Jak aplikować o ETA? Coraz więcej Polaków o to pyta

Coraz więcej Polaków pyta, jak aplikować o ETA. Od 2 kwietnia osoby, które będą wybierać się na Wyspy, powinny uzyskać ten dokument.

Ministerstwo sprawdza konta osób pobierających Universal Credit

Osoby pobierające Universal Credit poproszono o zgłaszanie następujących zmian. Ministerstwo sprawdza konta tych osób.

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Kamery z systemem rozpoznawania twarzy w Croydon

Działacze na rzecz ochrony prywatności biją na alarm. Ich zdaniem życie w UK „powoli staje się dystopijnym koszmarem”.

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Royal news

Zdrowie