Londyn jest (nadal!) najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Inrix, brytyjska stolica pozostaje najbardziej zakorkowanym miastem w skali całej Europy. Jeżdżąc po Londynie, tracimy średnio najwięcej czasu na stanie w korkach.

W zestawieniu przygotowanym przez Inrix Londyn na podium wyprzedza Paryż i Dublin, które zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce. Ile czasu (i pieniędzy!) tracimy, stojąc w korkach, jeżdżąc po brytyjskiej stolicy?

Jak wynika z analizy, w roku 2024 londyńscy kierowcy w korkach spędzili średnio 101 godzin. W stolicy Paryża wskaźnik ten sięgnął 97 godzin, z kolei w Irlandii wyniósł 81 godzin.

Londyn ciągle najbardziej zakorkowanym miastem w Europie

Pozycja Londynu jako lidera zestawienia rankingu najbardziej zatłoczonych miast w Europie pozostała niezmienna. Kierowcy w stolicy spędzili średnio 101 godzin w korkach w zeszłym roku, co stanowi wzrost o 2% w porównaniu z rokiem 2023, jak wynika z analiz Inrix, firmy zajmującej się analityką transportu. W ostatnich latach w mieście odnotowano stały wzrost czasu spędzanego w korkach. Wzrósł on z poziomu 97 godzin w 2022, do 99 godzin w 2023 roku.

Warto również dodać, że A40 Westway w Londynie została uznana za najbardziej zatłoczoną drogę w Wielkiej Brytanii, a najgorzej się po niej jeździło w godzinach 17:00–18:00. Jak obliczono, czas tracony w korkach przekłada się na straty finansowe. W skali całego roku kwotę tę oszacowano na około 3,85 mld funtów.

Oznacza to, że każdy z 4 milionów kierowców w mieście „stracił” w roku 2024 942 funty.

Korki w innych miastach Wielkiej Brytanii

Bristol i Leeds znalazły się w pierwszej trójce najbardziej zatłoczonych miast w Wielkiej Brytanii. Niemniej, trzeba o nich napisać, że pozostawały daleko w tyle za Londynem z jego stężeniem zakorkowania. Wskaźnik Bristolu wyniósł 65 godzin, a Leeds – 60 godzin.

W Manchesterze opóźnienia wzrosły rok do roku o 13%. Miasto straciło godzinę więcej z powodu korków niż Leeds, ale uplasowało się niżej, biorąc pod uwagę względny rozmiar miasta. Birmingham spadło z drugiego miejsca na szóste miejsce, po tym jak ruch uliczny był o 10% bardziej płynny niż rok temu.

Teksty tygodnia

Nowe uprawnienia urzędu podatkowego w UK

Nowe uprawnienia HMRC w Wielkiej Brytanii związane są z decyzją, jaką podjął ostatnio rząd Partii Pracy. Jak wygląda reforma i z czym wiąże się w praktyce. 

Komu służby graniczne mogą anulować pre-settled status. Czy mogą także cofnąć setlled-status?

Pracownicy służb granicznych otrzymali uprawnienia do tego, aby anulować pre-settled status obywateli UE, którzy nie spełniają wymogów.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Czy urząd podatkowy odda niesłusznie pobrany podatek? Problemy z brytyjską emeryturą za granicą

Co trzeba wiedzieć i jak obronić się przed podwójnym opodatkowaniem? Przeczytaj nasz poradnik, co zrobić gdy po emeryturze wypracowanej w  UK wróciłeś do Polski a HMRC potrącił Ci niesłusznie podatek

ETA do Wielkiej Brytanii – wszystko, co musisz wiedzieć przed podróżą

Wielka Brytania wprowadza system ETA. Od 2 kwietnia 2025 Polacy muszą posiadać elektroniczne zezwolenie na podróż. Sprawdź, jak złożyć wniosek!

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie