Angela Merkel nie chce „twardej granicy” w Irlandii: „Mieszkałam za Żelazną Kurtyną, więc wiem zbyt dobrze, co to znaczy”

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, obiecała Irlandii unijne wsparcie w uniknięciu "twardej granicy" na Zielonej Wyspie. Zobowiązanie podjęła pomimo obaw, że w przypadku twardego Brexitu brak granicy może osłabić jednolity rynek UE.

W czwartek kanclerz Niemiec odbyła wizytę w Republice Irlandii. Podczas spotkania z premierem Leo Varadkarem, Angela Merkel wyraziła solidarność UE z irlandzkim rządem. Wezwała także Wielką Brytanię do przedstawienia w przyszłym tygodniu realnego planu uniknięcia twardego Brexitu.

- Advertisement -

– "Musimy być cierpliwi i wyrozumiali dla kłopotliwego położenia, w jakim UK się znalazła. Ale oczywiście, każde następne wydłużenie musi wymagać (…) wiarygodnego i realistycznego sposobu dalszego postępowania".

Donald Tusk zasugerował „12-miesięczne elastyczne opóźnienie” terminu Brexitu z możliwością wcześniejszego wyjścia z UE

Kanclerz Niemiec stwierdziła, że ma nadzieję, iż Theresa May będzie mogła złożyć uzasadniony wniosek o wydłużenie art. 50 w najbliższą środę na specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej: – "Zrobimy wszystko, aby nie dopuścić do nieuzasadnionego Brexitu". Zapytana o to, co wydarzy się w przyszłym tygodniu, jeśli Wielka Brytania wciąż nie ratyfikuje umowy ws. Brexitu, kanclerz powiedziała, że nie może odpowiedzieć na takie spekulacyjne pytania.

Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Irlandii, Merkel powiedziała, że Niemcy i UE są skłonne rozważyć wniosek UK o dalsze wydłużenie art. 50, aby uniknąć braku umowy. Konferencja odbyła się po spotkaniu niemieckiej kanclerz z szefem irlandzkiego rządu, Leo Varadkarem, oraz z grupą mieszkańców Irlandii Północnej z obszaru przygranicznego. Jak podaje "The Guardian", mieszkańcy irlandzkiego pogranicza opowiadali unijnym przywódcom o swoim dawnym życiu utraconym z powodu "Troubles".

"Wielu moich przyjaciół wróciło z powrotem do Polski" – Polka z Kornwalii o Brexicie

Zapytana, czy uniknięcie "twardej granicy" nie koliduje z ochroną jednolitego rynku UE, Merkel odpowiedziała: – "Gdzie jest wola, znajdzie się sposób (…) najzwyczajniej musimy to zrobić. Najzwyczajniej musi nam się to udać".

W kontekście irlandzkiej granicy Angela Merkel odniosła się także do historii własnego kraju: – "Mieszkałam za Żelazną Kurtyną, więc wiem zbyt dobrze, co to znaczy, gdy znikną granice (…) to, co usłyszałam tutaj, dopinguje mnie do poszukiwania sposobów i środków dla kontynuacji pokojowego współistnienia".

 

Teksty tygodnia

Masz trudności finansowe? Odbierz nawet 1000 funtów wsparcia!

Wiele miast w Wielkiej Brytanii wprowadziło system wsparcia dla gospodarstw w trudnej sytuacji finansowej. Program Household Support Fund działa niezależnie od pobieranych świadczeń i zasiłków

Cichy zabójca grasuje w Wielkiej Brytanii. Zabija dziesiątki tysięcy osób rocznie

Zanieczyszczenie powietrza to problem ekologiczny i poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, które każdego roku może przyczyniać się do nawet 30 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii.

Jak przygotować się na wojnę? Rządowe rady na trudne czasy

Niestabilność polityczna oraz kolejne powstające punkty zapalne powodują, że coraz częściej rządy wydają oficjalne dokumenty i porady dotyczące tego, jak przygotować się na wojnę lub inna kryzysową sytuację.

Zmiana limitu wpłat na konta oszczędnościowe?

Czy 15 lipca kanclerz skarbu ogłosi zmiany stawek  kwoty wolnej od opodatkowania na ISA? W efekcie, czy konta oszczędnościowe przestaną być korzystne dla Brytyjczyków? 

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie