Do Sądu Najwyższego trafiła skarga ws. liczenia głosów w wyborach. M.in. za granicą

Były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i niezależny senator Krzysztof Kwiatkowski złożyli skargę do Sądu Najwyższego ws. liczenia głosów w wyborach parlamentarnych. Chodziło przede wszystkim o sposób liczenia głosów w obwodowych komisjach wyborczych za granicą, które mogą nie zdążyć ustalić wyników wyborów do Sejmu i Senatu, a także referendum w ciągu 24 godzin od zakończenia głosowania.

Wybory 2023 r. Sąd Najwyższy zajął się sprawą liczenia głosów

Adam Bodnar i senator Krzysztof Kwiatkowski o złożeniu skargi do Sądu Najwyższego poinformowali w środę na konferencji prasowej. – Zwracamy uwagę na absurdalność wytycznych PKW, która, nie wiedzieć czemu, chce wymagać od obwodowych komisji w kraju, co jest mniejszym problemem, ale przede wszystkim za granicą, zbiorczego protokołu zarówno z liczenia głosów do Sejmu, Senatu, jak i referendum – zaznaczył Krzysztof Kwiatkowski. A Adam Bodnar dodał: – PKW powinna stwierdzić jasno, że najpierw liczymy głosy w wyborach do Sejmu i Senatu, potem przekazujemy protokół, a następnie siadamy do liczenia głosów referendalnych.

Politycy przypomnieli to, o czym od dawna mówią także aktywiści organizacji polonijnych. Zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. A mianowicie, że w przypadku niektórych obwodowych komisji wyborczych za granicą istnieje ryzyko uznania głosów oddanych w wyborach do Sejmu i Senatu oraz referendum za niebyłe. A wszystko to przez wymóg dostarczenia wszystkich protokołów do Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie w ciągu 24 godzin, wymóg okazywania każdej z kart do głosowania wszystkim obecnym członkom obwodowej komisji wyborczej (to istotna zmiana w Kodeksie Wyborczym), a także uchwałę PKW z 3 października określającą zasady pracy obwodowych komisji wyborczych za granicą.

Były szef Państwowej Komisji Wyborczej zabrał głos ws. złożonej skargi

Byłego Rzecznika Praw Obywatelskich i senatora Kwiatkowskiego ws. skargi złożonej do Sądu Najwyższego poparł były szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. – Termin 24h nie powinien obowiązywać, jeśli chodzi o referendum. Komisja powinna w pierwszej kolejności policzyć głosy, które padły na kandydatów do Sejmu i Senatu, sporządzić protokół i ten protokół przesłać drogą internetową do komisji okręgowej w Warszawie. Trzeba też pamiętać, że sporo będzie protokołów wysyłanych przez komisje zagraniczne tym kanałem elektronicznym (…) często się zdarza, że podczas tego przesyłania może coś się zablokować przy dużej ilości przesyłanych szybko przed upływem 24 godzin protokołów – wytłumaczył Hermeliński w wywiadzie dla RMF FM i Radia RMF24.

I dodał: – Liczą się przede wszystkim wybory. Najważniejsze jest, żeby wyborcy krajowi, zagraniczni mieli gwarancję, że ich głosy zostaną policzone przez komisje, sporządzony będzie protokół. Nie może być tak (…) że obywatel przychodzi do lokalu wyborczego, wypełnia kartę, wrzuca do urny, a potem, z przyczyn od niego niezależnych, z powodu niechlujstwa czy złej woli państwa, ten głos, ta karta trafia do kosza.

Sąd Najwyższy oddalił skargę ws. liczenia głosów

W czwartek 12 października Sąd Najwyższy oddalił skargę złożoną przez Adama Bodnara i Krzysztofa Kwiatkowskiego. W opublikowanym komunikacie czytamy: „Sąd Najwyższy uznał, że wytyczne w tym zakresie prawidłowo realizują jednoznaczne postanowienie art. 230 § 2 Kodeksu wyborczego. Modyfikacja wytycznych w kierunku sugerowanym przez skarżącego oznaczałaby niekonstytucyjną ingerencję PKW w materię zastrzeżoną dla ustawodawcy. Sąd Najwyższy podkreślił, że aktem wykonawczym, jakim są uchwały PKW, nie można modyfikować treści powszechnie obowiązujących przepisów ustawy”. A dalej także: „Przepis art. 230 § 2 k. wyb. daje gwarancję, że potencjalne problemy z przekazaniem wyników głosowania Okręgowej Komisji Wyborczej w Warszawie I, z niewielkich obwodów zorganizowanych poza granicami kraju (częstokroć w obszarach targanych konfliktami lub nawiedzanych klęskami żywiołowymi) nie zablokują na bliżej nieokreślony czas ustalenia wyników wyborów i referendum w skali całego państwa”.

