Brytyjskie prawo trąci myszką – dalej funkcjonują przepisy z XIII wieku

Brytyjskie prawo trąci myszką – dalej funkcjonują przepisy z XIII wieku. Parlament zadecydował o powołaniu komisji rewizyjnej, której zadaniem będzie usunięcie przestarzałych przepisów.

W brytyjskim prawie są 44 tys. ustaw podstawowych oraz ich nowelizacje. Parlament podjął decyzję o zrewidowaniu aktów prawnych. Celem rewizji przepisów jest usunięcie tych nieprzystających do współczesności.

- Advertisement -

Wśród brytyjskich aktów prawnych znajdują się między innymi takie perełki, jak zakaz strzelania z dział w niewielkiej odległości od domów mieszkalnych. Unieważnione zostaną też zapewne ustawy o zakazie noszenia zbroi w parlamencie i zakazie trzepania dywanów na ulicy.

Na temat konieczności działań komisji rewizyjnej wypowiedział się profesor prawa z University College Andrew Lewis: „mamy za dużo przepisów, nikt nie jest tego w stanie ogarnąć” – mówił w wywiadzie dla New York Timesa profesor.

Rok 2016 także zapowiada się pracowicie. Parlament ma unieważnić 200 ustaw, z których najstarsza – dotycząca barterowego rozliczania długów – pochodzi z 1267 roku. Unieważniona zostanie także ustawa z 1838 roku o powstaniu Indyjskiej Kompanii Parowcowej – która nigdy nie rozpoczęła działalności.

Jednak Brytyjczycy podchodzą do rewizji ustaw z wrodzoną sobie ostrożnością. Dzięki niej właśnie udało się ocalić ustawę z 1916 roku o wsparciu państwa dla zatrudniania byłych żołnierzy w rolnictwie. Jak się okazało, na jej podstawie do dziś działa jeden z funduszy. Ustawa pozostanie więc ważna.

Podobnie było z ustawą o rozbojach z 1861 roku – początkowo komisja chciała ją usunąć, ponieważ przepisy precyzujące działania policji w sprawie rozbojów, znalazły się w nowoczesnym kodeksie, jednak policja poprosiła komisję o pozostawienie zapisów, ponieważ nadal korzysta w pracy z części zapisów tamtej ustawy.

Natomiast niemal na pewno zostaną usunięte przepisy z 1898 roku o zakazie używania wulgarnego języka w bibliotekach i wspomniany zakaz trzepania dywanów. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że zakaz nie obejmował trzepania wycieraczek.

Eksperci zabrali głos w sprawie złotego pociągu

Teksty tygodnia

Polka pomaga tysiącom rodaków rozwieść się bezpiecznie w Anglii. Jak to robi?

Anna Montgomery pomaga Polakom w Anglii przejść przez rozwód bezpiecznie i z planem. Zobacz, jak uniknąć błędów i nie stracić majątku.

Przepowiednie Sybilli sprawdzają się nawet teraz

Przepowiednie Sybilli, czyli proroctwa królowej Saby, słyną z niezwykłej trafności. Wizje mające 3000 lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem.

Brytyjczycy dopiero dostaną cyfrowe prawo jazdy. W Polsce funkcjonuje od lat!

Brytyjski rząd w końcu wprowadza cyfrowe prawo jazdy –...

Elektroniczne bramki na lotniskach wracają dla posiadaczy brytyjskich paszportów

Elektroniczne bramki na lotniskach w krajach należących do UE będą znowu dostępne dla posiadaczy brytyjskich paszportów.

Słabe standardy budowlane zwiększają rachunki za energię o 1000 funtów

Jak wynika z najnowszej analizy, przez słabe standardy budowlane właściciele nowych domów płacą wyższe rachunki za energię.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie