piątek, 20 września, 2024

Myślisz, że kupujesz świeży chleb w supermarkecie? Często to nieprawda

Jak często spotykacie się w supermarketach z informacjami dotyczącymi tego, że chleb w sklepach wypiekany jest na miejscu i że jest najświeższym z możliwych? Otóż eksperci alarmują, że wiele sieci handlowych, w tym Sainsbury’s, Tesco, Lidl i Co-op, wprowadza tu klientów w błąd. O świeżo wypiekanym chlebie, w tzw. piekarniach w supermarkecie, często nie ma w ogóle mowy.

Świeży chleb w supermarkecie? Eksperci informują, że to fikcja

Komunikaty w supermarketach takie jak „freshly made every day” (świeżo przygotowywane codziennie) albo “freshly baked bread” (świeżo upieczony chleb) sugerują, że chleby w sklepach dużych sieci handlowych rzeczywiście robione są na miejscu, od podstaw. Ale rzeczywistość, jak wskazują eksperci Sustain prowadzący kampanię „The Real Bread Campaign”, jest zgoła inna. Supermarkety takie jak Sainsbury’s, Tesco, Lidl czy Co-op wcale nie przygotowują swoich wypieków od podstaw. Czyli wcale nie wkładają na miejscu nieupieczonego ciasta do pieca. Co więc robią? Otóż często tylko „odgrzewają” chleb wypiekany gdzie indziej, żeby nadać mu lepszy kolor i chrupkość.

1

Zaznaczmy, że proceder ten nie występuje we wszystkich sklepach sieci handlowych. Ale też supermarkety nie informują klientów, w których ich placówkach rzeczywiście działają prawdziwe piekarnie, a gdzie chleb zwyczajnie jest tylko ponownie pieczony. A sklepów, gdzie będzie ten drugi rodzaj chleba, będzie przybywać, ponieważ supermarkety tną zwyczajnie koszty. Na przykład Sainsbury’s zapowiedziało, że w najbliższym czasie wiele sklepów przejdzie na „model wypiekowy”, ponieważ sieć planuje zwolnić nawet 1500 osób w swoich piekarniach.

Supermarkety przyznają, że nie wszędzie wypiekają chleb na miejscu

Przyciśnięte przez aktywistów z kampanii „The Real Bread Campaign” supermarkety przyznają, że w wielu swoich sklepach nie wypiekają chleba od podstaw. Na przykład w Tesco prawdziwie piekarnie działają jedynie w 400 z prawie 3000 lokalizacji w Wielkiej Brytanii. Rzecznik Tesco tłumaczy to w ten sposób: – W niektórych sklepach, w których nie mamy miejsca, aby upiec wszystko od podstaw, ściśle współpracujemy z naszymi dostawcami wyrobów piekarniczych. Oni przygotowują dla nas ciasto, które codziennie wypiekają przeszkoleni koledzy. Oznaczenia, których używamy w każdym sklepie, odzwierciedlają różne sposoby przygotowywania chleba. Natomiast nasze podejście uzgodniliśmy z głównym organem ds. standardów handlowych.

Z kolei w sklepach Lidl, jak podaje „The Guardian”, chleb w ogóle nie jest pieczony od zera. Niemiecki dyskont nie oferuje zatem klientom żadnego świeżego chleba. To, co dostępne jest na półkach, to chleb „odgrzany”, upieczony po raz drugi dla uzyskania bardziej brązowej i chrupiącej skórki.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Znaczna część Oxford Street ma zostać zamknięta dla ruchu

Burmistrz Rishi Sunak chce zamknąć dla ruchu znaczną część Oxford Street i uczynić z niej deptak, miejsce spotkań i spacerów nie tylko dla londyńczyków.

Rząd ubiega się o nadzwyczajne uprawnienia i chce ograniczenia praw uchodźców

Holenderskie władze chcą rozszerzyć swoje kompetencje, z całkowitym pominięciem jakichkolwiek ścieżek legislacyjnych, nie konsultując swoich decyzji z parlamentem.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?