piątek, 20 września, 2024

Mieszkania socjalne na wynajem będą droższe

Rząd Partii Pracy pracuje nad kompleksowym planem podwyższania czynszów za mieszkania socjalne. Docelowo chodzi o to, żeby władzom lokalnym i towarzystwom mieszkaniowym opłacało się budować tanie mieszkania na wynajem.

O ile więcej zapłacimy za mieszkanie socjalne?

Dane the National Housing Federation pokazują, że obecne czynsze za mieszkania socjalne są o 15 proc. niższe w ujęciu realnym niż w 2015 r. A jeśli nic nie zostanie w tym obszarze naprawione, to wprowadzane przez torysów obniżki i limity w zakresie stawek czynszów doprowadzą władze lokalne w 2028 r. do poważnych tarapatów finansowych. Dziura w budżetach przeznaczonych na pomoc w wynajmie tańszych mieszkań socjalnych może już za parę lat wynieść 2,2 mld funtów.

Nic więc dziwnego, że Partia Pracy już teraz opracowuje plan naprawy mieszkalnictwa socjalnego. Kanclerz skarby Rachel Reeves chce wprowadzić przygotowany na 10 lat wzór dla obliczania wysokości czynszu socjalnego. Ma on sprawić, że czynsze za mieszkania socjalne będą rosły każdego roku o wskaźnik inflacji, a do tego o 1 proc. więcej. Limity podwyżek czynszów miałyby zostać zniesione.

Bez podwyżek czynszów mieszkalnictwo socjalne czeka zapaść

Laburzyści, idąc do władzy, obiecali, że w trakcie obecnej kadencji parlamentu wybudują 1,5 mln mieszkań socjalnych. Ale to dadzą radę osiągnąć tylko poprzez podwyżki czynszów i zachęcanie tym samym władz lokalnych oraz towarzystw mieszkaniowych do inwestowania w tanie mieszkania na wynajem. Za 10-letnim porozumieniem w sprawie czynszów od dawna lobbują organizacje takie jak the National Housing Federation – reprezentująca stowarzyszenia mieszkaniowe w Anglii – oraz the Local Government Association – krajowa organizacja zrzeszająca władze lokalne w Anglii i Wali. Obie organizacje chcą zapewnić socjalnym landlordom większą pewność co do przepływów pieniężnych. I chcą tym samym zwiększyć pulę środków nadających się do inwestowania w nowe mieszkania.

To, że coś trzeba zrobić, jest pewne. Zwłaszcza że, jak poinformował niedawno „The Guardian”, w ciągu 12 miesięcy do marca 2024 r. towarzystwa budownictwa mieszkaniowego rozpoczęły w Anglii konstrukcję zaledwie 30 631 tanich mieszkań. To spadek o 22 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Moonbix: Nowa gra Binance na Telegramie ma szanse stać się hitem

Doszło do wycieku informacji o nowej grze Binance. Gra Moonbix, która miała być uruchomiona na Telegramie to gra typu crypto-clicker.

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci

Minister ds. technologii chciałby wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla nastolatków i dzieci.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Ryanair ostrzega przed korzystaniem z walizek w tych kolorach

Ryanair wydał ostrzeżenie dla pasażerów, którzy zazwyczaj podróżują z czarnymi, granatowymi lub szarymi walizkami.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zasiłki mieszkaniowe w Holandii dla Polaków. Jak je uzyskać?

Jak można się starać o zasiłki mieszkaniowe w Holandii. Komu one przysługują i ile wynoszą? Jak złożyć wniosek o huurtoeslag?

Czynsze w Irlandii rosną ponad legalne maksimum. Cierpi co czwarty najemca

W Irlandii, w strefach RPZ, czynsz może rosnąć tylko o 2 proc. w ciągu roku. Tymczasem dla co czwartego najemcy rośnie on szybciej

W UK znikną fizyczne dokumenty imigracyjne. Kto musi się postarać o e-Wizę?

Home Office przechodzi na w pełni zdigitalizowany system imigracyjny. Kto do 1 stycznia 2025 r. potrzebuje postarać się o e-Visę?

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Wprowadzenie kontroli granicznych EES (znów!) zostanie opóźnione

Entry/Exit System (EES) miał zacząć działać od 10 listopada 2024 roku, ale okazuje się, że nie wszystkie kraje są jeszcze gotowe na wdrożenie. Co stoi na przeszkodzie? Jakie problemy mogą wyniknąć z nowych procedur?

Budownictwo przystępnych cenowo mieszkań w Londynie jest na dramatycznie niskim poziomie

W Londynie dramatycznie brakuje niedrogich mieszkań. Dlaczego są takie opóźnienia w budownictwie socjalnym?