Ekonomia UK – Brexit jednak nie taki straszny, jak go malują?

W raporcie dotyczącym nastrojów na rynkach finansowych, perspektyw inwestycyjnych i ekonomicznej sytuacji w kraju przygotowanym przez Bank of England czytamy, że w obliczu wyjścia UK z Unii Europejskiej gospodarka radzi sobie… całkiem dobrze!

Specjaliści zatrudnieni w centralnym banku Wysp Brytyjskich póki co nie dostrzegli „żadnych dowodów” na to, że wyniki referendum miały negatywny wpływ na kondycję gospodarki UK. Na razie twarde liczby świadczą o tym, że staje się ona nawet silniejsza, choć niekoniecznie może mieć to związek z Brexitem.

USA: Johnson zmiażdżony przez dziennikarzy! Pozbędzie się wizerunku komedianta?[wideo]

Dane dotyczące rynku pracy nastrajają pozytwynie. Okazało się, że w okresie sprzed głosowania bezrobocie spadło do poziomu 4.9%, co stanowi najniższy wynik od 2005 roku. Odnotowano również wzrost wynagrodzeń sięgający 2.3%.

Na giełdach panuje optymizm – indeks FTSE, obejmujący 100 największych spółek, który uchodzi za barometr brytyjskiej gospodarki, trzyma się mocno. Po raz pierwszy od sierpnia minionego roku przekroczył 6700 punktów. Zarządzający Bank of England Mark Carney jeszcze w maju ostrzegał przed negatywnymi skutkami perspektywy Brexitu, które odbiją się na gospodarce w krótkiej perspektywie czasu, ale teraz nie ma żadnych argumentów, aby potwierdzić tę tezę.

Wiemy, kim jest Polak, który wrzucał robaki do jedzenia, aby nie płacić w restauracji

Nic nie wskazuje na jakiekolwiek spowolnienie gospodarki, jak wskazuje sieć „regionalnych agentów” BoE. Brytyjskie firmy robią wszystko, aby interesy szły gładko, choć rynek nieruchomości rzeczywiście nieco osłabł. Siła nabywcza nie uległa zmniejszeniu, konsumpcja utrzymuje się na równym poziomie, choć niektórzy wahają się przy nieco większych zakupach. Przewidywania dotyczące wzrostu gospodarcze w 2017 również są optymistyczne – gospodarka UK będzie rosła szybciej, niż we Francji i Niemczech.

Pomimo tych krzepiących wieści nadal należy spodziewać się „jakiegoś negatywnego wpływu” Brexitu na ekonomiczną kondycję Zjednoczonego Królestwa w przeciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Nie tylko Bank of England doszedł do takich wniosków, pokrywają się one bowiem z ustaleniami EEF.

Teksty tygodnia

Londyn najszczęśliwszym miastem w UK, ale dopiero 31. na świecie

Jakie jest najszczęśliwsze miasto w UK? Oczywiście Londyn. Choć jednocześnie zajął dopiero 31 miejsce w rankingu szczęścia na świecie. Czy w Londynie żyje się szczęśliwie?

Podpalenie domu premiera Keira Starmera. Policja podejrzewa motyw polityczny

W poniedziałek, 12 maja 2025 r. doszło do pożaru nieruchomości w północnym Londynie. Właścicielem nieruchomości jest Keir Starmer. Nie doszło do zagrożenia życia premiera Wielkiej Brytanii ani osób mu bliskich.

Szykują się zmiany w kontach oszczędnościowych. Oszczędzający oburzeni!

O reformach, zmianach i modyfikacjach w ISA mówi się od dawna. Czasami można odnieść wrażenie, że rząd UK traktuje konta ISA jako “skarbonkę na czarną godzinę”, do której sięgnie przy pierwszej okazji.

Podwyżka wieku emerytalnego. Ale nie dla wszystkich

Od 2026 ma nastąpić podwyżka wieku emerytalnego w Wielkiej Brytanii z 66 do 67 lat. A pełne wdrożenie zmiany planowane jest na 2028 rok.

Pobierasz Universal Credit? To sprawdzi Departament Pracy i Emerytur (DWP) od 2026 roku!

Obecnie aż 7,5 miliona osób w UK pobiera Universal Credit. Departament Pracy i Emerytur - DWP - będzie analizowało konta i transakcje osób pobierających świadczenie. Jakie uprawnienia zyska DWP?

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie