piątek, 20 września, 2024

Laburzyści obiecują, że po dojściu do władzy nie podniosą podatków

Kanclerz skarbu w gabinecie cieni Partii Pracy obiecuje, że po dojściu do władzy laburzyści nie podniosą obciążeń podatkowych. Chodzi tu zwłaszcza o składkę na ubezpieczenie społeczne, obniżoną właśnie przez konserwatystów, oraz o podatek dochodowy.

Laburzyści obiecują – nie będzie podnoszenia podatków

W pierwszy weekend po ogłoszeniu przez Rishiego Sunaka daty wyborów parlamentarnych, laburzyści przystąpili do ofensywy. Kanclerz skarbu w gabinecie cieni Partii Pracy Rachel Reeves wystąpiła m.in. w programie BBC One „Sunday With Laura Kuenssberg”, gdzie zaprezentowała kluczowe założenia laburzystów w kwestiach gospodarczych. Jedna z najważniejszych obietnic złożonych przez laburzystów społeczeństwu brytyjskiemu dotyczy utrzymania obciążeń podatkowych przynajmniej na dotychczasowym poziomie. Partia Pracy obiecuje, że nie podniesie ani stawki podatku dochodowego, ani stawki ubezpieczenia społecznego National Insurance Contribution. Reeves chciałaby dodatkowo obniżać daniny dla osób pracujących, ale z uwagi na szeroko zakrojone wydatki publiczne nie chce przedstawiać na tym etapie żadnych niepewnych jeszcze propozycji.

Laburzyści nie będą prowadzić polityki cięć

Równolegle z niepodnoszeniem obciążeń podatkowych laburzyści chcą realizować rozważną politykę w zakresie pomocy społecznej. Rachel Reeves powiedziała w wywiadzie dla BBC, że Partia Pracy, w razie dojścia do władzy, nie będzie oszczędzała w zakresie finansowania programów społecznych i nie będzie prowadziła polityki cięć, jaką zafundowała Brytyjczykom w ostatnich latach Partia Konserwatywna. – Ale też musimy rozwijać gospodarkę, musimy odwracać te fatalne wyniki gospodarcze – zaznaczyła kanclerz.

Laburzyści będą ponadto dążyć do podniesienia wydatków na zbrojenia do 2,5 proc. PKB. Choć nie chcą na razie podawać dokładnego terminu osiągnięcia takiego celu. – Zobowiązaliśmy się do przeprowadzenia w rządzie strategicznego przeglądu obronności. Chcemy się upewnić, że wszystkie nasze wydatki będą opłacalne, w tym te na obronność. Bo szczerze mówiąc niektóre koszty zakupu nowego sprzętu wymknęły się za kadencji tego rządu spod kontroli – powiedziała Reeves.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

Big Stand-Up Night – zobacz na żywo najlepszych polskich komików!

Trzy szalone wieczory z polskimi stand-uperami szykują się w UK we wrześniu pod szyldem Big Stand-Up Night. Kup bilety już dziś

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji

Powódź w Polsce. Krytyczna sytuacja w województwie opolskim i dolnośląskim

Brytyjskie media piszą o powodzi w Polsce. Ta noc była wyjątkowo trudna dla mieszkańców Głuchołaz, Lądka-Zdroju i Kłodzka.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?