Odpowiedzialność za kwestie związane z integracją nowo przybyłych imigrantów do Holandii zostanie przeniesiona z ministerstwa pracy i polityki społecznej do ministerstwa sprawiedliwości. W nowym rządzie kwestiami związanymi z „inburgering” zajmować się będzie Ingrid Coenradie polityczka skrajnie prawicowej PVV, gdy jej koleżanka z partii, Marjolein Faber, stanie na czele ministerstwa imigracji.
Zmiany w tym zakresie zajdą, gdy koalicyjny rząd PVV, VVD, NSC i BBB kierowany przez premiera przez Dicka Schoofa zacznie rządzić w Holandii. W minioną środę, 19 czerwca 2024 roku, Ingrid Coenradie publicznie ogłosiła, iż w ramach nowej administracji będzie odpowiedzialna za procesy związane z integracją imigrantów. Jednocześnie polityka związana z „inburgering” zostanie przeniesiona z ministerstwa pracy i polityki społecznej do ministerstwa sprawiedliwości.
Oprócz tego Coenradie, która stanie na czele tego resortu w administracji kierowanej przez Schoofa będzie zajmować się również więziennictwem, „przyzwoitością publiczną” i kontrolą kryzysową. Nie będzie za to odpowiedzialna za politykę migracyjną i azylową, bo działalność w tym zakresie zostanie przeniesiona do nowego ministerstwa, na którego czele stanie Marjolein Faber, inna polityczka PVV.
Zmiany w organizacji polityki imigracyjnej w Holandii
Nowy holenderski rząd tym samym podzielił kwestie związane z imigracją na dwa ministerstwa i będzie działał w dwóch zakresach. Ministerstwo sprawiedliwości będzie zajmować się procesami integracji, a nowo utworzone ministerstwo imigracji – polityką azylową i imigracyjną.
Żeby sprawy jeszcze bardziej skomplikować, w ministerstwie pracy i polityki społecznej, z którego „zabrano” kwestie związane z „inburgering” utworzono wiceministerialne stanowisko, którego kompetencje dotyczącą spraw związanych i z integracją, i z imigracją. Kwestiami tymi zajmować się będzie Jurgen Nobel z VVD.
Kontrowersyjny wybór Marjolein Faber
Jednocześnie warto zatrzymać się przy postaci Marjolein Faber, która jest polityczką znaną z kontrowersyjnych i polaryzujących wypowiedzi, które wpisują się w populistyczną retorykę PVV, ostrą w kwestiach związanych z islamem i kryzysem migracyjnym. Jej nominacja z pewnością nie została dobrze przyjęta przez koalicjantów z VVD i NSC i może być przyczyną tarć w obozie rządowym.
Co ta zamian oznacza dla imigrantów mieszkających w Holandii i osób, które planują imigracją do tego kraju? W ostatnich latach władze Holandii zaostrzyły politykę w tym zakresie, a nowy skrajnie prawicowy rząd zapowiada jeszcze bardziej rygorystyczne restrykcje. W jaki sposób te deklaracje przełożą się na praktykę? Zobaczymy!