Dyrektywa 2021/514 zwana DAC7 narobiła już niemałego zamieszania wśród osób sprzedających w sieci, na platformach takich jak Ebay czy Vinted. Bowiem fakt, że skarbówka będzie otrzymywać dane o sprzedawcach, wzbudza w wielu osobach niepokój. Jednak niewielu wie, że przepisy te dotyczą także innych zarabiających poprzez wszelakie platformy cyfrowe takie jak Deliveroo czy Uber.
Czym są zasady raportowania DAC7
O tym, co DAC7 oznacza dla sprzedających na Ebay czy Etsy pisaliśmy już wcześniej. Jednak dane użytkowników oraz ich zarobki przekazuje do urzędu skarbowego także Deliveroo. Dyrektywa Rady UE 2021/514 wymaga, aby firmy platform internetowych, takie jak Deliveroo, zbierały i zgłaszały informacje o podatnikach do rządowego organu podatkowego. Dotyczy to wszystkich samozatrudnionych dostawców, którzy zarabiają na współpracy z Deliveroo w Wielkiej Brytanii i państwach członkowskich UE.
Jakie dane kierowców zbiera Deliveroo?
Zgodnie z tą dyrektywą platforma wymaga, aby kierowcy podali szereg danych identyfikacyjnych, a platforma dodatkowo przekazuje informacje o zarobkach. Dane te są przekazywane urzędom skarbowym raz w roku. Pierwsze dane jakie skarbówka otrzymała od Deliveroo dotyczą roku 2023. Informacje pochodzące sprzed tego roku, nie będą przekazane do skarbówki.
Oto pełna lista informacji, które Deliveroo jest zobowiązane podać do urzędu skarbowego zgodnie z DAC7.
– Imię i nazwisko
– Adres główny
– Data urodzenia
– Numer identyfikacji podatkowej (NIP) lub jeśli nie posiadasz NIP, Twoje miejsce urodzenia
– Numer identyfikacyjny VAT, jeśli jest dostępny
– Identyfikator rachunku finansowego
– Nazwa właściciela rachunku bankowego, jeśli nie korzystasz z własnego rachunku bankowego do przejazdów z Deliveroo
– Każde państwo członkowskie, w którym jesteś rezydentem
– Łączna kwota opłat zarobionych dzięki współpracy z Deliveroo
– Liczba wypłat i płatności otrzymanych podczas współpracy z Deliveroo
– Wszelkie opłaty, podatki lub prowizje, które Deliveroo naliczyło.
Czy Deliveroo udostępnia skarbówce informacje o zarobkach?
Tak. Aby spełnić wymagania dyrektywy, platforma musi udostępnić także kwotę jaką kierowca zarobił dzięki Deliveroo w Wielkiej Brytanii i państwach członkowskich UE.
Wśród wielu kierowców nowe przepisy wzbudzają kontrowersje, bowiem niejasne jest dla nich to, dlaczego Deliveroo raportuje do skarbówki. Jednak należy podkreślić, że nowe przepisy nie oznaczają dodatkowych podatków lub konieczności składania dodatkowych rozliczeń.