Pozytywne efekty zakazu używania telefonów w szkołach

Jak wynika z relacji rodziców, wprowadzenie zakazu korzystania z telefonów komórkowych w szkole, przyniosło korzystne rezultaty. Dzieciaki częściej ze sobą rozmawiają, a ich zdolność koncentracji się poprawiła.

W Holandii nie istnieje regulacja prawna, która zabraniałaby korzystania uczniom z telefonów komórkowych w szkołach, ale wiele placówek edukacyjnych zdecydowało się wprowadzić taki zakaz zgodnie z zaleceniami ministerstwa edukacji. Jakie były skutki takiego działania? Jak wykazało badanie przeprowadzone na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen, w ramach którego wzięto pod uwagę opinie około 1000 rodziców, uczniów i nauczycieli w dwóch szkołach w Nijmegen, efekty są pozytywne.

Uczniowie rzadziej doświadczali znęcania się i częściej ze sobą rozmawiali. Nauczyciele zauważyli również, że uczniowie byli bardziej uważni i skupieni na pracy na lekcjach. Nie wiadomo jeszcze czy oceny były lepsze, ale jak zauważa Loes Pouwels z Radboud Universiteit Nijmegen długoterminowe badania przeprowadzone w Norwegii nie wykazały takiego związku.

Jakie są pozytywne efekty takiego rozwiązania?

Warto również dodać, że za wprowadzeniem takich regulacji zdecydowanie bardziej optowali zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Uczniowie byli bardziej sceptyczni, ale gdy sami zobaczyli pozytywne skutki takiego zakazu, ich nastawienie się zmieniło. Różnice w ocenie tych zmian między poszczególnymi uczniami były znaczące, bo 40% stwierdziło, że bardziej podobały im się przerwy bez telefonu, a 37% stwierdziło, że tęskni za telefonem.

Loes Pouwels zwraca uwagę na pewną istotną kwestię. O ile dzięki „usunięciu” smartfonów, aparatów i mediów społecznościowych noszonych w kieszeniach, skutecznie ograniczono nękanie w internecie, ale zaobserwowano wzrost zjawisk związanych ze znęcaniem się „w trybie offline”. Badacz z Nijmegen uczula, że usunięcie telefonów nie rozwiązuje problemów, a szkoły powinny być świadome tego typu zagrożeń.

Zakaz używania smartfonów w UK

Dodajmy, że w Wielkiej Brytanii już wiele szkół wprowadziło podobny zakaz używania telefonów komórkowych na lekcjach i podczas przerw. Co więcej, władze UK pracują nad nowymi wytycznymi. W lutym 2024 roku minister edukacji Gillian Keegan zaznaczała, że chce wyposażyć nauczycieli w narzędzia umożliwiające im „podejmowanie działań na rzecz poprawy zachowania [wśród dzieci]”.

W narzędzia pozwalające nauczycielom na sprawne prowadzenie zajęć w szkołach. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Używanie telefonów komórkowych w szkołach będzie oficjalnie zakazane„.

Przeczytaj także

Holandia wprowadza obowiązkowe czipowanie kotów. Od kiedy nowe przepisy?

Już nie tylko psy. Rząd Holandii wprowadza obowiązkowe czipowanie także dla kotów domowych. To sposób na walkę z zaginięciami i poprawę opieki nad zwierzętami.

Holandia stawia na bezpieczeństwo. Czy kaski rowerowe staną się normą?

Tylko 4% rowerzystów w Holandii nosi kaski, mimo że codziennie 200 osób trafia przez wypadki na ostry dyżur. Rząd mówi "dość" i rusza z nową akcją.

Mniej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej na politykę azylową

Oszczędności zostaną uzyskane w cięciach w zasiłkach dla bezrobotnych i opiece zdrowotnej. Z kolei o 900 mln euro zostanie zwiększone finansowanie pomocy dla osób szukających azylu w Holandii.

Rekompensata za zbyt wysokie rachunki za energię

Osoby, które posiadają umowy energetyczne o zmiennej stawce, mogą mieć prawo do rekompensaty za zbyt wysokie rachunki za energię.

Zakaz fajerwerków w całej Holandii. Kiedy zacznie obowiązywać?

Holenderski parlament zatwierdził wniosek, zgodnie z którym po Sylwestrze 2025 roku zacznie obowiązywać w całym kraju zakaz fajerwerków.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport