Co się stanie, jeśli brytyjska królowa umrze za granicą?

Choć wydaje się to mało prawdopodobne, to jednak śmierć brytyjskiej monarchini w czasie wielu jej zagranicznych wizyt jest możliwa. Jakie są zatem procedury?

Obchodząca w tym roku 91. urodziny królowa Elżbieta jest najdłużej panującym monarchą na świecie, ale nawet jej imponujące 65-letnie (dotychczas) panowanie dobiegnie kiedyś końca. Procedury, które wejdą w życie po śmierci monarchini, są ogólnie znane jako "operacja London Brigde", ale co jeśli królowa umrze poza granicami Wielkiej Brytanii?

- Advertisement -

Po pierwszych przymrozkach w UK – czy zima już się zbliża?

W przypadku śmierci królowej poza granicami kraju natychmiast wystartuje samolot BAe 146 z 32. królewskiego dywizjonu brytyjskiego RAF-u i poleci w miejsce, gdzie znajdowała się królowa. Samolot wystartuje z lotniska Northoltm, skąd zabierze także trumnę firmy Leverton & Sons przeznaczoną dla królowej. Firma ta świadczy usługi pogrzebowe dla rodziny królewskiej od 1991 roku. Pracownicy tej firmy mają zawsze przygotowaną "trumnę awaryjną", która trzymana jest w nagłych przypadkach takich jak śmierć królowej za granicą.

Po przywiezieniu ciała królowej do Wielkiej Brytanii, zostanie ono przetransportowane do sali tronowej w Pałacu Buckingham. Dzień później zdjęcie królowej ukaże się w telewizji BBC One wraz z państwowym hymnem. Wszystkie flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztów.

 

 

 

Następnie książę Karol automatycznie stanie się królem, a jako najstarszy żyjący dotąd następca tronu będzie też najstarszym królem obejmującym tron w historii Wielkiej Brytanii. W momencie objęcia tronu przez Karola wiele rzeczy będzie musiało się zmienić w Wielkiej Brytanii. Po pierwsze zmieni się nieco treść brytyjskiego hymnu z "Boże chroń królową" na "Boże chroń króla", zmienią się także brytyjskie… paszporty.

Obecnie znajduje się w nich zdanie "jej wysokość" i będzie musiało być zmienione na "jego wysokość", ale na szczęście poprzednie paszporty nie stracą ważności. Po prostu wszystkie nowo wydawane będą zawierały już drugi zwrot.

UWAGA! Sklepy w Wielkiej Brytanii sprzedają szkockiego łososia z wszami!

Śmierć królowej Elżbiety będzie z wielu względów przełomowa, ponieważ nie jest do końca pewne, czy bez niej monarchia brytyjska przetrwa, jak to sugeruje wielu obserwatorów. Zwracają też uwagę, że możliwy jest scenariusz natychmiastowej abdykacji Karola na rzecz swojego syna Williama, który cieszy się wśród Brytyjczyków większą popularnością niż jego ojciec – rozwodnik.

Z punktu widzenia historycznego śmierć monarchy każdego kraju sprawiała, że pojawiały się podobne obawy co do istnienia całej monarchii, więc i w tym przypadku należy na nie patrzeć z przymróżeniem oka. Monarchia jest instytucją, z którą naród brytyjski związał się na dobre i mało prawdopodobne jest, by ktoś chciał odejścia od tej długiej tradycji.

 

 

Teksty tygodnia

Lotnisko zamknięte od dekady wkrótce zacznie działać. Renowacja pochłonie gigantyczną kwotę

Lotnisko Manston w hrabstwie Kent, zamknięte przez ostatnie 10 lat, ma zostać ponownie otwarte już w 2028 roku. Pierwotnie będzie działało jako hub przeładunkowy cargo. W przyszłości przewidywane jest uruchomienie stamtąd regularnych lotów pasażerskich.

Zmieni się wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Bank Anglii prosi o pomoc

Bank Anglii planuje zmienić wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Prosi o pomoc mieszkańców Wysp, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje.

Przełom w brytyjskiej opiece zdrowotnej. Sztuczna inteligencja wejdzie na porodówki

Brytyjska służba zdrowia przechodzi cyfrową rewolucję. Jednym z jej podstawowych elementów będzie pionierski system sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym zidentyfikuje zagrożenia związane z bezpieczeństwem pacjentów.

Podwyżki, podatki, wypłaty i zmiany, których nie możesz przeoczyć – finanse w lipcu

Lipiec 2025 zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych wydarzeń...

„Niech muzyka połączy nas z Janem Pawłem II”

artykuł powstał na zamówienie klienta Wyjątkowe koncerty ku czci Papieża-Polaka...

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie