piątek, 20 września, 2024

Pozytywne efekty zakazu używania telefonów w szkołach

Jak wynika z relacji rodziców, wprowadzenie zakazu korzystania z telefonów komórkowych w szkole, przyniosło korzystne rezultaty. Dzieciaki częściej ze sobą rozmawiają, a ich zdolność koncentracji się poprawiła.

W Holandii nie istnieje regulacja prawna, która zabraniałaby korzystania uczniom z telefonów komórkowych w szkołach, ale wiele placówek edukacyjnych zdecydowało się wprowadzić taki zakaz zgodnie z zaleceniami ministerstwa edukacji. Jakie były skutki takiego działania? Jak wykazało badanie przeprowadzone na Uniwersytecie im. Radbouda w Nijmegen, w ramach którego wzięto pod uwagę opinie około 1000 rodziców, uczniów i nauczycieli w dwóch szkołach w Nijmegen, efekty są pozytywne.

Uczniowie rzadziej doświadczali znęcania się i częściej ze sobą rozmawiali. Nauczyciele zauważyli również, że uczniowie byli bardziej uważni i skupieni na pracy na lekcjach. Nie wiadomo jeszcze czy oceny były lepsze, ale jak zauważa Loes Pouwels z Radboud Universiteit Nijmegen długoterminowe badania przeprowadzone w Norwegii nie wykazały takiego związku.

Jakie są pozytywne efekty takiego rozwiązania?

Warto również dodać, że za wprowadzeniem takich regulacji zdecydowanie bardziej optowali zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Uczniowie byli bardziej sceptyczni, ale gdy sami zobaczyli pozytywne skutki takiego zakazu, ich nastawienie się zmieniło. Różnice w ocenie tych zmian między poszczególnymi uczniami były znaczące, bo 40% stwierdziło, że bardziej podobały im się przerwy bez telefonu, a 37% stwierdziło, że tęskni za telefonem.

Loes Pouwels zwraca uwagę na pewną istotną kwestię. O ile dzięki „usunięciu” smartfonów, aparatów i mediów społecznościowych noszonych w kieszeniach, skutecznie ograniczono nękanie w internecie, ale zaobserwowano wzrost zjawisk związanych ze znęcaniem się „w trybie offline”. Badacz z Nijmegen uczula, że usunięcie telefonów nie rozwiązuje problemów, a szkoły powinny być świadome tego typu zagrożeń.

Zakaz używania smartfonów w UK

Dodajmy, że w Wielkiej Brytanii już wiele szkół wprowadziło podobny zakaz używania telefonów komórkowych na lekcjach i podczas przerw. Co więcej, władze UK pracują nad nowymi wytycznymi. W lutym 2024 roku minister edukacji Gillian Keegan zaznaczała, że chce wyposażyć nauczycieli w narzędzia umożliwiające im „podejmowanie działań na rzecz poprawy zachowania [wśród dzieci]”.

W narzędzia pozwalające nauczycielom na sprawne prowadzenie zajęć w szkołach. Więcej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule: „Używanie telefonów komórkowych w szkołach będzie oficjalnie zakazane„.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Kwota wolna od podatku w Holandii w 2024

Holenderski system podatkowy nie przewiduje jednej stałej kwoty wolnej od podatku, tak jak ma to miejsce choćby w Polsce czy UK.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport