czwartek, 19 września, 2024

Smartfony nie dla dzieci poniżej 11. roku życia? Rekomendacje są jednoznaczne

W Wielkiej Brytanii mnożą się głosy, by chronić najmłodszych przed nieograniczonym dostępem do internetu. Operator sieci komórkowej EE wydał właśnie nowe rekomendacje dotyczące korzystania przez dzieci z telefonów.

W jakim stopniu dzieci powinny korzystać z telefonów?

Brytyjski operator sieci komórkowej EE wydał właśnie zalecenia dotyczące korzystania z telefonów komórkowych przez najmłodszych, a także przez nastolatki do 13. i do 16. roku życia. Dzieci do 11. roku życia mogą korzystać z telefonów, ale tylko takich o „ograniczonych możliwościach”, a zatem pozwalających jedynie na wysyłanie wiadomości tekstowych i wykonywanie połączeń. Dzieci w tej grupie wiekowej nie powinny mieć jednak dostępu do internetu bez kontroli dorosłych, a w tym do mediów społecznościowych.

Jeśli chodzi o dzieci starsze, to dzieci między 11. i 13. rokiem życia można im pozwolić korzystać z internetu, także bez nadzoru rodziców, ale dzieci te wciąż nie powinny mieć dostępu do mediów społecznościowych. Z kolei nastolatkowie do 16. roku życia powinni, według EE, mieć włączoną w telefonach funkcję kontroli rodzicielskiej.

Nieograniczone korzystanie z telefonów przyczynia się do pogorszenia zdrowia psychicznego u dzieci

Zalecenia operatora telefonii komórkowej EE dotyczące korzystania z telefonów przez najmłodszych to efekt prowadzonych już od jakiegoś czasu kampanii na rzecz ochrony dzieci przed szkodliwym oddziaływaniem internetu i mediów społecznościowych. Coraz częściej wskazuje się bowiem na fakt, że nieumiejętne korzystanie ze smartfonów i z zawartości sieci przyczynia się do powstania lub nasilenia się u dzieci i nastolatków problemów psychicznych

– Chociaż technologia i możliwość łączenia się mają moc zmieniania życia, to zdajemy sobie sprawę z tego, że rosnąca złożoność oferowana przez smartfony może być wyzwaniem dla rodziców i opiekunów. Potrzebują oni wsparcia. Dlatego wprowadzamy nowe wytyczne dotyczące korzystania ze smartfonów przez dzieci poniżej 11. roku życia, w wieku od 11 do 13 lat i w wieku od 13 do 16 lat, aby pomóc dorosłym podejmować najlepsze decyzje dla swoich dzieci w tych latach kształtowania się ich osobowości – tłumaczy Mat Sears, dyrektor ds. korporacyjnych w EE.

Najnowsze statystyki zebrane przez Ofcom pokazują, że obecnie smartfon posiada prawie co czwarte dziecko w wieku od pięciu do siedmiu lat. Jednocześnie z badania organizacji charytatywnej Parentkind wynika, że aż 83 proc. rodziców uważa smartfony za urządzenia „szkodliwe” dla dzieci i młodzieży. Aż 58 proc. badanych dorosłych popiera zakaz korzystania z telefonów komórkowych przez dzieci i nastolatków poniżej 16. roku życia.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych

Bank Anglii nie obniżył stóp procentowych, zamiast tego postanowił utrzymać je na niezmienionym poziomie 5 proc.

Zasiłek na dziecko w Holandii – kompleksowy przewodnik

Zasiłek na dziecko w Holandii jest wsparciem dla rodziców i opiekunów dzieci, zapewniającym wsparcie na pokrycie kosztów wychowania.

Problemy na drogach w ten weekend. Oto, gdzie się pojawią

W ten weekend kierowcy mogą spodziewać się problemów na drogach w Wielkiej Brytanii. Niektóre zakłócenia w przejeździe są planowane.

Wzrost wynagrodzenia o 6% i krótszy tydzień pracy – o co CNV będzie walczyć w negocjacjach zbiorowych?

Druga największa centrala związkowa w Holandii będzie walczyć o podwyżki na poziomie od 3,5% do 6%. Oprócz tego CNV chce zmniejszyć tydzień pracy o dwie godziny i zmienić zasady przyznawania pracownikom stałych umów.

Żenujące £10 Christmas bonus, zostanie podniesione do £165?

Dodatek pieniężny, potocznie nazywany bonusem bożonarodzeniowym wprowadzony został ponad 50 lat temu w 1972 roku.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Polacy w UK zebrali (ponad!) milion złotych dla powodzian – akcja dalej trwa

Polacy mieszkający na Wyspach wykazali się nie lada solidarnością ze swoimi rodakami poszkodowanymi przez powódź. W ramach zbiórki internetowej zebrali dla powodzian już prawie 800 tysięcy złotych. Czy uda się dojść do miliona?

Polak w Holandii pomagał swoim rodakom oszukiwać na zasiłkach

44-letni Polak stanął przed holenderskim sądem za "pomaganie" swoim rodakom mieszkającym w "Kraju tulipanów" w staraniu się o zasiłek dla bezrobotnych. O co chodzi?

Wprowadzono stan klęski żywiołowej w Polsce – jaką pomoc oferuje poszkodowanym rząd?

Stan wyjątkowy będzie obowiązywał na terenach objętych powodzią na maksymalnie 30 dni, a więc na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak założyć konto bankowe w Holandii?

Założenie konta bankowego w Holandii jest stosunkowo prostym procesem, ale wymaga spełnienia kilku warunków.

Czy Opole i Wrocław poradzą sobie z falą powodziową?

Z najnowszych informacji wynika, że fala powodziowa dotrze do...

Tesco przegrywa ważną batalię w sądzie. Pracownicy mogą odetchnąć z ulgą

To bardzo ważny wyrok Sądu Najwyższego w UK. Tesco nie mogło zwolnić pracowników i zatrudnić ich na niższej pensji