Awaria IT: Pasażerom linii lotniczych kazano „wrócić do domów”

W piątek podróżni mieli do czynienia z chaosem na lotniskach. Pasażerom linii lotniczych powiedziano, aby wracali do domów, gdy ich lot został odwołany w wyniku globalnej awarii IT.

Awaria systemów informatycznych (awaria IT) doprowadziła do ogromnych zakłóceń w podróżowaniu. Na lotniskach informowano podróżnych, aby „wracali do domów”, jeśli ich lot został odwołany.

- Advertisement -

Awaria IT

W piątek podróżni zmuszeni byli do czekania w długich kolejkach przy stanowiskach odprawy i do kontroli bezpieczeństwa na lotniskach w całej Wielkiej Brytanii. W tym na Gatwick, Luton i w Manchesterze.

Firma Cirium zajmująca się analityką lotniczą poinformowała, że w piątek na całym świecie odwołano 1396 lotów, w tym 43 na Wyspach.

Lotnisko w Edynburgu odsyłało podróżnych do domów

Lotnisko w Edynburgu powiadomiło podróżnych, że powinni wracać do domów, jeśli odwołano im lot. Oświadczenie brzmiało: „Osoby, których lot odwołano, proszone są o opuszczenie lotniska i bezpośredni kontakt z liniami lotniczymi”.

Również Ryanair poinformował swoich pasażerów w piątek: „Jeśli Państwa lot odwołano, uprzejmie prosimy o opuszczenie lotniska, gdyż przez awarię IT nie możemy teraz pomóc pasażerom na lotnisku”.

Pewien podróżny na lotnisku Gatwick powiedział, że czekał w kolejce przed lotem do Miami na Florydzie ponad trzy i pół godziny. Z kolei kolejka na Stansted Airport ciągnęła się przed głównym budynkiem terminala.

Banki, supermarkety i inne duże instytucje także zgłaszały problemy informatyczne. Zakłócenia w podróży pojawiły się również na kolei.

Tłumaczenie CrowdStrike 

Ustalono, że awaria IT wynikała z aktualizacji przeprowadzonej przez firmę CrowdStrike zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Jej prezes, George Kurtz powiedział, że przyczyną była „wada wykryta w pojedynczej aktualizacji zawartości dla hostów Windows”, za co „przeprasza”.

– To nie jest incydent związany z bezpieczeństwem ani cyberatak. Problem został zidentyfikowany, wyizolowany i wdrożono poprawkę – dodał.

Teksty tygodnia

Czy rząd zmieni znienawidzony podatek spadkowy?

Podatek spadkowy nazywany jest najbardziej znienawidzonym podatkiem w Wielkiej Brytanii. Dlatego propozycja rządu, by objąć nim również środki z funduszy emerytalnych po śmierci świadczeniobiorcy wywołała sprzeciw.

Czy składki społeczne będą pożerać nawet połowę pensji?

Starzejące się społeczeństwo i problemy z dopięciem budżetu sprawiają, że coraz więcej rządów sięga coraz głębiej do kieszeni osób pracujących. Podatki, zamrożone progi podatkowe, dodatkowe opłaty

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6 % – to więcej, niż przewidywali eksperci

Inflacja w czerwcu wynosi 3,6%. To dużo. Najnowsze dane z brytyjskiej gospodarki wskazują niespodziewany skok, który niebezpiecznie ociera się o planowane maksimum. Co jest powodem wzrostu inflacji i czy odczuwają ją mieszkańcy UK?

Zagraniczni szpiedzy wykorzystują dzieci w UK do przeprowadzania ataków

Funkcjonariusze służb specjalnych ostrzegają, że rosyjski i irański wywiad wykorzystują brytyjskie dzieci do organizowania ataków na terenie Wielkiej Brytanii.

Niepokojące dane. Ataki kwasem w Wielkiej Brytanii są coraz częstsze

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba ataków kwasem. W ciągu roku ich liczba wzrosła o 10 procent – według danych organizacji Acid Survivors Trust International (ASTI), w 2024 roku odnotowano 498 takich przypadków, podczas gdy rok wcześniej było ich 454.

Przeczytaj także