Brytyjczycy kochają Kraków. Stolica małopolski zwyciężyła w rankingu na najlepsze miasto w Europie

Which? Travel Magazine zapytał swoich czytelników, w jakim europejskim mieście czują się najlepiej. Okazało się, że Brytyjczycy, z 42 miast Europy wybrali właśnie Kraków. 

Stolica małopolski uzyskała 94 proc. głosów. Oczko niżej uplasowała się Sevilla (93 proc.), kolejny był Neapol (59 proc.).

- Advertisement -

Which? na bieżąco monitoruje, jakie miasta wydają się Brytyjczykom najbardziej przyjazne. Swoje opinie czytelnicy magazynu prezentują w dość obszernych ankietach. Jednym z najważniejszych pytań jest: czy poleciłbyś pobyt w mieście X swoim znajomym lub rodzinie. Jak się okazuje, poziom zadowolenia z wypoczynku w Krakowie musi być spory, jeśli tak wielu turystów jest skłonnych zarekomendować wycieczkę do Polski. Ale to nie jedyny obszar, w którym Kraków, jako miejsce wypoczynku, przoduje. 

„Radykalne zmiany” w turystycznym przewodniku po Krakowie

Ranking Which? uwzględnia również koszty związane z pobytem i dotarciem do określonych miast. Punkty można uzyskać za okazyjne ceny biletów lotniczych czy hoteli. Cena nie jest jednak czynnikiem nadrzędnym – liczy się jakość zakwaterowania, restauracji, liczba wydarzeń kulturalnych, szerokość oferty zakupowej oraz łatwość, z jaka można poruszać się po mieście za pomocą komunikacji publicznej. 

Kraków na podium magazynu Which? staje już po raz trzeci. Po raz pierwszy znalazł się w topowej trójce w 2014 roku, następnie – w 2016. 

W tym roku Brytyjczycy szczególne docenili również polską kuchnię. Jedzenie serwowane przez krakowskie restauracje ocenili na 5 gwiazdek – to więcej niż rzymskie pizzerie, czy paryskie naleśnikarnie. 

Kraków najlepszym turystycznym miastem Europy!

Teksty tygodnia

Najlepiej płatne zawody w Niemczech. O jakie kwalifikacje warto się postarać?

Euronews Business przyjrzał się najwyższym wynagrodzeniem w Niemczech. Jakie są zatem najlepiej płatne zawody w tym kraju?

Nielegalni imigranci pracują jako kurierzy jedzenia

Nielegalni imigranci przebywający w ośrodkach dla imigrantów i ubiegający się o azyl pracowali nielegalnie jako kurierzy jedzenia. W trakcie rozpatrywania wniosku nie mają prawa podejmować pracy.

Berlin znosi zakaz noszenia chust. Rewolucja w szkołach

Władze Berlina zdecydowały o nowelizacji tzw. prawa neutralności, które zabraniało nauczycielkom prowadzenia lekcji w chustach zasłaniających włosy. Nowe przepisy to efekt wyroku Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 2023 roku, który jasno wskazał, że ogólny zakaz noszenia symboli religijnych przez urzędników państwowych narusza niemiecką konstytucję.

Tragedia 12-letniego Polaka w UK. Zginął przez popularny internetowy challenge

Polska rodzina z West Yorkshire przestrzega przed zagrożeniami związanymi z mediami społecznościowymi. Dwunastoletni Sebastian zmarł w wyniku udziału w internetowym wyzwaniu.

Gotówka na stacji? Tylko do końca czerwca. Shell zmienia zasady

Od 1 lipca 2025 roku kierowcy w Niemczech nie będą mogli wypłacać gotówki kartą płatniczą na stacjach paliw koncernu Shell. Decyzja obejmuje aż 1300 punktów.

Przeczytaj także