Błąd „jeden na 15 milionów” przyczyną chaosu na lotniskach

Awarię systemu kontroli ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii, w wyniku której odwołano ponad 2000 lotów, przypisano „niezwykle rzadkiemu splotowi okoliczności”. NATS opublikowało wstępny raport w tej sprawie, a Civil Aviation Authority przeprowadzi niezależne śledztwo.

Szef brytyjskiej agencji kontroli ruchu lotniczego oznajmił, że awaria, która miała miejsce 28 sierpnia 2023, była efektem niezwykłego zbiegu okoliczności. To przypadek „jeden na 15 milionów”, jak ujął to Martin Rolfe, szef NATS. „Niezwykle rzadki splot okoliczności” w tym przypadku polegał na pojawieniu się dwóch identycznych nazw, ale oddzielnymi znacznikami punktów orientacyjnych poza przestrzenią powietrzną Wielkiej Brytanii. Taka sytuacja nie miała miejsce w przypadku ponad 15 milionów lotów przetworzonych przez system w przeciągu ostatnich pięciu lat.

- Advertisement -

Dyrektor Rolf zaznacza, że w obliczu tej usterki system „zachował się” tak, jak „został zaprojektowany, to znaczy bezpiecznie uległ awarii, gdy otrzymał dane, których nie może przetworzyć”. Wyłączenie się systemu kontroli ruchu lotniczego automatycznie w ciągu zaledwie kilku sekund po wystąpieniu niezwykle rzadkiego błędu stanowi część architektury tego systemu.

Co było przyczyną awarii systemu kontroli ruchu lotniczego?

Jak wynika ze wstępnego raportu przygotowanego przez NATS podjęto już odpowiednie działania, aby zapobiec wystąpieniu ponownie takiej sytuacji. Dodano również w tym przypadku, iż taka awaria nie stworzyła żadnego zagrożenia w ruchu lotniczym.

Przy okazji publikacji raportu, NATS ponownie przeprosiło za zaistniałe problemy zarówno pasażerów, jak i linie lotnicze oraz porty lotnicze.

CAA przeprowadzi „szerszy przegląd” problemów związanych z awarią 

Na tym jednak sprawa awarii się nie kończy. Civil Aviation Authority brytyjski organ ustawowy, który nadzoruje regulację lotnictwa cywilnego, podejmie własne działania. CAA dokona szerszego przeglądu problemów związanych z awarią systemu. Oceni również, jak Nats zareagowało na ten incydent. Niezależny raport w tej sprawie zostanie przedstawiony Markowi Harperowi, ministrowi transportu.

Organ regulacyjny ostrzegł, że jeśli pojawią się jakiekolwiek dowody na to, że NATS mógł naruszyć swoje obowiązki ustawowe i licencyjne, w tej sprawie zostaną podjęte „odpowiednie kroki”.

Jakie były skutki awarii systemu kontroli ruchu lotniczego?

Raport Civil Aviation Authority ma zostać opublikowany do końca września. Martin Rolfe zaznaczył, iż „z radością przyjmujemy wnioski płynące z przeglądu, który CAA chce przeprowadzić”

Szacuje się, że skala zakłóceń dotknęła około 250 000 pasażerów. Wielu z nich musiało czekać kilka dni na alternatywne loty. Koszty tej awarii mają sięgnąć kilkudziesięciu milionów funtów. Willie Walsh, który obecnie jest dyrektorem International Air Transport Association, uważa, że wyniosą do 100 milionów funtów.

W miniony poniedziałek władze Ryanaira podały, iż rzeczona awaria spowodowała odwołanie ponad 350 lotów realizowanych przez przewoźnika z Irlandii, co dotknęło 63 000 pasażerów.

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Jak oceniamy brytyjski system edukacji w porównaniu z polskim? [sonda]
Zmiany finansowe, które wchodzą we wrześniu
W Londynie zniszczono 25 proc. nowych kamer ULEZ. Sadiq Khan ugnie się pod presją londyńczyków?

Teksty tygodnia

Pasożyty i gronkowce. Jak bezpieczne są publiczne baseny?

Baseny istnieją w UK i USA od 19-tego wieku. Od tamtej pory istnieją problemy z utrzymaniem ich w odpowiednim stanie. Nawet teraz, kilkaset lat później, wciąż jest to wyzwanie. Zarówno publiczne baseny, jak i te prywatne mogą być wylęgarnią dla bakterii.

Wykup mieszkania komunalnego – ciche zmiany w prawie zabijają prawo do własności

Obecnie Partia Pracy niemal niezauważenie przepycha przepisy, które sprawią, że wykup mieszkania będzie znacząco utrudniony. W efekcie lokale zamiast w ręce mieszkańców, pozostają w rękach władz lokalnych.

Zmieni się wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Bank Anglii prosi o pomoc

Bank Anglii planuje zmienić wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Prosi o pomoc mieszkańców Wysp, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje.

Jazda na gapę w Holandii. Mandaty wzrosną o 40 procent

Thierry Aartsen poinformował kilka dni temu, że grzywny za jazdę bez biletu w holenderskiej komunikacji publicznej zostaną podniesione. Będzie to pierwsza taka podwyżka od prawie dziesięciu lat.

Partia polityczna w Niemczech planuje dopłaty do kebabów. To nie żart

Niemiecka partia polityczna apeluje do rządu o wprowadzenie limitów cenowych na kebaby. W ciągu ostatnich dwóch lat ich ceny wzrosły ponad dwukrotnie z powodu inflacji. Wprowadzenie maksymalnych cen oznaczałoby konieczność rządowych dopłat do kebabów.

Przeczytaj także