UE ma być gotowa zaoferować Keirowi Starmerowi zmiany w umowie brexitowej

Jak sugeruje premier Irlandii, Unia Europejska jest gotowa zaoferować nowemu brytyjskiemu rządowi kierowanemu przez Keira Starmera otwarcie dyskusji nad ewentualnymi zmianami w umowie brexitowej. Simon Harris zaznacza, że istotną rolę w takich działaniach miałaby do odegrania Irlandia.

Simon Harris powiedział, że istnieje „przestrzeń” do ściślejszej współpracy z Wielką Brytanią. – Zdecydowanie uważam, że każda propozycja ze strony rządu brytyjskiego lub ze strony unijnej dotycząca poprawy rozwiązań w zakresie relacji między nimi powinna zostać uczciwie wysłuchana – mówi premier Harris zapytany o ewentualną chęć renegocjacji porozumienia brexitowego.

Szansa na rewizję umowy brexitowej?

– Czy jest to przestrzeń na porozumienie weterynaryjne, czy jest możliwość poprawy mobilności studentów, czy jest miejsce na bliższą współpracę w tych kwestiach? Myślę, że zdecydowanie tak. I myślę, że w krajach unijnych jest duża chęć odbycia tych rozmów w stosownym czasie, o ile ze strony brytyjskiego rządu pojawi się taka wola – zaznaczał szef irlandzkiego rządu. Simon Harris podkreślał także, iż w ramach takiej dyskusji Irlandia byłaby „sojusznikiem” bliższych relacji między Wielką Brytanią a UE.

Z kolei nowy minister biznesu Jonathan Reynolds powiedział, że „oczywiście” należy zbadać np. zwiększenie wolumenu eksportu towarów z UK do UE, ale ponownie wykluczył powrót do swobody przemieszczania się, podobnie, jak zrobił to wcześnie premier Starmer.

Zmiany tak, powrót do swobodnego przepływu osób – nie

– Usunięcie niektórych z tych barier w handlu ma sens – komentował w programie „Sunday Morning With Trevor Phillips” w Sky News członek gabinetu politycznego Partii Pracy. – Rozmawialiśmy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych drugiej strony, co jest całkowicie rozsądne i pragmatyczne. Jeśli działasz w branży kreatywnej, to naprawdę ucierpiałeś z powodu swojej niezdolności do poruszania się po UE… To są praktyczne rzeczy – zaznaczał.

– Nie jesteśmy otwarci na swobodny przepływ osób. To coś, co jest częścią członkostwa w UE i, jak powiedziałem, nie będziemy do tego wracać. Nie będziemy wracać do argumentów konstytucyjnych. Oczywiście tam, gdzie leży to we wzajemnym interesie zarówno Unii Europejskiej, jak i Wielkiej Brytanii, aby współpracować, ta uczciwa relacja może mieć sens – uzupełniał.

Przeczytaj także

Zmiany finansowe w kwietniu. Jest ich dużo

Dla mieszkańców Wysp kwiecień będzie ciężkim miesiącem. Czekają nas duże zmiany finansowe. Od podwyżek rachunków po podwyżkę płacy minimalnej.

Nowe mieszkania w Glasgow

Co stanie w miejscu wyburzonych niedawno wyburzonych bloków? Kontrolowane eksplozja zmieniła panoramę miasta. Czy zmieni też coś w życiu mieszkańców? Czy to sposób na kryzys mieszkaniowy w UK?

11-letnia dziewczynka wpadła do Tamizy – trwają poszukiwania

Tragiczny wypadek we wschodniej części Londynu. Do Tamizy wpadła...

80-letniej Polce grozi deportacja przez błędne wypełnienie formularza

80-letniej Polce grozi deportacja z Wielkiej Brytanii tylko dlatego, że zamiast wniosku papierowego o pobyt stały, wypełniła formularz online.

2000 euro dla opiekunów już wkrótce

Czym jest grant wsparcia opiekuna  - czyli Carer's Support Grant i jak się o niego ubiegać? W najbliższych tygodniach Irlandia wypłaci jednorazową kwotę. 2000 Euro dla opiekunów to realna pomoc?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Irlandii

Wydarzenia kryminalne

Transport