Dlaczego pracodawcy w UK nie płacą pracownikom minimalnej stawki National Minimum Wage? Oto najbardziej absurdalne wymówki

Fot. Getty

Zdecydowana większość pracodawców w Wielkiej Brytanii wywiązuje się ze swojego obowiązku i płaci pracownikom pensję w wysokości przynajmniej minimalnej pensji  National Minimum Wage. Ale są i tacy, którzy odmawiają swoim pracownikom minimalnego wynagrodzenia. HMRC opublikowało właśnie najbardziej absurdalne wymówki, jakie w związku z tym stosują niektórzy pracodawcy. 

W ubiegłym roku (2020/2021) HMRC pomogło ponad 155 000 pracownikom w całej Wielkiej Brytanii odzyskać należne im wynagrodzenie w łącznej wysokości £16 mln. Dodatkowo urzędnicy HMRC nałożyli na pracodawców ponad £14 mln funtów kary za niewywiązanie się z obowiązku i niewypłacenie pracownikom należnego, minimalnego wynagrodzenia. Ale nie wszyscy pracodawcy mieli wyrzuty sumienia w związku z próbą obejścia prawa i niezapłacenia pracownikom należytego im wynagrodzenia. Wielu próbowało jakoś wytłumaczyć swoje zachowanie, a HMRC opublikował właśnie kilka najbardziej absurdalnych w tym zakresie wymówek:

  • „[Pracownica] nie zasługuje na płacę minimalną National Minimum Wage, ponieważ ona tylko robi herbatę i zamiata podłogi”.
  • „Pracownik nie był dobrym pracownikiem, dlatego nie sądziłem, że zasługuje na wypłatę płacy minimalnej National Minimum Wage”.
  • „Mój księgowy i ja mówimy innymi językami – on mnie nie rozumie i dlatego nie płaci moim pracownikom właściwej pensji”.
  • „Mój pracownik wciąż się uczy, dlatego nie przysługuje mu płaca minimalna National Minimum Wage”. 
  • „Elementem kultury Wielkiej Brytanii jest to, aby nie płacić młodym pracownikom przez pierwsze trzy miesiące, ponieważ najpierw muszą oni udowodnić swoją wartość”. 
  • „Płaca minimalna National Minimum Wage nie dotyczy mojej firmy”. 
  • „Mam porozumienie z moimi pracownikami, że nie będę im płacił płacy minimalnej National Minimum Wage; oni to rozumieją, a nawet podpisali umowę w tej sprawie. 
  • „Myślałem, że płacenie młodym pracownikom poniżej płacy minimalnej National Minimum Wage jest w porządku, ponieważ nie są Brytyjczykami i dlatego nie mają do niej prawa”.
  • „Moi pracownicy lubią myśleć o sobie jako o samozatrudnionych, a płaca minimalna National Minimum Wage nie ma zastosowania do osób, które pracują na swój własny rachunek”.
  • „Moi pracownicy często pozostają [tylko] w stanie gotowości [do pracy], gdy w sklepie nie ma klientów; Płacę im tylko wtedy, gdy faktycznie kogoś obsługują”. 

CZYTAJ TEŻ: Rekordowa liczba wakatów – w UK czekają 953 tysiące miejsc pracy do obsadzenia

Płaca minimalna National Minimum Wage w UK

Przypomnijmy, że stawki płacy minimalnej National Minimum Wage wynoszą obecnie: 

  • £8,91 – dla osób w wieku 23 lat i więcej (National Living Wage);
  • £8,36 – dla osób w wieku 21-22 lat;
  • £6,56 – dla osób w wieku 18-20 lat;
  • £4,62 – dla osób poniżej 18. roku życia;
  • £4,30 – dla praktykantów.

Agnieszka Moryc z Admiral Tax zaznacza, że płacenie minimalnego wynagrodzenia jest obowiązkiem każdego pracodawcy, a błędy się w tym względzie nie pojawiają, jeśli firmy korzystają z usług profesjonalnych księgowych. – Tego typu błędów na pewno nie popełniają przedsiębiorcy, którzy korzystają z usług księgowych. Profesjonalni księgowi dbają zarówno o edukację swoich klientów w zakresie ich obowiązków jako pracodawców, jak też czuwają nad prawidłowym rozliczeniem listy płac i podatków – zaznacza Moryc. 

Zobacz też: Żadnych podwyżek i bonusów? Większość pracodawców w UK nie zamierza walczyć o pracowników „za wszelką cenę”

Teksty tygodnia

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Rekordowe długi i kradzieże energii. Powód? Wysokie rachunki!

Eksperci alarmują: sytuacja wymyka się spod kontroli, a skala zjawiska zaskakuje nawet dostawców energii.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie