Rząd ma przeznaczyć aż 10,5 mln funtów na przygotowania do nowych kontroli granicznych z UE tej jesieni w ramach wdrożenia systemu EES. Pomoc finansowa, którą otrzymają port w Dover, Eurotunnel w Folkestone i Eurostar w St Pancras, ma zmniejszyć kolejki do minimum.
Tej jesieni podróżni z Wielkiej Brytanii i innych krajów spoza UE będą przechodzić przez nowy cyfrowy system graniczny zwany Entry Exit System (EES). Za jego sprawą wjazdy i wyjazdy podróżnych z krajów spoza UE będą sprawnie rejestrowane.
Kosztowne przygotowania do kontroli granicznych
10,5 mln funtów zostanie wydane na wyposażenie portów w technologię, która jest niezbędna do przeprowadzenia nowych kontroli granicznych wprowadzonych przez UE.
Zgodnie z programem EES osoby wjeżdżające do krajów UE z krajów spoza UE (w tym Wielkiej Brytanii) będą musiały zarejestrować się poprzez odciski palców wraz ze zdjęciem z danymi paszportowymi. Tylko wtedy będą mogły kontynuować podróż.
Każdy wjazd i wyjazd z kraju UE będzie odnotowany. Z kolei po oddaniu przez podróżnych odcisków palców i danych rejestracja będzie ważna przez trzy lata.
W większości przypadków kontrole EES odbędą się po przybyciu na międzynarodowe lotnisko. Natomiast w przypadku podróży przez port w Dover lub pociągiem międzynarodowym, kontrole odbędą się w Wielkiej Brytanii.
Nie potwierdzono jeszcze technologii, za pomocą której porty będą pobierać dane biometryczne podróżnych. Wcześniej sugerowano, że do pobierania odcisków palców można używać gadżetu podobnego do iPada.
Opóźnienia we wdrożeniu EES
Pierwotnie system EES planowano uruchomić w 2022 roku. Następnie termin przesunięto na maj 2023, a później koniec 2023 roku. Zgodnie z najnowszym planem wdrożenie ma nastąpić w listopadzie 2024 roku.
Powodem opóźnień były liczne niepowodzenia. Obecny rząd musi mieć pewność, że rejestracja w EES będzie przebiegać sprawnie. A czas oczekiwania w kolejkach na granicy będzie absolutnym minimum.
Jak zapowiedziała Lilian Greenwood, minister ds. przyszłości dróg:
– Nikt nie chce widzieć nadmiernych kolejek w naszych portach. Dlatego zapewniamy te fundusze, aby jak najlepiej przygotować nasze granice na nadchodzące zmiany. Mimo że EES jest inicjatywą UE.
Natomiast dyrektor ds. bezpieczeństwa Eurostar, Simon Lejeune dodał, że rząd wsparł modernizację obiektów, aby spełniały stawiane im wymagania:
– Eurostar będzie w pełni gotowy zgodnie z przepisami do listopada. Zapewniając płynne przekroczenie granicy dla wszystkich naszych pasażerów – zapewnił.