Atak na Donalda Tuska i premiera Holandii

W czasie uroczystości w Wageningen w Holandii, w których brał udział polski premier wraz z premierem holenderskim, doszło do groźnego zdarzenia. Gdy politycy mieli zapalić Płomień Wyzwolenia, miał miejsce atak na Donalda Tuska i na Dicka Schoofa za pomocą racy.

Podczas ważnej ceremonii w Wageningen z okazji Dnia Wyzwolenia Holandii, pod nogi polskiego i holenderskiego premiera rzucono odpaloną racę. Atak na Donalda Tuska i Dicka Schofa wywołał natychmiastową reakcję służb bezpieczeństwa. Premierów wyprowadzono na chwilę poza scenę.

Atak na Donalda Tuska i Dicka Schoofa na ceremonii w Wageningen

Po krótkiej ewakuacji polskiego i holenderskiego premiera ze sceny, obaj politycy dokończyli ceremonię i zapalili Płomień Wyzwolenia. Zainaugurowało to uroczystości holenderskiego Dnia Wyzwolenia.

- Advertisement -

Jak później się okazało zdarzenie z racą nie było wymierzone w polskiego premiera. Osoba znajdująca się w tłumie zgromadzonych wrzuciła odpaloną racę na scenę, a część ludzi dostała kartki z napisami krytykującymi wojnę w Strefie Gazy.

Wcześniej natomiast doszło do innych zakłóceń w czasie uroczystości, gdy przemawiał minister obrony Holandii, Ruben Brekelmans. Niektóre osoby wśród zgromadzonych wykrzykiwały propalestyńskie hasła. Podczas przemówienia natomiast kilku demonstrantów przeskoczyło przez barierki krzycząc: „Wolna Palestyna”.

Policja poinformowała, że w związku z zakłóceniami zatrzymano pięć osób. Mimo niepokojów, ceremonia przebiegła zgodnie z planem.

W sprawie incydentu głos zabrał także sam polski premier:

— Uspokoję polską opinię publiczną. Nic złego się nie zdarzyło na scenie. Ktoś rzucił świecę dymną, prawdopodobnie z protestujących przeciwko temu, co dzieje się w Gazie, w Palestynie. Znamy te emocje w Polsce, ludzie mają różne poglądy — mówił premier Tusk.

— Uważam tego typu zdarzenia za niestosowne. Wokół nas są weterani, powinno umieć się uczcić takie wydarzenia w skupieniu, ale ok, każdy wybiera takie formy aktywności politycznej, jakie uważa za stosowne — dodał.

Polski premier apelował o solidarność wśród Europejczyków
Polski premier apelował o solidarność wśród Europejczyków / fot. Getty Images

Przemówienie polskiego premiera

Podczas uroczystości w Wageningen polski premier wygłosił przemówienie. Podkreślił w nim, że Europa musi wykazać się taką samą determinacją i odwagą w obliczu rosyjskiej agresji, jaką wykazała w czasie II wojny światowej.

Donald Tusk nawiązał do inwazji Hitlera na Europę i wojny na Ukrainie. Zaapelował o ściślejszą współpracę europejską i transatlantycką. Powiedział, że Europejczycy muszą wykazać się „solidarnością”. I że jest to najważniejsze słowo w jego osobistym politycznym słowniku. I nie powinniśmy „przymykać oczu na odradzanie się zła”.

– To już trzeci rok, kiedy świętujemy rocznicę naszego zwycięstwa nad Trzecią Rzeszą w cieniu agresji Rosji na Ukrainę. To robi dużą różnicę, ponieważ wojna na wschodniej granicy Unii Europejskiej nadaje tym corocznym obchodom zupełnie nowy kontekst. Wojna i zniszczenie powróciły w całej swojej potworności po inwazji Rosji na Ukrainę. Od 24 lutego 2022 roku niemal każdy dzień tej zbrodniczej agresji jest tego świadectwem. Lista miejsc, w których ludzie są zabijani, tylko się wydłuża – powiedział Donald Tusk.

Polski premier upamiętnił ofiary nazistowskiej i sowieckiej tyranii. Wspominając „Auschwitz i Gułagi, eksterminację europejskich Żydów i masakrę katyńską pod Smoleńskiem, gdzie rozstrzelano tysiące polskich oficerów.

– Czas beztroskiego komfortu Europy i radosnej obojętności dobiegł końca. Dzisiaj nadszedł czas europejskiej mobilizacji wokół naszych podstawowych wartości i naszego bezpieczeństwa – dodał.

Przeczytaj także

Holenderskie dzieci są najszczęśliwsze na świecie. Wiemy dlaczego

Raport UNICEF z br. wskazuje, że holenderskie dzieci są...

Zamieszki w holenderskim mieście przeciwko zakwaterowaniu imigrantek

W holenderskim mieście, Drenthe, odbyły się nocne zamieszki przeciwko zakwaterowaniu grupy nastoletnich imigrantek.

Strajk na lotnisku w Holandii. Szykują się problemy dla pasażerów

Pracownicy naziemni KLM ogłosili strajk na lotnisku Schiphol w przyszłym tygodniu. Nie powiodły się negocjacje dotyczące warunków pracy i płac.

Jak pachnie w Birmingham? Pół roku strajku śmieciarzy

Pół roku strajku śmieciarzy w Birmingham boleśnie obnaża problemy, jakie są codziennością w Wielkiej Brytanii i, na co dzień, sprytnie ukrywają się pod płaszczykiem zgrabnej narracji.

Imigrant zaatakował młotkiem cztery osoby w pociągu w Niemczech

W dalekobieżnym pociągu ICE w Dolnej Bawarii w Niemczech 20-letni imigrant zaatakował młotkiem czterech pasażerów, także imigrantów.

Finanse i świadczenia

Praca i zarobki

Życie w Holandii

Wydarzenia kryminalne

Transport