Każde dziecko urodzone w Holandii powinno zostać zarejestrowane w ciągu trzech dni od urodzenia (nie wlicza się dnia porodu) w lokalnym urzędzie gminy (Gemeente). Dokładne informacje dotyczące dni na rejestrację znajdziemy na stronie rządowej.
Należy pamiętać, że, jeśli dziecko urodziło się w szpitalu, tak jak jest to w większości przypadków, wtedy musimy zarejestrować je w gminie, w której znajduje się szpital.
Rejestracja dziecka w Holandii
Rejestracja dziecka urodzonego w Holandii jest bezpłatna. Można jej dokonać osobiście lub elektronicznie. W tym drugim przypadku matka wraz z ojcem muszą złożyć oświadczenie w formie elektronicznej. Z kolei w przypadku pierwszym konieczne jest umówienie się na spotkanie w urzędzie.
Dokumenty, jakie należy przedstawić przy rejestracji dziecka to:
– dokumenty tożsamości matki jak i ojca,
– data i godzina urodzenia dziecka,
– akt małżeństwa (jeśli matka jest zamężna),
– w niektórych przypadkach jest to też dowód urodzenia wystawiony przez lekarza, szpital lub położną.
Dokumentem otrzymanym po rejestracji dziecka, jest akt urodzenia dziecka. Aby nie mieć problemów np. w przypadku wyrabiania paszportu zaleca się sprawdzenie wszystkich danych na wydanym dokumencie.
Powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy akt urodzenia został prawidłowo opieczętowany i podpisany przez pracownika urzędu.
Automatyczna władza rodzicielska
W Holandii rodzice, którzy są w związku małżeńskim lub zarejestrowanym związku partnerskim, automatycznie mają wspólną opiekę nad dzieckiem.
Jeśli natomiast nie jesteśmy prawnymi rodzicami dziecka, albo gdy ojciec dziecka nie jest w związku małżeńskim ani zarejestrowanym związku partnerskim z matką, wtedy może dokonać uznania dziecka, aby stać się jego prawnym rodzicem. Przybrany rodzic może uznać dziecko, jeśli władzę rodzicielską nad dzieckiem sprawuje wyłącznie partner.
Gdy chcemy dokonać uznania dziecka, jeśli ma ono więcej niż 12 lat, potrzebna jest zgoda zarówno matki, jak i dziecka. Natomiast, jeśli dziecko ma więcej niż 16 lat, wystarczy wyłącznie zgoda dziecka.