Fachowa pomoc prawna dla Polaków w UK. Jak ją uzyskać? Przedstawiamy wywiad z prawniczką Anną Montgomery

Wielu Polaków mieszkając w Wielkiej Brytanii nie jest w stanie mimo determinacji i starań uniknąć problemów rodzinnych, które często znajdują swój finał w sądzie. Jednak nawet ze słabą znajomością języka angielskiego możemy liczyć na fachową pomoc prawną w tym zakresie. Na Wyspach działają kancelarie, które pomagają Polakom przejść przez trud rozpraw sądowych, a także wielu formalności dopełniają za nich.

Aby przybliżyć naszym rodakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii działalność kancelarii pomagających w rozwikłaniu często trudnych kwestii z zakresu prawa rodzinnego i świadczących fachową pomoc z tego zakresu, postanowiliśmy porozmawiać z prawniczką Anną Montgomery.

Jakie najczęstsze problemy wynikają dla naszych rodaków na Wyspach z nieznajomości brytyjskiego prawa rodzinnego? Co możecie powiedzieć na ten temat jako kancelaria posiadająca doświadczenie w tego typu sprawach?

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii nie znają tutejszego prawa dotyczącego dzieci i często są zaskoczeni szybką i ostrą reakcją pracowników socjalnych. Tutejsze  prawo dosyć istotnie różni się od polskiego w kwestii sprawowania opieki nad dziećmi. W Polsce dopuszczalne jest np. pozostawienie dziecka samego w domu i pójście do sąsiadki czy zostawienie dziecka w samochodzie. W Wielkiej Brytanii – jest to niedopuszczalne.

Co prawda, tutejsze prawo nie określa dokładnie wieku, w którym można zostawić dziecko bez opieki, ale wykroczeniem jest pozostawienie dziecka samego, jeśli naraża się je na ryzyko. National Society for the Prevention of Cruelty to Children (NSPCC) mówi: dzieci poniżej 12 roku życia rzadko kiedy są na tyle dojrzałe, by można pozostawić je same na dłuższy czas, dzieci poniżej 16 roku życia nie powinny być pozostawione same na noc, niemowlęta, małe dzieci i bardzo małe dzieci nigdy nie powinny być zostawiane same. Rodzice mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej, jeśli pozostawią dziecko bez opieki „w sposób, który może spowodować niepotrzebne cierpienie lub uszczerbek na zdrowiu”.

Kolejna sprawą niezrozumiałą dla niektórych Polaków jest wymierzanie fizycznej kary dziecku. Istnieją surowe wytyczne dotyczące stosowania tzw. ‘’rozsądnej’’ kary i nie będzie można polegać na obronie, jeśli zastosujesz wobec dziecka surową karę fizyczną, która stanowi zranienie, faktyczne uszkodzenie ciała, siniaki czy ciężkie uszkodzenie ciała lub okrucieństwo wobec dziecka.

Zaniedbywanie dziecka, np. brak odpowiednich ubrań, złe warunki mieszkaniowe, opuszczanie szkoły, niedojadanie dziecka, spożywanie alkoholu przez rodziców dziecka, awantury, dziwne niewyjaśnione ślady na ciele dziecka czy radykalna zmiana zachowania,  to czerwone światło dla służb socjalnych.  Służby socjalne mogą się pomylić, ale już sąd nie. W postępowaniu będą się bowiem liczyć zdolności rodzicielskie, prognozy na zmianę, warunki życiowe, psychologiczne. Sąd interesuje tylko i wyłącznie dobro dziecka.

W Kancelarii ASK MONTGOMERY ADVOCATES pojawiają się niezmiernie często zapytania ze strony matek o odebraniu praw rodzicielskich ojcu, który nie interesuje się dzieckiem i nie bierze udziału w jego życiu czy też nie płaci alimentów na dziecko. W UK sądy nie odbierają praw rodzicielskich, poza wyjątkami, gdy drugi rodzic spowodował zamierzoną szkodę na zdrowiu dziecka. Ale są to rzadkie przypadki. Takie dziecko raczej trafi do rodziny zastępczej.

Inną, również częstą sytuacją, jeszcze nie dawno niezrozumiałą dla Polaków, był wyjazd do innego kraju czy powrót do Polski bez zgody drugiego rodzica. Bez względu na to, czy rodzice dziecka mieszkają razem czy nie, tutejsze prawo mówi, że potrzebna jest zgoda drugiego na opuszczenie przez dziecko jurysdykcji tego kraju. Niejednokrotnie sprawa kończy się w sądzie rodzinnym, który, po zbadaniu szczegółów, może wydać zgodę na wyjazd dziecka, np. na wakacje poza granicę tego kraju. Czy zgodę na przeprowadzkę do innej miejscowości w UK. Zupełnie odrębny przypadek stanowi, tzw. relokacja, czyli wyjazd z dzieckiem na stałe z UK i powrót do Polski, czym ASK MONTGOMERY zajmuje się dość często.

Ciekawym przypadkiem niezrozumienia działania sądu rodzinnego w Wielkiej Brytanii jest to, że para, która się rozwodzi, a nadal mieszka razem czy rozstała się mniej niż 2 lata temu, nie ma innego wyjścia, jak tylko wziąć rozwód i obarczyć winą drugą stronę, co musi udowodnić w oświadczeniu. Nie ma bowiem możliwości rozwodu bez winy. A wielokrotnie, polskie małżeństwa myślące o rozwodzie, chciałyby uniknąć tzw. ‘’prania brudów’’ wybierając opcje rozwodu bez winy/za porozumieniem stron. Ale tutaj wygląda to inaczej.

Przełomem w rozwodach  w Anglii i Walii będzie zapewne dla takich par wprowadzenie rozwodu bez winy, który ma tutaj wejść w życie z dniem 6 kwietnia 2022. ASK MONTGOMERY ADVOCATES współpracuje blisko z sądami rozwodowymi w Anglii i Walii i jesteśmy czołową Kancelaria dla Polaków- Ekspertem w prawie Rozwodowym i Rodzinnym.

Wreszcie ostatnim przykładem, jest przekonanie naszych obywateli, że w rozwodowym podziale majątku, stronom należy się 50/50. Nie wspomnę już o przekonaniu całej rzeszy panów, którzy twierdzą, że małżonkowi należy się dużo większa część majątku, gdyż on chodził do pracy, podczas gdyż małżonka przebywała w domu wychowując dzieci i prowadząc dom. Jest to błędne i przestarzałe myślenie, które nie jest w ogóle odzwierciedleniem wyroków sądowych wydawanych przez sędziów w tym kraju a dotyczącym finansów. Przytoczę przykład sprzed kilku tygodni, gdy małżonek, w sprawie rozwodowej o finanse, wniósł o sprzedaż domu rodzinnego, w którym po rozstaniu pary, zamieszkiwała żona z dzieckiem. Sytuacja pary znacznie się różniła na korzyść ex-męża naszej klientki, której z powodu jej znacznie niższych zarobków, lat pozostawania w domu i zajmowania się dzieckiem, braku zdolności kredytowej, bank nie udzielił zgody na kontynuowanie kredytu. Jakież było zdziwienie męża, który na zdalną rozprawę finałową powrócił do domu rodzinnego, wierząc, że dom jest jego, gdy sędzia wydał ostateczny wyrok: cały dom przechodzi na żonę, do tego tzw. globalne alimenty na żonę i dziecko.

Należy pamiętać, że sąd w tym kraju traktuje wychowanie dzieci jako priorytet i wkład rodzica, który pozostaje w domu z dzieckiem, zajmuje czołową pozycje w kwestii podziału majątku.

Wasza pomoc jest bardzo złożona, zarówno pod względem wyjaśnienia swoim klientom prostym językiem procedury sądowej, jak i przeprowadzenia tłumaczeń niezbędnych dokumentów oraz przede wszystkim reprezentowania w sądzie. W jaki sposób przygotowujecie swoich klientów do rozprawy sądowej?

Klienci KANCELARII ASK MONTGOMERY otoczeni są wyjątkową opieką adwokata. Nasze pojęcie pomocy w procedurach sądowych jest innowacyjne. Nie tylko klient otrzymuje wskazówki, porady, ma możliwość częstego kontaktu z adwokatem, ale też w jednym miejscu wykonujemy  tłumaczenia aktów ślubu, urodzenia czy pism sądowych bez konieczności szukania tłumaczy. Zapewniamy naszym klientom nagrania video, w których zapoznają się z procedurą sądową,  włączając nawet takie szczegóły, jak prezentacja na sprawie, ubranie, body language, rozmowa z sędzią,  obsługa słuchań zdalnych ( tak obecnie odbywają się sprawy sądowe), zrozumienie problemu  oraz  tego, co się wydarzy na sprawie. Przesłuchanie sądowe związane jest z dużym poziomem stresu i lęku, a my chcemy, aby klient był pozytywnie nastawiony, gdyż to ma wpływ na cała sprawę. Istotne jest to, że sędziowie również w jakiś sposób wydają swoją własną ocenę osoby, co może mieć wpływ na sprawę. Zapewniamy też bezpłatnego tłumacza ustnego na czas procedur sądowych.

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby zwiększyć swoje szanse do uzyskania opieki nad dzieckiem przy rozwodzie z partnerem/partnerką?

Przy ustaleniu kontaktów z dzieckiem, sąd rodzinny w Anglii i Walii będzie kierował się szeregiem czynników. Dlatego też, występując w sądzie rodzinnym w sprawach dotyczących ustawy o dzieciach, klient powinien być przygotowany na uzasadnienie swojej pozycji. Sąd będzie chciał rozpatrzyć sprawę w sposób jasny i praktyczny, mając na uwadze dobro dziecka.

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że dobro dziecka jest najważniejszą sprawą sądu (Child Act 1989, s. 1). Dlatego, wyjaśniając swoją sprawę sądowi, klient przedstawić swoje punkty, koncentrując się na tym, dlaczego twoja argumentacja jest lepsza dla dziecka (zamiast być lepsza dla rodzica).

Ponadto, w trakcie rozprawy w sądzie dotyczącej ustawy o dzieciach z 1989 r., sąd weżmie pod uwagę tzw. „listę kontrolną opieki społecznej”. Odnosi się to do następujących czynników: (a) jakie są życzenia i uczucia  dziecka  na temat zamieszkania u rodziców (rozpatrywane w świetle jego wieku i zrozumienia);

(b) fizyczne, emocjonalne i edukacyjne potrzeby dziecka;

(c) prawdopodobny wpływ zmiany okoliczności na dziecko;

(d) wiek, płeć, pochodzenie i wszelkie cechy dziecka, które sąd uzna za istotne;

(e) wszelkie krzywdy, które dziecko poniosło lub jest zagrożone;

(f) zdolności rodziców dziecka do opieki nad nim

Czynniki te stanowią bardzo ważne względy podczas przedstawiania obrony w sądzie. Są to również bardzo istotne czynniki, jeśli chodzi o wskazówki dotyczące tego, jakie dowody/dokumenty należy starać się przedstawić sądowi, aby dobrze przygotować się do sprawy.

Działacie lokalnie czy obsługujecie klientów z całej Wielkiej Brytanii?

ASK MONTGOMERY ADVOCATES to nowoczesna polsko-brytyjska Kancelaria, która obsługuje wszystkich klientów zamieszkałych w każdej miejscowości w Anglii i Walii. Nasi Adwokaci to specjaliści w każdej dziedzinie prawa rodzinnego i nie tylko. Jesteśmy dumni z posiadania ekspertów do spraw prawa rozwodowego, prawa dzieci, prawa majątkowego a także prawa karnego, w szczególności spraw o jazdę pod wpływem alkoholu, pobicia, narkotyki, przemoc w związku, zakłócanie porządku.

Wystarczy, że klient zadzwoni do Nas czy napisze – uzyska szybką odpowiedź. Możemy rozpocząć procedury 10 minut po dokonaniu wpłaty, w trybie ekspresowym, wykorzystując nowoczesne systemy i szybkie aplikacje. A to wszystko zdalnie, bez konieczności wychodzenia z domu, podróżowania, bowiem drogą telefoniczną, video, email, whatsapp, zoom, teams, skype, messenger itp. To to samo, jakbyś umawiał się na spotkanie w biurze, od czego nowoczesne kancelarie już odchodzą. To nie tylko oszczędność czasu ale tez pieniędzy.

ASK MONTGOMERY ADVOCATES oferujemy klientom bardzo szybki dostęp do porady prawnej. Dodatkowo posiadamy naszych zarejestrowanych w UK psychologów, którzy sporządzają raporty dla sądu, jeśli jest potrzeba, a to często się zdarza.

Co więcej – oferujemy nasze Mediacje i Negocjacje Rodzinne, wymagane dla celów aplikacji dotyczących dzieci, finansów.  Wszystko w ASK MONTGOMERY ADVOCATES – w Kancelarii, która  ma rozpiętość działania oraz adwokatów do reprezentacji w sądzie na terenie Anglii i Walii.

Oprócz przygotowań klientów do rozpraw, które odbywają się także online, udzielacie również konsultacji prawniczych?

Płatne Konsultacje prawne są bardzo popularne i klienci polscy często z nich korzystają, aby lepiej poznać swoje prawa i zrozumieć prawo angielskie bardziej dogłębnie. Coraz więcej osób rozumie, że potrzebna jest wiedza na temat prawa tego kraju, aby moc się bronić i wygrywać.

ASK MONTGOMERY ADVOCATES już od wielu lat edukuje Polaków, przedstawiając livy, posty i artykuły dotyczące prawa rodzinnego. To wszystko w sposób jasny i zrozumiały, bez żargonu. Najbardziej popularne są: telekonsultacje  video-poradnictwo prawne, sporządzanie obron i pism dla sądu, tłumaczeń sądowych.

Usługi prawne online kwitną w dobie Covid. Wiele tradycyjnych kancelarii musi się przestawiać na ten sposób działania, niektórzy prawnicy nie są biegli w obsłudze nowoczesnych, czasem skomplikowanych aplikacji.

ASK MONTGOMERY ADVOCATES już od początku istnienia, długo przed wybuchem epidemii, wprowadził formułę obsługi zdalnej, a więc jest to dla nas coś normalnego, co opanowaliśmy do perfekcji, dlatego przodujemy w zakresie wsparcia, pomocy, komunikacji z klientem oraz szybkości wykonywania usług.

Telefon do kancelarii Ask Montgomery: 07703392121

Log in or sign up to view ASK MONTGOMERY ROZWOD, DZIECI, FINANSE UK

Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.
http://www.askmontgomery.co.uk

link do tlumaczen Log in or sign up to view  ASK MONTGOMERY TLUMACZENIA PRZYSIEGLE ANGIELSKIEGO

Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.

Teksty tygodnia

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Sytuacja na brytyjskim rynku pracy

Liczba pracowników na etacie w brytyjskich firmach spadała najszybciej od szczytu pandemii Covid-19. Na rynku rośnie niepewność, która ufundowana jest na polityce fiskalnej Rachel Reeves oraz globalnej zmienności ekonomicznej.

Czego Brytyjka dowiedziała się o Polsce i jej historii i kulturze z wystawy w Hull?

Na łamach lokalnego serwisu www.hulldailymail.co.uk Sofie Jackson opisała swoje...

Nadchodzi mała fala upałów. Jaka pogoda na maraton?

Synoptycy zapowiadają zbliżającą się małą falę upałów. Czy jednak pogoda na maraton w Londynie będzie sprzyjająca dla biegaczy?

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Praca i finanse

Kryzys w UK

Styl życia

Życie w UK

Londyn

Crime

Zdrowie