Turbulencje w samolocie stają się coraz częstsze. Na czym polegają?

Na początku tego tygodnia w samolocie linii Singapore Airlines lecącym z londyńskiego Heathrow doszło do poważnych turbulencji, w wyniku których jedna osoba zmarła. Co jest przyczyną turbulencji w samolocie i na czym to zjawisko polega? W ostatnim czasie staje się ono coraz częstsze.

73-letni Brytyjczyk zmarł w czasie turbulencji w samolocie linii Singapore Airlines. Stwierdzono, że najprawdopodobniej doznał zatrzymania akcji serca. Z kolei co najmniej 30 innych pasażerów na pokładzie zostało rannych. Niestety w ostatnim czasie turbulencje stają się coraz częstszym zjawiskiem.

Co jest przyczyną turbulencji?

Śmierć w wyniku turbulencji zdarza się niezwykle rzadko, jednak – jak podała amerykańska Federal Aviation Administration (FAA), w latach 2009 -2021 aż 146 pasażerów i członków załogi odniosło poważne obrażenia w ich wyniku.

Istnieje kilka rodzajów turbulencji. Polegają one na nagłej zmianie przepływu powietrza i prędkości wiatru. Często występują z powodu chmur burzowych, jednak ze względu na fakt, że chmury te można monitorować, to możliwe jest uniknięcie tego nieprzyjemnego zjawiska.

Tak naprawdę o wiele bardziej niebezpieczne są turbulencje „czystego nieba” (CAT), czyli takie, które zdarzają się przy bezchmurnym niebie, gdyż trudno je przewidzieć. Ten niewidoczny pionowy ruch powietrza występuje na wysokości 5000 metrów i wyżej.

Nie jest obecnie jasne, jakie turbulencje miały miejsce w przypadku lotu Singapore Airlines.

Samolot miotał się po niebie

O ile zjawisko turbulencji jest dość częste, to już niezwykle rzadkie jest występowanie ich z taką siłą, jak w przypadku wspomnianego lotu. Jak powiedziała pilotka z 20-letnim doświadczeniem, Chris McGee, to, przez co przeszli pasażerowie lotu Singapore Airlines nie było gładkim i kontrolowanym opadaniem, ale „absolutnym wirem, w którym samolot miotał się po niebie”.

– To okropne, co stało się z osobami na pokładzie. Jedna śmierć to tragedia, inne osoby zostały ranne, ale coś takiego zdarza się niezwykle rzadko. Przynajmniej co sześć miesięcy szkolimy się na symulatorze, na którym ćwiczymy manewry, których nie da się przećwiczyć na prawdziwym samolocie. Na przykład procedury awaryjne, anomalie i nietypowe warunki pogodowe, takie jak te – dodała McGee.

Rada dla pasażerów

Pilotka stwierdziła, że ma jedną radę dla wszystkich pasażerów, którzy obawiają się o swoje bezpieczeństwo podczas lotu. Bezwzględnie powinni postępować zgodnie z zaleceniami personelu pokładowego.

– Najlepiej mieć przez cały czas luźno zapięte pasy bezpieczeństwa. W kabinie załogi właśnie to robimy. To cię ochroni – dodała.

Turbulencje stają się coraz częstsze

Zauważono, że przez zmiany klimatyczne mamy do czynienia ze zwiększeniem się częstotliwości turbulencji w trakcie lotów. Według raportów tendencja ta będzie się jeszcze nasilać.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Reading w czerwcu ubiegłego roku wykazało, że na północnym Atlantyku – na jednej z najbardziej ruchliwych tras na świecie – całkowity roczny czas trwania poważnych turbulencji wzrósł o 55 proc. z 17,7 godziny w 1979 r. do 27,4 godziny w 2020 roku.

Stwierdzono również, że umiarkowana turbulencja wzrosła o 37 proc. z 70,0 do 96,1 godzin, a lekka turbulencja wzrosła o 17 proc. z 466,5 do 546,8 godzin. Naukowcy badający zmiany w atmosferze ostrzegają, że nasze loty samolotem staną się coraz bardziej „burzliwe”, jeśli nie podejmiemy odpowiednich kroków związanych ze spowolnieniem zmian klimatycznych.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Ostrzeżenie przed śniegiem i problemami w podróżowaniu

W tym tygodniu nastąpi znaczny spadek temperatur na Wyspach za sprawą arktycznego frontu. Met Office wydało ostrzeżenie przed śniegiem.

Zdobądź dofinansowanie na szkolenia budowlane

Zdobądź kwalifikacje budowlane i kartę CSCS z dofinansowaniem! Kursy w Londynie, lepsza praca i zarobki czekają. Sprawdź ofertę Owl Smart Skill Training!

W styczniu czeka nas kolejna podwyżka rachunków

Według Cornwall Insights w styczniu możemy spodziewać się kolejnej podwyżki rachunków za energię. Ile wyniesie?

WAŻNE: Dyżur paszportowy w Leicester zaplanowany na 30 listopada 2024

Jak w oficjalnym komunikacie podaje serwis polskiej Ambasady w Londynie w dniu 30 listopada (jest to sobota) odbędzie się dyżur paszportowy w angielskim mieście Leicester (hrabstwo Leicestershire).

Czy trzeba płacić abonament TV, aby oglądać Netflixa?

W związku z coraz większą popularnością platform streamingowych, coraz mniej osób ogląda tradycyjną telewizję.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Imigranci pracujący w Holandii pozostaną bez ochrony

Imigranci pracujący w Holandii będą narażeni na wyzysk przez agencje pośrednictwa pracy, gdyż wprowadzenie nowych przepisów będzie opóźnione.

Keir Starmer drastycznie stracił na popularności. Jeszcze przed ogłoszeniem budżetu

Po trzech miesiącach rządów, poparcie dla Keira Starmera drastycznie spadło. Lepiej oceniany był nawet Boris Johnson

Stawka National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w 2025, jak zapewnia Rachel Reeves

Brytyjski rząd zapowiada „podniesienie dolnej granicy” płac w UK. National Minimum Wage ma wzrosnąć o 6% w przyszłym roku, co będzie oznaczało podwyżkę dla ponad miliona nisko opłacanych pracowników, jak wynika z informacji, na które powołują się dziennikarze "Guardiana".

Skrajny prawicowiec Tommy Robinson pójdzie do więzienia

Tommy Robinson został skazany na 18 miesięcy więzienia po tym, jak przyznał się do obrazy sądu i fałszywych oszczerstw wobec uchodźcy.

Pasażerka Ryanaira dostała karę, bo jej bagaż był „potencjalnie za duży”

45-letnia Brytyjka musiała zapłacić 75 funtów grzywny na lotnisku Stansted. Kara w Ryanairze była jednak nie do końca uzasadniona.

Polski imigrant skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki

Polski imigrant w Holandii skazany za próbę podpalenia mieszkania swojej byłej partnerki. Nasz rodak za kratkami spędzi cztery lata. Holenderski sąd, który wydał wyrok w sprawie, określił 27-letniego Pawła C., jako osobę "tchórzliwą i pozbawioną skrupułów”.