Pozytywne efekty zakazu używania telefonów w szkołach

Jak wynika z relacji rodziców, wprowadzenie zakazu korzystania z telefonów komórkowych w szkole, przyniosło korzystne rezultaty. Dzieciaki częściej ze sobą rozmawiają, a ich zdolność koncentracji się poprawiła.

W Holandii nie istnieje regulacja prawna, która zabraniałaby korzystania uczniom z telefonów komórkowych w szkołach, ale wiele placówek edukacyjnych zdecydowało się wprowadzić taki zakaz zgodnie z zaleceniami ministerstwa edukacji. Jakie były skutki takiego działania? Jak wykazało badanie przeprowadzone na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen, w ramach którego wzięto pod uwagę opinie około 1000 rodziców, uczniów i nauczycieli w dwóch szkołach w Nijmegen, efekty są pozytywne.

Uczniowie rzadziej doświadczali znęcania się i częściej ze sobą rozmawiali. Nauczyciele zauważyli również, że uczniowie byli bardziej uważni i skupieni na pracy na lekcjach. Nie wiadomo jeszcze czy oceny były lepsze, ale jak zauważa Loes Pouwels z Radboud Universiteit Nijmegen długoterminowe badania przeprowadzone w Norwegii nie wykazały takiego związku.

Jakie są pozytywne efekty takiego rozwiązania?

Warto również dodać, że za wprowadzeniem takich regulacji zdecydowanie bardziej optowali zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Uczniowie byli bardziej sceptyczni, ale gdy sami zobaczyli pozytywne skutki takiego zakazu, ich nastawienie się zmieniło. Różnice w ocenie tych zmian między poszczególnymi uczniami były znaczące, bo 40% stwierdziło, że bardziej podobały im się przerwy bez telefonu, a 37% stwierdziło, że tęskni za telefonem.

Loes Pouwels zwraca uwagę na pewną istotną kwestię. O ile dzięki „usunięciu” smartfonów, aparatów i mediów społecznościowych noszonych w kieszeniach, skutecznie ograniczono nękanie w internecie, ale zaobserwowano wzrost zjawisk związanych ze znęcaniem się „w trybie offline”. Badacz z Nijmegen uczula, że usunięcie telefonów nie rozwiązuje problemów, a szkoły powinny być świadome tego typu zagrożeń.

Zakaz używania smartfonów w UK

Dodajmy, że w Wielkiej Brytanii już wiele szkół wprowadziło podobny zakaz używania telefonów komórkowych na lekcjach i podczas przerw. Co więcej, władze UK pracują nad nowymi wytycznymi. W lutym 2024 roku minister edukacji Gillian Keegan zaznaczała, że chce wyposażyć nauczycieli w narzędzia umożliwiające im „podejmowanie działań na rzecz poprawy zachowania [wśród dzieci]”.

W narzędzia pozwalające nauczycielom na sprawne prowadzenie zajęć w szkołach. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Używanie telefonów komórkowych w szkołach będzie oficjalnie zakazane„.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Polak zaginął w Holandii. Córka szuka ojca!

Marek Wasilewski wyjechał do pracy po śmierci żony. Polak zaginął w Holandii już w 2022 roku. Córka obecnie robi wszystko, by odnaleźć ojca.

Rząd eksperymentuje z „pełną” legalizacją marihuany w 10 holenderskich miastach

W 10 holenderskich miastach marihuana zostanie zalegalizowana w ramach trwającego eksperymentu. 

Zagadkowa śmierć bezdomnego Polaka – nieoczekiwany zwrot w sprawie!

W czerwcu 2024 w Bunschoten znalezionego ciężko pobitego bezdomnego Polaka. Wkrótce zmarł. Śledztwo pozostało bez odpowiedzi. Nastąpił jednak nieoczekiwany zwrot!

Geert Wilders grozi z wycofaniem się PVV z rządzącej koalicji

Geert Wilders grozi wycofaniem się z koalicji rządzącej w Holandii. Lider PVV zapowiedział, że nie zaakceptuje dalszych kompromisów w zakresie polityki migracyjnej.

Zakończono śledztwo w sprawie śmierci Polaków

We wrześniu 2024 roku na granicy niemiecko-holenderskiej znaleziono ciała dwóch młodych Polaków. Właśnie zakończono śledztwo. Czy tajemnica została rozwikłana? Co wiemy w sprawie?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport