Jak uzyskać Kindergeld?

Kindergeld to jedno z kluczowych świadczeń, które mogą otrzymać w Niemczech rodzice lub opiekunowie dzieci. Wyjaśniamy, kto może dostać to świadczenie, jak się o nie ubiegać, ile wynosi oraz dlaczego wypłaty mogą zostać wstrzymane.

Co to jest Kindergeld?

Kindergeld to zasiłek rodzinny wypłacany przez niemiecką kasę świadczeń rodzinnych, czyli Familienkasse. Przysługuje on na każde dziecko do 18. roku życia, a w niektórych przypadkach nawet dłużej – do 25. roku życia, jeśli dziecko kontynuuje naukę oraz bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci niepełnosprawnych.

Kto może otrzymać Kindergeld?

Kindergeld przysługuje zarówno obywatelom Niemiec, jak i obcokrajowcom mieszkającym i pracującym na terenie Niemiec, w tym Polakom. Polacy muszą pracować i mieszkać w Niemczech minimum 6 miesięcy i musi potwierdzać to meldunek. Praca może oznaczać zatrudnienie na umowę o pracę lub własną działalność.

Jak uzyskać Kindergeld?

Proces uzyskania Kindergeld wymaga złożenia wniosku do Familienkasse wraz z szeregiem dokumentów. Jest to dość problematyczne, bowiem potrzebne są: akty urodzenia dzieci, akt małżeństwa, potwierdzenie zameldowania w Niemczech (jeśli dziecko mieszka w Niemczech, to wraz z dzieckiem), zaświadczenie o nauce dla dzieci powyżej 8. roku życia, a także zaświadczenie o składzie rodziny do uzyskania w niemieckiej gminie. Ponadto potrzebne będą potwierdzenie zatrudnienia, odcinki wypłat lub deklaracje podatkowe, jeśli osoba jest samozatrudniona. Dzieci powyżej 18. roku życia samodzielnie podpisują się na wniosku. W przypadku dzieci mieszkających w Polsce, urząd będzie żądał dokumentów z ZUS dotyczących tego, czy 800+ jest pobierane.

Wniosek i wymagane do niego dokumenty jest dość problematyczny. Jest wiele firm, które specjalizują się w pomocy w wypełnianiu wniosku, jednak należy pamiętać, że zaświadczenia i tak trzeba zdobyć samemu.

Ile wynosi Kindergeld?

Od 2023 roku kwota Kindergeld wynosi 250 euro miesięcznie na każde dziecko. Warto podkreślić, że Kindergeld wypłacany jest niezależnie od dochodów rodziny, co sprawia, że jest to jedna z najpopularniejszych form wsparcia socjalnego w Niemczech.

Kiedy może być wstrzymane Kindergeld?

Chociaż Kindergeld to pewne świadczenie, które należy się każdemu dziecku nawet do 25. roku życia, istnieją sytuacje, w których jego wypłata może zostać wstrzymana lub zakończona. Urząd najczęściej wstrzymuje wypłatę zasiłku, jeżeli uważa, że zmieniła się jakaś okoliczność rodziny. Może to być zmiana pracy rodzica, szkoły dziecka, przeprowadzka, zbliżające się 18. urodziny dziecka. Familienkasse wymaga regularnych aktualizacji informacji, np. potwierdzeń nauki. Brak dostarczenia takich dokumentów może skutkować wstrzymaniem wypłaty.

Również jeśli urząd poprosi o dodatkowe informacje lub dokumenty i ich nie otrzyma, także wstrzyma zasiłek. Na wszelkie pisma należy odpowiadać na czas, nawet jeśli nie jesteśmy w stanie przesłać wymaganej informacji. Na przykład, jeśli urząd prosi o potwierdzenie zatrudnienia w postaci listu od pracodawcy, a rodzic przeszedł na samozatrudnienie, należy wówczas odpisać, że sytuacja uległa zmianie.

Czy można brać Kindergeld i 800+ razem?

Oba te zasiłki są tożsame – przyznawane dla dzieci bez względu na dochody rodziców. Pobierając 800+ w Polsce, można wystąpić o Kindergeld w Niemczech. Wówczas urząd niemiecki będzie wypłacał jedynie różnicę w wysokości zasiłku niemieckiego i polskiego. Przy obecnym kursie euro rodzic otrzyma dodatkowo nieco ponad 200 zł.

Bardzo istotne jest to, że Kindergeld należy się w 100% rodzicowi, z którym mieszka dziecko. Jest to kluczowa kwestia przy wypłacie tego zasiłku.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Kobieta zgwałcona w toalecie Tesco w Kent. Napastnik ma pochodzić z Europy Wschodniej

W biały dzień, w supermarkecie Tesco w Kent, kobieta padła ofiarą brutalnego gwałtu. Policja apeluje o pomoc w ujęciu sprawcy

Fries czy chips? Które z nich to frytki?

Dla wielu Polaków, słowa takie jak fries i chips mogą wydawać się synonimami. Jednakże, w kulturze anglosaskiej mają one różne znaczenia.

Polak, który zaginął wraz półrocznym dzieckiem, odnaleziony

W piątek (4 października) policja wszczęła poszukiwania 44-letniego Polaka, który zaginął wraz z półrocznym synem w Netherton.

Samotność? Stres? Bariera językowa? Jak Yellow Scarf pomaga Polakom na emigracji

Kwestie związane ze zdrowiem psychicznym mają ogromne znaczenie dla jakości życia każdego człowieka. W świadomości ludzi umacnia się coraz mocniejsze przekonanie o tym, że dobra kondycja mentalna jest przynajmniej tak samo istotna, jak dobra kondycja fizyczna.

Polacy masowo przyjmują ten suplement. Choć może zwiększać ryzyko zawału i udaru

Brytyjscy naukowcy dowodzą, że suplementy z kwasami omega-3 mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zawałów i udarów.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Podwyżka rachunków za energię od października. O ile wzrosną?

Od 1 października nastąpi podwyżka rachunków za energię ze względu na decyzję Ofgemu o wzroście pułapu cenowego.

Czy po powrocie do Polski jest łatwiej schudnąć? Polscy imigranci porównują jakość żywności w UK i PL

Na jednej z popularnych powrotowych grup na FB pojawił się bardzo ciekawy wątek z porównywaniem Wielkiej Brytanii z Polską w tle. Czego dotyczył?

Niestabilne zatrudnienie to pułapka? Tak wynika z badań

Badania pokazują, że niestabilne zatrudnienie nie zawsze jest trampoliną do lepszej pracy. Ludzie trwają w nim przez wiele lat

Polski kardiolog w UK po raz 10 nie zdał egzaminu z języka angielskiego

Polski kardiolog już po raz PIĄTY został zawieszony w pełnieniu swoich obowiązków w ramach NHS, po tym, jak po raz DZIESIĄTY nie zdał egzaminu z języka angielskiego. 65-letni Tomasz F. zaznacza, że brytyjskim systemem zdrowotnym zarządzają „niehumanitarni biurokraci”.

Pijany Polak „nie powinien był stać”, a siadł za kółko

Holenderskie media określą wprost te wydarzenia, jako "medyczny cud". Policja zatrzymała pijanego kierowcą. Jak się okazało, znajdujący się pod wpływem 45-letni Polak miał taką ilość alkoholu we krwi, że nie powinien móc utrzymać się na nogach, a mimo to miał prowadzić samochód.

Rumun pobił Polaka, który wypróżnił się na jego łóżko

W wyniku sprzeczki między współlokatorami Polak został pobity przez Rumuna.Do tych wydarzeń doszło we wrześniu zeszłego roku, w Oostvoorne, holenderskiej wsi, zlokalizowanej w prowincji Zuid-Holland, na północ od miasta Hellevoetsluis.