Brytyjskie absurdy: mężczyzna nie chodzi i nie mówi – zasiłek dostanie po rozmowie w Job Centre

Przykuty do łóżka mężczyzna, który ze światem komunikuje się jedynie za pomocą mrugnięć okiem, otrzymał informację o wstrzymaniu mu wypłaty zasiłków. Decyzję o tym, czy państwo nadal powinno pomagać mu się utrzymać, urzędnicy mieli podjąć po rozmowie w Job Centre.

Żona Nicka Gaskina – Tracy, twierdzi, że jej mąż, który cierpi na stwardnienie rozsiane, otrzymał wezwanie na rozmowę na temat „uczestnictwa w szkoleniach podnoszącym kwalifikacje zawodowe”, uczestnictwo w której warunkowało możliwość dalszego pobierania świadczeń.

- Advertisement -

Gaskin nie tylko nie może uczestniczyć w jakimkolwiek szkoleniu zawodowym – nie jest nawet w stanie samodzielnie poruszać się czy spożywać posiłków. Zasiłki, które pozwalają finansować jego terapię, pobiera nieprzerwanie od 16 lat.

Z pisma, które jak twierdzą urzędnicy, trafiło do Gaskina przez przypadek, mężczyzna dowiedział się, że na rozmowie z „personalnym doradcą” będzie omawiał „możliwości znalezienia płatnej pracy i uczestnictwa w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe”.

Pomyłkę urzędników Tracy Gaskin skomentowała następująco: „Mój mąż potrafi powiedzieć 'tak’ lub 'nie’ za pomocą mrugnięcia okiem. Kiedy zadzwoniłam do Job Centre z żądaniem wyjaśnień, mężczyzna poinformował mnie, że mogą zamienić spotkanie na rozmowę telefoniczną. Najwyraźniej nie odnotował faktu, że Nick nie mówi” – relacjonuje wzburzona kobieta.

„Mój mąż jest niezwykle dumnym człowiekiem, który oddałby wszystko, żeby móc wstać z tego krzesła i zarabiać na utrzymanie swojej rodziny. Niestety, stwardnienie rozsiane pozbawiło go tej możliwości” – tłumaczy żona chorego.

Rzecznik Ministerstwa Pracy i Emerytur oficjalnie przeprosił Gaskinów za pomyłkę.

Teksty tygodnia

Braki leków w aptekach. Puste półki kosztują życie

Wielka Brytania regularnie zmaga się problemem pustych półek w aptekach. Problem zamiast maleć, rozrasta się. Braki leków w aptekach to codzienny problem milionów ludzi. Jakich preparatów najczęściej nie ma?

W tych dzielnicach Londynu aż strach wyjść na ulicę

Ubiegły rok zakończył się wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na drogach w Wielkiej Brytanii – zginęły 1 633 osoby, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej – i o 1 proc. za dużo.

Wniosek o świadczenie w UK. Ważne zmiany w sposobie składania dokumentów

DWP wprowadza ważne zmiany w sposobie składania wniosków o Universal Credit. W efekcie wniosek o świadczenie w UK można składać potwierdzając tożsamość tylko na kilka sposobów.

Konserwatyści chcą odebrać zasiłki chorobowe imigrantom

Konserwatyści twierdzą, że imigrantom należy zabronić ubiegania się o zasiłek dla niepełnosprawnych (PIP) i dodatki chorobowe do Universal Credit.

Jak błędnie wybite monety mogą wesprzeć Twój budżet, czyli skarby w portfelu

Błędy mennicze bywają bezcenne. Nietypowe monety, powstające w wyniku...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie