Dlaczego Brytyjczyk stara się o Polskie obywatelstwo?

Brytyjczyk Richard Lucas mieszka w Polsce od 25 lat, tutaj ma żonę, dzieci, własną firmę i jak dotąd jest zadowolony z życia poza swoją ojczyzną. Teraz stara się o polskie obywatelstwo.

Polska jest dla niego drugą ojczyzną, ponieważ to tutaj postanowił 25 lat temu wyjechać ze swojego rodzinnego Cambrigde. Gdy o swojej decyzji poinformował rodzinę i znajomych, to wszyscy pukali się w czoło pytając się, co mu strzeliło do głowy, że wybiera kraj, który jeszcze kilka lat wcześniej znajdował się za żelazną kurtyną. Jednak Richard pozostał konsekwentny w swojej decyzji.

Imigranci o niskich kwalifikacjach będą musieli starać się o pozwolenie na pracę po Brexicie?

Dlaczego przyjechał do Polski? Za swoją ówczesną dziewczyną, która była Polką i dzisiaj jest jego żoną i mamą jego dzieci. W Cambridge, po ukończeniu uniwersytetu pracował w firmie konsultingowej, ale praca nie dawała mu satysfakcji. Po przyjeździe do Krakowa zatrudnił się w Krakowskim Towarzystwie Przemysłowym.

Dzisiaj jest przedsiębiorcą inwestującym w start- upy, zatrudnia około 700 osób, jest też kuratorem TEDx Kazimierz. Jako przedsiębiorca wspierał też budowę pomnika Niedźwiedzia Wojtka, legendarnego kaprala Wojska Polskiego.

Pierwsze lata Richarda w Polsce były zaskoczeniem. 25 lat temu nasz kraj był wg niego zupełnie inny niż teraz. Urzędnicy żyli jeszcze w epoce komunizmu i byli przez to przeświadczeni o swojej władzy wobec zwykłego obywatela, a już szczególnie wobec obcokrajowca. Zaskoczyła go też ogromna ilość biurokracji i zawiłych przepisów przez co pracował po 14 – 18 godzin. Po tych 25 latach, jak twierdzi Richard, świadomość urzędników zmieniła się o 180 stopni. Obecnie urzędnik zdaje sobie sprawę, że jest po to, żeby pomagać obywatelowi.

Teraz zdecydował się postarać się o polski paszport, ponieważ w obliczu Brexitu zaczął obawiać się o przyszłość Wielkiej Brytanii. Richard jako przedsiębiorca jest świadomy, że dużo dał naszemu krajowi, ale też dużo od niego wziął, a zdobycie przez niego polskiego obywatelstwa jest formą lojalności wobec naszego kraju.

Unijny paszport – brytyjski przedmiot pożądania!

Aby zdobyć polskie obywatelstwo musi zdać trudny egzamin z języka polskiego i mimo, że nasz język zna bardzo dobrze i posługuje się nim na codzień, to nie przeszkadza mu ten wymóg, ponieważ jak sam mówi „Polska ma pełne prawo sprawdzać, czy ja pasuję do tego kraju”.

Teksty tygodnia

Morderstwa, dźgnięcia nożem, przestępczość w Londynie – a według danych w UK jest “bezpieczniej”

Powyższa lista to tylko wyimek tego, co w ciągu doby dzieje się w UK. Poczucie bezpieczeństwa u mieszkańców wysp jest niezwykle niskie. Przestępczość w Londynie jest widoczna każdego dnia

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Polskie miasta w UK. Jak wygląda codzienność w Bostonie czy Slough?

Niedawno w sieci ukazała się ciekawa mapa, pokazująca w jakich miastach Wielkiej Brytanii częsty jest język polski. W efekcie łatwo prześledzić, gdzie skoncentrowała się mniejszość niemiecka, gdzie rumuńska, litewska czy polska.

Masz te monety w portfelu? Mogą być warte fortunę!

Monety z błędami produkcyjnymi są warte nawet tysiące funtów. Być może i Ty masz w portfelu taki unikat! Podpowiadamy, jak je rozpoznać.

Płacimy więcej za mniej – Nestle podnosi ceny popularnych słodyczy

Popularne batony firmy Nestle, jak KitKat, Aero, czy Yorkie mają już wkrótce gwałtownie podrożeć.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie