piątek, 20 września, 2024

Dziś pierwsze rozmowy między UK i Unią Europejską po wyborach

Dziś w Brukseli po raz pierwszy pojawił się nowy Minister ds. relacji z UE – Nick Thomas-Symonds. Pierwsza rozmowa ma przebiegać pod dyktandem możliwości resetu w stosunkach między Wielką Brytanią i Wspólnotą.

Laburzyści chcą zbliżenia z Unią Europejską

Nie od dziś wiemy, że laburzyści chcą zbliżenia między Wielką Brytanią i Unią Europejską. Wolę i zobowiązanie do odnowienia relacji ze Wspólnotą przedstawi dziś w imieniu nowego rządu laburzystów Minister ds. relacji z UE – Nick Thomas-Symonds. Z informacji podanych mediom wynika, że Thomas-Symonds spotka się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Marosem Sefcoviciem, a ich bezpośrednia rozmowa ma „przygotować grunt pod dalsze dyskusje” na temat pogłębienia więzi.

Laburzyści z pewnością chcą ocieplić stosunki z Unią Europejską, po latach dosyć szorstkich relacji z Brukselą za rządów torysów. Partia Pracy chce naprawić szkody, jakie w stosunkach z Europą wyrządziły awantury po Brexicie i zawrzeć z Unią Europejską lepsze porozumienie niż, jak to oceniają laburzyści, „nieudana” umowa handlowa podpisana przez Borisa Johnsona.

Reset stosunków z Unią Europejską jednym z priorytetów rządu

Przed wyjazdem do Brukseli, Nick Thomas-Symonds powiedział: – Nasz rząd angażuje się, by dokonać resetu stosunków z Unią Europejską. By wzmocnić więzi, wzmocnić nasze bezpieczeństwo i usunąć bariery w handlu. Unia Europejska i państwa członkowskie należą do najbliższych przyjaciół i sojuszników Wielkiej Brytanii. W obliczu wojny w Europie i wspólnych globalnych wyzwań w obszarach takich jak zmiana klimatu i nielegalna migracja, niezbędny jest silny sojusz Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej.

Minister zaznaczył także, że nie może się doczekać poniedziałkowego spotkania z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej w Brukseli. – Spodziewam się, że w nadchodzących miesiącach będę znacznie częściej nawiązywać z nim i kolegami z UE kontakt. Będziemy wspólnie pracować nad tym, aby nasz kontynent był bezpieczniejszy i zamożniejszy – doprecyzował Thomas-Symonds.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Ogłoszono budżet na rok 2025. Jak wpłynie na portfel Polaków w Holandii?

Rząd premiera Dicka Schoofa planuje wydać 457 mld euro w 2025, ale dochody wyniosą łącznie około 425,1 mld euro. Deficyt wzrośnie do 2,8 proc. produktu krajowego brutto (PKB).

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?