Mieszkasz w Wielkiej Brytanii już od dłuższego czasu? Wydaje Ci się, że o Wyspach i Wyspiarzach wiesz już wszystko? Sprawdź, czy znasz ciekawostki, które przygotowaliśmy poniżej.
Brytyjczycy wypijają 36 miliardów filiżanek herbaty w ciągu roku
Herbatę w Wielkiej Brytanii piją wszyscy, niezależnie od wieku czy pochodzenia. I to od ponad 400 lat, gdy w 1600 roku założona została Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska, która zaczęła importować herbatę z brytyjskich kolonii w południowej Azji. 36 miliardów filiżanek herbaty w ciągu roku oznacza 100 000 000 filiżanek herbaty każdego dnia.
W Wielkiej Brytanii obsługiwany jest najkrótszy lot na świecie
Tak! To prawda. Lot pasażerski w obrębie archipelagu Orkadów, w północnej Szkocji, między maleńką wyspą Westray i jeszcze mniejszą wyspą Papa Westray trwa, zgodnie z planem, zaledwie dwie minuty i 40 sekund. Jednak przy odpowiednich wiatrach samolot może przejść ze startu do lądowania w zaledwie 53 sekundy.
Każdy koń w Wielkiej Brytanii musi posiadać paszport
Jeśli myślisz, że to żart, to jesteś w błędzie. Otóż właściciele koni muszą posiadać na Wyspach specjalne dokumenty dla każdego z nich. „Koński paszport” zawiera imię i nazwisko właściciela, historię szczepień, a także szczegóły dotyczące gatunku zwierzęcia, jego rasy i koloru.
Miasto w Walii ma najdłuższą nazwę w Europie
Czy mówi Ci coś Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch? Cóż, to nieprzypadkowa zbitka liter, utworzona przez chodzącego po klawiaturze kota, ale autentyczna nazwa miejscowości. Nie najdłuższa na świecie, ale z pewnością najdłuższa w Europie.
Metro w Londynie jest najstarszym metrem na świecie
Tak, to właśnie w Londynie zbudowano pierwszą linię metra na świecie. Prace nad utworzeniem Tube nad Tamizą rozpoczęto w 1860 roku, a oficjalne otwarcie linii nastąpiło 10 stycznia 1863 roku.
Stonehenge po dziś dzień pozostaje zagadką
Stonehenge, czyli jedno z najbardziej rozpoznawalnych stanowisk archeologicznych na świecie, nadal pozostaje dla naukowców zagadką. Czym jest ten kamienny okrąg, do czego służył, dlaczego został zbudowany? Mimo wielu prób wyjaśnienia pochodzenia Stonehenge, nadal niewiele wiemy o tej konstrukcji sprzed 4600 lat.
Grę w golfa wymyślili Szkoci
Początki golfa sięgają czasów średniowiecznej Szkocji. W XV wieku gracze uderzali wygiętym kijem w kamyki porozrzucane wokół wydm i nad przeszkodami. Gra stała się tak popularna, że wielu mężczyzn zaczęło zaniedbywać szkolenie wojskowe, co doprowadziło, do zakazania gry przez szkocki parlament w 1457 roku. Ale już w 1502 roku król Jakub IV sam zaczął grać w golfa. W St. Andrews, w 1764 roku, powstał pierwszy oficjalny klub golfowy na świecie.
Taksówkarze w Londynie to eksperci od geografii
Choć od dawna mamy do dyspozycji GPS i mapy Google, to stołeczni taksówkarze pozostali jedynymi w swoim rodzaju fachowcami od geografii. Muszą oni zapamiętać 25 000 ulic, pasów ruchu, dróg, podwórek i wzgórz w promieniu sześciu mil od Charing Cross. Poza tym taksówkarze muszą zapamiętać ponad 20 000 pojedynczych punktów orientacyjnych i interesujących miejsc – muzea, teatry, kluby, puby i cmentarze. Zasadniczo taksówkarz w Londynie może obliczyć w swojej głowie dowolną trasę w obszarze metropolitalnym o powierzchni 113 mil kw (293 km kw kwadratowych) – bez GPS lub nawigacji satelitarnej — w ciągu kilku sekund.
Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!
Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk: