Czekają nas trudniejsze testy z angielskiego! Wszystko przez lenistwo innych imigrantów w UK

Choć Polacy znajdują się w ścisłym gronie najlepiej wykształconych imigrantów z Unii pracujących w brytyjskiej służbie zdrowia, to prawdopodobnie już wkrótce padną oni ofiarą lenistwa innych nacji i będą musieli zdawać nowe, jeszcze trudniejsze egzaminy z języka angielskiego. Wszystko to dlatego, że mnożą się przypadki, gdy lekarze z innych krajów Unii nie rozumieją brytyjskich pacjentów.

Jak wynika z raportu zleconego przez Royal College of Surgeons (RCS), w ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 29 lekarzom z innych krajów UE zarzucono niedostateczną znajomość języka angielskiego. W tym samym czasie podobne zarzuty usłyszało jedynie 10 lekarzy spoza Unii. Tak duża różnica wynika prawdopodobnie z faktu, że lekarze spoza wspólnoty, chcąc pracować w NHS, muszą potwierdzić znajomość stricte medycznej terminologii, natomiast lekarze z Unii weryfikowani są jedynie na podstawie ogólnej znajomości języka. Profesor Nigel Hunt z Royal College of Surgeons powiedział, że środowisko lekarskie chce, aby wobec wszystkich kandydatów spoza Wielkiej Brytanii obowiązywały dokładnie takie same przepisy.

- Advertisement -

Polacy winni zadłużenia NHS? Nie, to lekarze trwonią miliony przepisując witaminy i kremy na receptę!

Statystyki w zakresie prawidłowego używania medycznej terminologii zaniżają przede wszystkim lekarze z Europy Południowej. Najnowsze dane pokazują, że w ostatnim czasie na 46 Francuzów, którzy ubiegali się o wakat w Wielkiej Brytanii, testy przeszło pomyślnie jedynie 10 lekarzy, a wśród Włochów zdawalność egzaminu ogólnego z języka angielskiego wyniosła niecałe 30 proc.

Kto leczy na Wyspach, czyli jak Brexit zniszczy NHS

Jeśli chodzi o Polaków, to w ubiegłym roku ze 114 naszych lekarzy ubiegających się o pracę w NHS egzamin zdało 69 z nich. Lepsi od Polaków byli w zeszłym roku tylko Niemcy – z 79 wolnych miejsc pracy Niemcy dostali aż 53.

Wszystko wskazuje na to, że NHS wprowadzi jeszcze trudniejsze egzaminy językowe dla Polaków i obywateli innych krajów unijnych. Jak mówi Nigel Hunt, trudniejsze egzaminy mają zminimalizować ryzyko nieporozumień na linii pacjent – lekarz i zmniejszyć tym samym zagrożenie dla chorych.

Jednak nie wszyscy lekarze mają o medykach spoza Unii tak złe zdanie jak Royal College of Surgeons. Niall Dickson, szef General Medical Council twierdzi z kolei, że wymagania językowe do pracy w NHS są bardzo trudne, wręcz „najtrudniejsze na świecie”, dlatego wszyscy lekarze już pracujący na Wyspach muszą się wykazywać się doskonałą znajomością angielskiego. Dickson podaje, że w ubiegłym roku z kwitkiem odprawiona została blisko połowa medyków ubiegających się o pracę w brytyjskiej służbie zdrowia, a stało się tak właśnie z powodu niewystarczającej znajomości języka.

NHS nie wytrzyma Brexitu? To prawdopodobne

Teksty tygodnia

Chaos w Broadstairs. Bójki i grabieże to codzienność w nadmorskiej miejscowości

W nadmorskim miasteczku w Wielkiej Brytanii doszło do gwałtownych bójek, które wywołały strach wśród mieszkańców. W obawie przed kradzieżami lokalne biznesy zaczęły zamykać się wcześniej. W ubiegłym tygodniu w Broadstairs w hrabstwie Kent zapanował chaos, a na ulicach wybuchła bójka z udziałem wielu osób.

Nowe plany rządu. Zagraniczni więźniowie będą deportowani wcześniej

Zgodnie z planami zapowiedzianymi przez rząd, zagraniczni przestępcy osadzeni w brytyjskich więzieniach mają być deportowani wcześniej niż dotychczas. Według władz, ta zmiana pozwoli zwolnić około 500 cel rocznie, co przełoży się na oszczędności sięgające milionów funtów.

Zmieni się wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Bank Anglii prosi o pomoc

Bank Anglii planuje zmienić wygląd banknotów po raz pierwszy od 50 lat. Prosi o pomoc mieszkańców Wysp, którzy mogą zgłaszać swoje propozycje.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

Nawet 2000 funtów odszkodowania za przerwy w dostawie wody

Odszkodowanie za brak wody, przerwy w jej dostawie lub awarie usług wodnych wzrasta dziesięciokrotnie dla gospodarstw domowych.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie