Czy Brexit doprowadzi do masowego wyjazdu polskich pracowników z UK?

W brytyjskim magazynie „The Week” ukazał się artykuł poruszający temat masowego wyjazdu polskich pracowników z Wielkiej Brytanii po Brexicie. Tego niewątpliwie chciałby premier Mateusz Morawiecki, jednak czy naprawdę chcą tego polscy pracownicy?

Do Brexitu pozostały dwa miesiące i nadal nie wiadomo, czy Wielka Brytania opuści UE z umową czy bez niej. Niepewność staje się coraz bardziej irytująca przede wszystkim dla imigrantów z Unii mieszkających na Wyspach, w tym Polaków.

- Advertisement -

Morawiecki na szczycie w Davos przekonuje Polaków, aby wrócili do kraju z UK. „Oddajcie nam naszych ludzi” – mówi Brytyjczykom

W czwartek Mateusz Morawiecki zabrał głos w sprawie brytyjskiej Polonii na szczycie ekonomicznym w Davos. Premier powiedział, że coraz więcej Polaków wraca do kraju z Wysp, co go bardzo cieszy, jednak chciałby, aby powrotów było więcej. O niewystarczającej liczbie naszych rodaków wracających do Polski może świadczyć desperacki apel Morawieckiego do Brytyjczyków podczas wywiadu z BBC. Premier zakończył go bowiem prośbą: „Oddajcie nam naszych ludzi”.

Wypowiedź Morawieckiego została szybko odnotowana w brytyjskich mediach, a magazyn „The Week” posunął się nawet dalej pytając wprost, czy po Brexicie dojdzie do „exodusu polskich pracowników”. Zgodnie z opinią brytyjskiego magazynu dwa czynniki mogą wpłynąć na masowy wyjazd Polaków z Wysp: niepewność związana z Brexitem oraz silna polska gospodarka.

Z oficjalnych danych z jesieni ubiegłego roku wynika, że coraz więcej imigrantów z UE włączając Polskę, Węgry, Czechy, wraca do swoich krajów z Wielkiej Brytanii, a coraz mniej przyjeżdża na Wyspy. Przeciwnicy Brexitu argumentują, że główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest niepewna sytuacja związana z wyjściem z UE, która napędza „Brexodus”, czyli masowe opuszczanie Wielkiej Brytanii przez imigrantów.

 

 

 

Jak twierdzi Madeleine Sumption będąca dyrektorem Migration Observatory na uniwersytecie w Oxfordzie:

– Wielka Brytania wyraźnie stała się mniej atrakcyjnym krajem dla imigrantów z UE od czasu referendum. Niska wartość funta oznacza, że pracownicy przyjeżdżający tutaj z nastawieniem na wyższe zarobki, otrzymują mniej niż kiedyś, a warunki ekonomiczne w wielu krajach europejskich znacznie się poprawiły w ciągu ostatnich dwóch lat. Dużą rolę odgrywa także niepewność związana z Brexitem.

Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie, drodzy Czytelnicy? Uważacie, że „exodus” wśród polskich pracowników ma faktycznie miejsce? Czy sami też myślicie o wyjeździe z Wielkiej Brytanii? Chętnie poznamy Wasze zdanie. Piszcie na adres: [email protected]

Funt coraz droższy. Kurs GBP najwyższy od listopada ubiegłego roku – analitycy przewidują dalszy wzrost

Teksty tygodnia

Wyjazd z dzieckiem do UK. Kiedy wystarczy ETA, a kiedy konieczny jest status?

Kiedy wyrobić status dla dziecka na podstawie programu łączenia rodzin, a kiedy wystarczy ETA? Który dokument wybrać wyjeżdżając z dzieckiem do UK?

Błędne decyzje rady miejskiej niszczą życie

Temat mieszkań socjalnych w Wielkiej Brytanii to niezwykle wrażliwy...

Aby było taniej, pacjenci muszą zacząć jeść w szpitalach posiłki roślinne

Wprowadzenie roślinnych posiłków do szpitalnych stołówek to nie tylko chwilowy trend, ale przede wszystkim przemyślana strategia zdrowotna i ekonomiczna. Przykłady z Portugalii i Nowego Jorku inspirujące Wielką Brytanię pokazują, że dieta oparta na roślinach może pozytywnie wpłynąć na kondycję pacjentów oraz finanse systemów opieki zdrowotnej.

Parking droższy niż mieszkanie? W Londynie to możliwe

Czy zastanawialiście się może, gdzie znajduje się najdroższe miejsce parkingowe w Londynie? Dłużej nie musicie nad tym myśleć, bo już wiemy.

Kryzys dentystyczny w NHS. Coraz więcej pacjentów szuka pomocy poza systemem

Usługi dentystyczne NHS w najgorszym stanie od dekad. Polacy szukają pomocy poza systemem. Sprawdź, jak odpowiada na to klinika Smile4Life z Nottingham.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie