Jeszcze pod koniec kwietnia funt plasował się na wysokiej pozycji wobec największych walut. Jego wartość wobec euro wynosiła 1,15 EUR, a wobec złotówki 5,22 PLN, niestety od początku maja szterling notuje regularne spadki.
W kwietniu i pierwszym tygodniu maja brytyjska waluta mimo kryzysu związanego z pandemią plasowała się na wysokim poziomie. Od 9 maja jednak obserwujemy konsekwentny spadek wartości szterlinga.
W relacji do złotówki w poniedziałek funt wart jest 5,03 PLN, wobec euro 1,12 EUR, a wobec dolara 1,22 USD. W porównaniu z innymi głównymi walutami sytuacja funta brytyjskiego jest obecnie najtrudniejsza.
Dlaczego kurs funta spada?
Pierwszym i najważniejszym czynnikiem mającym negatywny wpływ na kurs funta jest obecny kryzys związany z pandemią oraz fakt, że Wielka Brytania spośród wszystkich państw europejskich ma największą liczbę zarażonych oraz ofiar śmiertelnych (ponad 30 000).
- Przeczytaj też: Wakacje kredytowe przedłużone o trzy miesiące! Zobacz do kiedy można składać wnioski
Ponadto Wielka Brytania ze względu na obecną zdrowotną sytuację nie może sobie pozwolić na zbyt szybkie luzowanie regulacji dotyczących lockdownu, co z kolei negatywnie wpływa na gospodarkę, która ciągle działa w dużym spowolnieniu.
Ponadto wprowadzenie 14-dniowej kwarantanny dla przyjezdnych osłabia pozytywne postrzeganie brytyjskiej gospodarki przez inwestorów w najbliższych tygodniach.
W ubiegłym tygodniu ujawniono także, jak bardzo zwiększyły się wydatki państwa brytyjskiego w czasie pandemii. Obecny program związany z furlough kosztuje budżet państwa miliardy funtów miesięcznie.
Poza tym czynnikiem hamującym jest także fakt, że negocjacje w sprawie umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską nadal nie przynoszą oczekiwanego postępu. Wzrasta także presja, aby brytyjski rząd rozważył jednak wydłużenie okresu przejściowego, aby uniknąć twardego Brexitu.
Co dalej z funtem?
Jak podają ekonomiści 18 czerwca będzie kluczową datą dla brytyjskiej waluty. Dojdzie wtedy nie tylko do kolejnych rozmów między stroną brytyjską i unijną w sprawie umowy handlowej, ale także Bank Anglii wyda decyzję dotyczącą stóp procentowych.
Istnieją obawy, że dojdzie do obniżenia stóp procentowych, co z kolei sprawi, że brytyjska waluta stanie się mniej atrakcyjna dla inwestorów. Zniechęca to także ludzi do trzymania swoich oszczędności w tej walucie w bankach.