Autorzy: Agnieszka Nowicka de Poraj

 

Zajrzyj także na naszą główną stronę: PolishExpress.co.uk – będzie nam miło!

Artykuły polecane przez PolishExpress.co.uk:

Wyjazd na wybory do Polski. Czego obawia się Polonia w UK?

Przed wyborami do Sejmu i Senatu Polonia w UK jest zmotywowana. Ale i pełna obaw

9 zmian finansowych, które wchodzą w październiku 2023

POLISH EXPRESS W GOOGLE NEWS

Teksty tygodnia

Polacy oskarżeni o morderstwo 13-miesięcznej córki

Polacy oskarżeni o morderstwo 13-miesięcznej córki w mieście Rugby w Warwickshire. Pala stanęła już przed sądem.

Nowe połączenie Ryanair z Polski

Ryanair wchodzi z nowymi połączeniami z Polski. Jednym z najbardziej zaskakujących jest relacja Olsztyn-Dusseldorf. Od kiedy ruszają loty? Przedstawiamy szczegóły.

Król Karol przyjedzie do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Do Polski na obchody 80. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz przyjedzie król Karol. Poinformował o tym Pałac Buckingham.

Parady i trasy obchodów chińskiej uroczystości w Londynie. Gdzie będą utrudnienia w ruchu?

Chiński Nowy Rok to wydarzenie równie ważne i ciekawe jak obchody Sylwestra. Pierwsze dni lutego przemienią Londyn w kolorową, orientalną przestrzeń. Jaki jest plan wydarzeń i objazdów?

Ślisko na drogach w Holandii

Mróz oraz zamarzający deszcz znacząco utrudniają sytuację na drogach w Holandii. Niemal cały kraj jest objęty alertami. Od rana służby notują liczne wypadki i kolizje.

Przeczytaj także

Ciekawe tematy

Zagadkowa śmierć bezdomnego Polaka – nieoczekiwany zwrot w sprawie!

W czerwcu 2024 w Bunschoten znalezionego ciężko pobitego bezdomnego Polaka. Wkrótce zmarł. Śledztwo pozostało bez odpowiedzi. Nastąpił jednak nieoczekiwany zwrot!

PILNE: Bank Anglii utrzymuje stopy procentowe na obecnym poziomie

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów Komitet Polityki Monetarnej podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie. Przynajmniej do lutego przyszłego roku będą one wynosić 4,75%.

Wielu emerytów może nie dostać Winter Fuel Payment do świąt

Wielu emerytów może nie otrzymać Winter Fuel Payment przed końcem roku. DWP zmaga się z liczbą zaległych wniosków o Pension Credit.

Jest decyzja Ofwat – o ile wzrosną rachunki za wodę w Anglii i Walii od 2025?

W ciągu pięciu lat rachunki wzrosną średnio o 157 GBP, a rocznie - o 31 GBP. W 2030 roku średnio mają znaleźć się na poziomie 597 GBP. Generalnie, wzrost sięgnie 36% i będzie miał miejsce od kwietnia 2025.

Geert Wilders grozi z wycofaniem się PVV z rządzącej koalicji

Geert Wilders grozi wycofaniem się z koalicji rządzącej w Holandii. Lider PVV zapowiedział, że nie zaakceptuje dalszych kompromisów w zakresie polityki migracyjnej.

Godna emerytura w Irlandii. Czy także dla Polaków?

Ile powinna wynosić roczna emerytura w Irlandii, by żyć skromnie? Ile by wieść wygodne życie? Czy aktualne wyliczenia specjalistów  mają przełożenie na rzeczywistość?