Wzrost płac w Holandii przewyższył stopę inflacji

Płace w Holandii wzrosły średnio o 5,2% w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy bieżącego roku, jak wynika z danych przedstawionych przez AWVN. Wzrost ten jest co prawda niższy od 7,1% odnotowanych w tym samym okresie w zeszłym roku, ale nadal znacznie przekracza średnią.

Tylko w lipcu 2024 roku płace wzrosły o 5%. W sumie w zeszłym miesiącu zawarto 25 umów płacowych obejmujących 80 000 pracowników. Liczba układów zbiorowych pracy zawartych w minionym miesiącu jest nieznacznie niższa niż zwykle. Natomiast, jak podaje AWVN całkowita umów tego typu między pracodawcami a pracownikami zawartych w 2024 pozostaje dość wysoka.

Dodatkowo, że ponad 60% z 545 układów zbiorowych pracy, które wygasają w tym roku, zostało już odnowionych, jak czytamy w raporcie przygotowanym przez ekspertów AWVN. Dodajmy, iż płace wzrosły najbardziej w budownictwie, hotelarstwie, kulturze i sporcie oraz edukacji.

Płace w Holandii – o ile wzrosły do tej pory w 2024?

Podwyżki płac stabilizują się od początku tego roku, jak zaznacza rzecznik AWVN, cytowany przez serwis informacyny „NL Times”. – Wydaje się, że spadek staje w miejscu. Jednak przy 5 procentach nadal jesteśmy na historycznie wysokim poziomie – komentuje. Sytuacja na rynku pracy pozostaje napięta. Inflacja nadal jest wysoka, a holenderski rynek pracy cierpi na niedobór wykwalifikowanych pracowników, więc podwyżki płac pozostają znaczące. – Firmy robią wszystko, co w ich mocy, aby zatrzymać ludzi. Obejmuje to dobre warunki zatrudnienia – dodaje rzecznik.

Dodajmy, iż przed pandemią koronawirusa płace wzrosły średnio o 2,5 procent, co wówczas uznano za wysoki wzrost. Z kolei na początku 2022, gdy Rosja najechała Ukrainę, wywołując kryzys energetyczny i ogromną inflację (11,6 procent w 2022 r. i 4,6 procent w 2023 r.), związki zawodowe zaczęły domagać się wysokich podwyżek płac w celu ochrony siły nabywczej pracowników.

Czy wciąż opłaca się pracować w Holandii?

Obecnie stopa bezrobocia w Holandii wynosi obecnie około 3,6%, a liczba wakatów znacznie przewyższa liczbę osób poszukujących pracy. Z kolei jak wynika z danych CBS, inflacja w lipcu nieznacznie wzrosła do 3,7%, co było spowodowane rosnącymi cenami żywności i podwyżkami czynszów za wynajem mieszkań.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Morderca Polaka w Holandii skazany na dożywocie

Sąd w Assen skazał Richarda K. na dożywocie za podwójne morderstwo. Uznano, iż sprawca działał z pełną premedytacją, zgodnie z wcześniej ułożonym planem.

Atak nożownika w centrum Amsterdamu. Wśród rannych Polak

Co najmniej 5 osób jest rannych. Zdarzenie miało miejsce przed sklepem Dutch Quilts na Nieuwezijds Voorburgwal, w pobliżu placu Dam. Policja zatrzymała sprawcę, jednak motyw ataku nożownika w centrum Amsterdamu pozostaje nieznany. 

Mieszkania na wynajem w Holandii – zmiana na rynku

Patologia na rynku wynajmu nieruchomości w Holandii odstrasza. Dodatkowe regulacje sprawiły, że dotąd dochodowy biznes przyhamował. W efekcie pojawiła się wyprzedaż mieszkań na wynajem w Holandii. Czy złagodzi to kryzys mieszkaniowy?

Ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem to codzienność

W Amsterdamie kryzys mieszkaniowy miesza się z patologią rynku nieruchomości. W efekcie poszukujący mieszkań natrafiają na ekstremalnie wysokie kaucje za wynajem mieszkań. Niewielu na nie stać.

Pielęgniarka zwolniona za kontrowersyjne prezenty

Pozwała szpital i wygrała. Pielęgniarka zwolniona ze szpitala za kontrowersyjne prezenty pożegnalne wygrała w sądzie. W ramach rekompensaty dostała odprawę i odszkodowanie od szpitala. Czy “fuck off spray” powinien być powodem do zwolnienia?

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport