Adipex – cudowny lek na odchudzanie. A może narkotyk?

Ogromną popularnością pośród leków na odchudzanie cieszy się Adipex. Dlaczego jest tak popularny? Bo jest szybki i skuteczny. Jednak niewiele mówi się o tym, jak niebezpieczny dla zdrowia może się okazać ten „cudowny lek”.

Zdaniem internautek Adipex retard jest jednym z najskuteczniejszych leków na odchudzanie – w krótkim czasie daje widoczne efekty – czego więcej oczekiwać? Jednak nie bez powodu lek jest zakazany w Polsce. Adipex został wycofany ze sprzedaży w 2000 roku, po zakazie wprowadzonym przez Komisję Europejską.

Dla kogo Adipex?

Preparat był stosowany w leczeniu chorobliwej otyłości, w przypadkach, kiedy inne leki nie przynosiły spodziewanych efektów. Jednak ze względu na efekty uboczne lek został wycofany z użycia między innymi w Polsce i Stanach Zjednoczonych; jest jednak nadal legalny w Czechach. Skuteczność leku jest na tyle kusząca, że wiele osób decyduje się na kupowanie leku nielegalnie – za dużo wyższą cenę.

Jak działa Adipex

Adipex jest lekiem działającym na ośrodkowy układ nerwowy. Mechanizm działania leku polega na ułatwianiu przewodzenia bodźców pobudzających ośrodek sytości. To oznacza, że lek hamuje łaknienie i znacząco zmniejsza uczucie głodu.
Substancją czynną leku jest fentermina – pochodna amfetaminy. Dlatego też Adipex może powodować ostry zespół uzależnienia. Podobnie jak w przypadku amfetaminy – może dojść do poważnych zaburzeń osobowości i stanów psychotycznych, które mogą być niebezpieczne zarówno dla uzależnionego, jak i dla jego otoczenia. Lek powoduje też wyniszczenie narządów wewnętrznych.

Skutki uboczne po zażyciu Adipexu

Działania niepożądane występują najczęściej w obszarze układu sercowo-naczyniowego. Fentermina działa na organizm podobnie jak adrenalina: powoduje nagły wzrost ciśnienia tętniczego, co objawia się wysokim tętnem, kołataniem serca. Mogą także wystąpić bóle i zawroty głowy, duszności, zaburzenia funkcji seksualnych, nudności i wymioty.

Teksty tygodnia

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Wielka Brytania musi odbudować handel z UE

Gubernator Banku Anglii, Andrew Bailey, powiedział, że Wielka Brytania musi zrobić wszystko, aby odbudować handel z UE.

Emeryci kradną w sklepach. Nie stać ich na jedzenie

Sprzedawcy detaliczni twierdzą, że zaobserwowali „inny rodzaj złodziei sklepowych”. Okazuje się, że coraz częściej emeryci kradną w sklepach.

Gangi rządzą Szkocją?

Ponad 100 osób aresztowanych za przemyt i dystrybucję narkotyków. Jedenaścioro dzieci pod specjalną ochroną ze względu na zagrożenie ze strony gangów.

Czy potrzebuję ETA, gdy mam brytyjski paszport?

Od 2 kwietnia 2025 roku Polacy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą posiadać Elektroniczne Zezwolenie na Podróż – ETA.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie