Zakupy w drogerii w Niemczech wychodzą taniej niż w Holandii

65 proc. mieszkańców Holandii robi zakupy za granicą, aby zaoszczędzić pieniądze. Benzyna, artykuły spożywcze i produkty drogeryjne są tańsze w Niemczech. Dzieje się tak nawet, biorąc pod uwagę promocje dostępne w holenderskich sklepach.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez ośrodek Kassa nie tylko benzyna i artykuły spożywcze są tańsze w Niemczech, niż w Holandii. Znacznie taniej wychodzi również robienie zakupów w drogeriach. W ramach porównania zestawiono ceny 13 markowych produktów dostępnych w dwóch popularnych drogeriach.

Co okazało się po zrobieniu zakupów w Kruidvat w Holandii i DM w Niemczech? Średnio w Niemczech płacono dwa razy mniej za te same produkty. Rachunek analityków Kassa w Kruidvat wyniósł 161,69 euro. W niemieckim DM te same produkty kosztowały tylko 73,75 euro.

Przykład? Za cztery końcówki szczoteczek Oral B w Kruidvat zapłacić można 27,99 euro (zalecana cena detaliczna). Dokładnie ten sam produkt w DM kosztuje… 13,45 euro.

Benzyna, artykuły spożywcze i produkty drogeryjne są tańsze w Niemczech.
Tanie zakupy – gdzie je robić? (fot. Pixabay)

Zakupy w Niemczech wychodzą taniej

Ponadto Kassa uwzględniła w swoim tekście wiele różnych ofert 1+1 w Kruidvat (konsument otrzymuje dwa produkty w cenie jednego). Jednak nawet dzięki tej promocji nie udało się „zbić” cen w Holandii do niemieckich poziomów. Za holenderski koszyk zakupów zapłacono 159 euro, gdy cena niemieckiego zamknęła się w sumie 116,35 euro, jak podaje serwis informacyjny BNNVARA.

W ramach tego badania przeprowadzono również ankietę wśród 2500 osób w Holandii. Dotyczyła ona właśnie zakupów transgranicznych. Jak się okazuje, aż 65 proc. mieszkańców „Kraju tulipanów” decyduje się na wyjazd za granicę, aby zaoszczędzić na zakupach. 40 proc. ankietowanych w ten sposób jednorazowo oszczędza ponad 50 euro.

Według obliczeń Kassa osobie mieszkającej w holenderskim Utrechcie opłaca się robić zakupy w niemieckim Emmerich. Nadal taniej wychodzi jazda średniej wielkości samochodem, aby zrobić zakupy w niemieckiej drogerii i zatankować benzynę na niemieckiej stacji. Po powrocie w kieszeni zostaje dodatkowe 20 euro.

Dlaczego ceny w Holandii są wyższe?

Dlaczego ceny w Holandii i Niemczech są tak zróżnicowane? Różnicę w cenach można częściowo wyjaśnić wyższymi cenami zakupu w mniejszych krajach UE, zgodnie z badaniami „Follow The Money”. Holandia jest małym rynkiem zbytu, z którego producenci chętnie korzystają. Na przykład ceny zakupu są tutaj znacznie wyższe za dokładnie te same produkty niż w innych krajach UE. Rolę w tej kwestii odgrywają również holenderskie podatki i cła.

Jak czytamy na łamach serwisu „I am Expat” istotny jest również fakt, iż duzi producenci zawierają strategiczne umowy z supermarketami. W ten sposób wypierają mniejszych i tańszych konkurentów. Ustalają również różne ceny w różnych krajach. Robią to w taki sposób, aby maksymalizować swoje zyski.

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Przeczytaj także

Tragiczna śmierć Polaka – nasz rodak spłonął w samochodzie

Nasz rodak, prowadząc samochodów, uderzył w słup, a następnie jego pojazd stanął w płomieniach. Co wiemy o tych wydarzeniach?

Firmy migrują do Polski

Choć zazwyczaj mówi się o wyjazdach Polaków do pracy za granicą, ostatnia ankieta wskazuje na ciekawy trend w biznesie. Niemieckie firmy migrują do Polski.

Fabryka narkotyków zlikwidowana. Na posesji mieszkali Polacy

Sprawnie przeprowadzona akcja policji umożliwiła odkrycie ogromnej ilości nielegalnych substancji. Olbrzymia fabryka narkotyków została zlikwidowana. Co ciekawe, tuż obok mieszkali Polacy.

Mieszkania zamiast drogich apartamentów

Holandia mówi “stop” mieszkaniom tylko dla najbogatszych. Pierwszym krokiem jest zmiana planów zabudowy, w ramach której powstaną dostępne cenowo mieszkania zamiast drogich apartamentów. 

Protesty w Niemczech

Sytuacja społeczno-polityczna nabiera tempa. W parlamencie za rezolucją zaostrzającą prawo migracyjne zagłosowało nie tylko AfD. Wywołało to ogromne protesty w Niemczech.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport