Błędy w sztuce lekarskiej w UK. Co robić?

Medycyna nie zawsze jest nam w stanie zagwarantować powrót do stanu sprzed urazu. Czasami jednak winę za taki stan rzeczy ponosi personel medyczny, który w wyniku zaniedbania doprowadził do uszczerbku na zdrowiu pacjenta.  Mówimy wtedy o błędzie w sztuce lekarskiej.

Opieka lekarska w UK, mimo że stoi na zdecydowanie wyższym poziomie niż polska służba zdrowia, nie jest bez zarzutu. Zdarzają się błędy czy zaniedbania, które mogą pacjenta kosztować zdrowie, a nawet życie. Nieprawidłowo wykonana operacja, zabieg czy źle postawiona diagnoza mogą doprowadzić do znacznego pogorszenia jakości naszego dalszego życia. Lekarzom często uchodzi to płazem, a pacjenci cierpią do końca życia.

Powinniśmy być świadomi, że należy nam się odpowiednia opieka medyczna, zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. W razie pomyłek nie możemy odpuszczać, gdyż następnym razem możemy wcale nie wyjść z tego cało. Należy również pamiętać, że jeżeli z winy personelu medycznego, który popełnił błąd lub dopuścił się rażącego zaniedbania, doznaliśmy uszczerbku na zdrowiu, to możemy, a wręcz powinniśmy domagać się odszkodowania.

Rodzaje zaniedbań

Do najczęstszych uchybień w sztuce lekarskiej, za które możemy ubiegać się o zadośćuczynienie, należą: błędna lub zbyt późna diagnoza choroby, zbyt późne podjęcie leczenia, nieodpowiednie leczenie, błędy w czasie operacji, zbyt późne podjęcie decyzji o operacji, urazy w trakcie porodu, naruszenie tajemnicy lekarskiej, błędne podanie leku bądź interakcje leków, wypadki śmiertelne.

To tylko kilka przykładów, które możemy mnożyć. Wiadomo, że wszystkie zabiegi medyczne wiążą się z zagrożeniem, o którym pacjenci powinni być wcześniej poinformowani. Nie zmienia to jednak faktu, że pomyłka w leczeniu jest błędem lekarskim, za który personel medyczny powinien ponieść konsekwencje.

Proces sądowy

Postępowanie sądowe w sprawie błędu w sztuce lekarskiej nie należy do najprostszych. Nie łatwo jest udowodnić, że lekarz bądź szpital zawinili. Mimo to powinniśmy skorzystać z prawa do ubiegania się o odszkodowanie, jeżeli faktycznie nam się ono należy. Najważniejszym elementem, który musi bezwzględnie posiadać strona skarżąca, jest twardy i niezbity dowód błędu w sztuce lekarskiej. Często zdobycie go wiąże się z dużymi kosztami, najlepiej więc poszukać pomocy u prawnika, posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie zaniedbań medycznych.

Posiadanie materiału dowodowego nie gwarantuje rozwiązania sprawy na korzyść poszkodowanego, należy jeszcze uargumentować to, że gdyby pacjentowi udzielona została odpowiednia pomoc i opieka, uszczerbek na zdrowiu byłby mniejszy lub można byłoby go uniknąć.

Ponadto konsultacje z profesjonalistą pomogą ocenić, czy sprawa kwalifikuje się na proces i czy słusznie należy się odszkodowanie. Nie zawsze bowiem to, co nam się wydaje uchybieniem, może być tak potraktowane przez sąd. Dodatkowo brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) posiada ściśle określone procedury składania zażaleń z tytułu zaniedbania medycznego, tak więc bez pomocy prawnej specjalisty możesz sobie po prostu nie poradzić z czymś, co może ci się wydawać błędem w sztuce lekarskiej.

Ramy czasowe

Bezwzględnie na uwadze należy mieć czas, w jakim można podjąć czynności prawne przeciwko sprawcy uszczerbku, aby uzyskać stosowane odszkodowanie. W UK pacjenci mają na to 3 lata od daty, kiedy zorientowali się, że ucierpieli z powodu błędu lekarskiego. Istnieją szczególne przypadki, które sąd może rozpatrywać nawet po upływie podanego limitu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy poszkodowany nie był świadomy, że jego obrażenia były wynikiem zaniedbania. Ramy czasowe nie dotyczą osób chorych umysłowo, ich opiekunowie prawni mogą wnieść roszczenia w dowolnym momencie.

Odszkodowania za błąd lekarski

Rekompensują one wiele kosztów poniesionych w wyniku błędu lekarskiego, takich jak: utrata dochodu w przeszłości i przyszłości, koszt opieki, koszty medyczne i recepty, koszty prawne, zadośćuczynienie bólu i cierpienia, obniżone perspektywy zatrudnienia.

Natalia Tyszkiewicz

Teksty tygodnia

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Dramat w południowym Londynie. Kobieta raniła nożem nastolatków

Do niecodziennej sytuacji doszło wieczorem 25 kwietnia 2025 roku. 35-letnia kobieta zaatakowała nożem dwóch młodych mężczyzn. Ich obrażenia są poważne, jednak na szczęście nie zagrażają życiu chłopców.

Wyłudzenie obywatelstwa brytyjskiego w Slough przykładem na dziury i braki w systemie imigracyjnym UK

Historia pakistańskiej dziewczyny przebywającej nielegalnie w UK jest doskonałym przykładem na to, ile dziur ma brytyjski system imigracyjny.

Ruch neonazistowski w UK nadal żywy? W pubie zorganizowano urodziny Hitlera

Były flagi, a nawet tort ze swastyką. Takie sytuacje przypominają, jak niewiele potrzeba, by skrajna nienawiść eskalowała. Ludzie, którzy reprezentują skrajne poglądy przesycone nienawiścią oficjalnie, z historią przemocy, z wszystkimi symbolami świętują rocznicę. 

Wielka Brytania wydłuża termin dopłaty składek emerytalnych – możesz sporo zyskać!

Przedłużenie terminu dopłaty do składek emerytalnych w UK, to...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie