piątek, 20 września, 2024

Rząd radzi, aby przygotować „zestaw awaryjny” na wypadek kryzysu krajowego

Rząd w ramach zapewnienia większej odporności Wielkiej Brytanii w obliczu potencjalnych zagrożeń i kryzysów, uruchomił stronę internetową, na której znalazły się instrukcje dotyczące odpowiedniego postępowania w takiej sytuacji i przygotowania „emergency kit”. Czy każde gospodarstwo domowe powinno mieć przygotowany taki zestaw do radzenia sobie w nagłych przypadkach?

Butelki z wodą, konserwy z mięsem i przenośne powerbanki – to tylko kilka z artykułów, w które rząd Wielkiej Brytanii radzi się zaopatrzyć, aby być przygotowanym na sytuację awaryjną. Na łamach nowej, rządowej strony internetowej Prepare (https://prepare.campaign.gov.uk/) zaprezentowano szereg przydatnych porad i wskazówek, które mogą okazać się użyteczne w trakcie kryzysu. W założeniach, dzięki tym informacjom mieszkańcy Wielkiej Brytanii będą mogli lepiej poradzić sobie np. z zagrożeniem powodziowym, dłuższą przerwą w dostawie prądu, niebezpieczeństwem biologicznym czy nawet kolejną pandemią.

Rząd Wielkiej Brytanii radzi szykować się na sytuację awaryjną

Wicepremier Oliver Dowden twierdzi, że środki te „dotyczą rozsądnych zabezpieczeń, a nie gromadzenia zapasów”. Nowa rządowa strona ma na celu oferowanie „praktycznych informacji dla gospodarstw domowych, które pomogą im poczynić odpowiednie przygotowania” na zagrożenia wymienione w rządowym krajowym rejestrze ryzyka.

Jak wynika z badań, ponad 40 procent ludzi mieszkających w UK nie dysponuje trzydniowym zapasem trwałej żywności i wody. Z sondażu przeprowadzonego wśród 1009 dorosłych, którego wyniki opublikowano w środę, zaledwie 15 procent osób posiada taki zestaw niezbędnych artykułów.

„Kryzys może w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć”

Oliver Dowden zaznaczył, że nie chodzi o szykowanie się na postapokalipsę i nie nawołuje zwykłych ludzi, aby z miejsca stawali się prepersami, ale gospodarstwa domowe powinny być gotowe.

– Rzeczą, którą Covid powinien nas nauczyć, jest to, że kryzysy mogą uderzyć w nas wszystkich w sposób, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć. To wymaga od nas wszystkich gotowości. Któż może zapomnieć puste półki supermarketów w pierwszych dniach pandemii? A ilu z nas od tego czasu podjęło działania, aby być lepiej przygotowanymi, gdyby to się powtórzyło? Gdyby miała miejsce przerwa w dostawie prądu w całym kraju, ilu z nas ma latarki i baterie? – jak cytujemy Dowdena, za „Telegraphem”.

Co powinno znajdować się w domowym zestawie awaryjnym wg. Prepare?

  • Latarka na baterie
  • Przenośny power bank
  • Radio na baterie
  • Zapasowe baterie – do latarek, radioodbiorników i wszelkiego sprzętu medycznego
  • Apteczka – wodoodporne plastry, bandaże, termometr, środek antyseptyczny, płyn do płukania oczu, sterylne opatrunki i rękawiczki, taśma medyczna i pęseta
  • Płyn do dezynfekcji rąk i chusteczki nawilżane
  • Woda butelkowana – minimum 2,5-3 litry wody pitnej na osobę dziennie. 10 litrów na osobę dziennie dla wygody, gotowania i higieny. Więcej może być potrzebnych w przypadku preparatów dla niemowląt, wyrobów medycznych i zwierząt domowych
  • Żywność „sucha” – konserwy mięsne, suszone owoce, warzywa (oraz otwieracz do puszek), ew. karma dla zwierząt domowych
  • Artykuły dla niemowląt – pieluszki i mleko modyfikowane

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Szwajcaria uznana „najlepszym krajem na świecie”. Jak w rankingu wypadły inne państwa?

Jakie są najlepsze kraje na świecie? Jak wypada Europa, jak Polska, a jak inne regiony w najnowszym zestawieniu?

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?

Minister ds. policji i przestępczości ukradziono torebkę na konferencji dotyczącej… kieszonkowców

Do tych zdarzeń doszło w miniony wtorek, 10 września 2024 roku, podczas konferencji Stowarzyszenia Kuratorów (Police Superintendents' Association) w Kenilworth, w środkowej Anglii.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?