piątek, 20 września, 2024

Ludzie, którzy pracują mimo choroby, kosztują gospodarkę miliardy funtów

Z najnowszej analizy wynika, że ludzie, którzy pracują mimo choroby, zamiast iść na zwolnienie lekarskie, kosztują gospodarkę miliardy funtów rocznie.

Praca mimo choroby jest fatalnym rozwiązaniem zarówno dla chorego pracownika, bardzo często również jego współpracowników oraz gospodarki.

Ci, którzy pracują mimo choroby, obciążają gospodarkę

Z przeprowadzonej analizy wynika, że ludzie, którzy pracują mimo choroby zamiast wziąć zwolnienie lekarskie, są obciążeniem dla gospodarki. Wyniki analizy pojawiły się po tym, jak Instytut Badań nad Polityką Publiczną (The Institute for Public Policy Research – IPPR) zaapelował o „przejście na gospodarkę opartą na zdrowiu”.

Za sprawą tego podejścia pracodawcy mieliby robić więcej w celu zapewnienia dobrego stanu zdrowia w miejscu pracy. W najnowszym raporcie oszacowano, że ukryte koszty chorób dla gospodarki wzrosły od 2018 roku o 30 miliardów funtów.

Z tej sumy około 25 miliardów funtów wynikało z niższej produktywności osób pracujących w czasie choroby. A tylko pozostałe 5 miliardów wynika z faktycznego chorobowego.

Chory człowiek Europy

IPPR opisuje Wielką Brytanię jako „(dosłownie) chorego człowieka Europy”. Charakteryzuje się słabą jakością pracy, nadmiernym spożyciem niezdrowej żywności, paleniem tytoniu, hazardem i niskim poziomem inwestycji mającym wpływ na zdrowie publiczne.

Niestety praca w czasie choroby prowadzi na dłuższą metę do przewlekłego złego stanu zdrowia. I stanowi poważne zagrożenie również dla gospodarki.

Powołując się na analizę przeprowadzoną przez Office for Budget Responsibility (OBR), raport sugeruje, że brak aktywności zawodowej spowodowany chorobą może prowadzić do zmniejszenia rocznych wpływów podatkowych o 8,9 miliarda funtów. A także oczywistych wyższych wydatków na opiekę zdrowotną.

Doktor Jamie O’Halloran, pracownik naukowy w IPPR, powiedział:

Zbyt często na brytyjskich pracowników wywiera się presję, aby pracowali w czasie choroby, co jest niewłaściwe. Szkodzi to ich dobremu samopoczuciu i zmniejsza produktywność. Może to wynikać ze złej kultury pracy, złego zarządzania, niepewności finansowej lub po prostu słabego zrozumienia długoterminowych warunków wśród brytyjskich pracodawców.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Brytyjskie pokolenie Z sprzeciwia się Brexitowi i chce powrotu do UE

Szczególnie mocny sprzeciw wobec Brexitu wyrażają przedstawiciele pokolenia Z. Osoby dorastający we w pełni scyfryzowanym społeczeństwie były zbyt młode, aby wziąć udział w referendum w 2016 roku.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Laburzyści planują zakaz reklamowania śmieciowej żywności. Ale to nie wszystko

Partia Pracy jest zdeterminowana i chce zakazać reklamowania żywności śmieciowej. Aby zawalczyć z otyłością i zmniejszyć presję na NHS

Powodzie i podtopienia w Polsce. Nadchodzi koszmarny weekend w wielu województwach

Polska obecnie zmaga się z trudną sytuacją pogodową, a...

Potrójne morderstwo w Luton. 18-latek zabił członków swojej rodziny

Do potrójnego morderstwa w Luton doszło w wieżowcu mieszkalnym w piątek. Zginęło tam trzech członków tej samej rodziny.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?