Główne przejścia graniczne przygotowują się do startu systemu EES

Na głównych przejściach granicznych w Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do wdrożenia nowego zautomatyzowanego systemu informatycznego EES. Będzie on rejestrował wjazdy i wyjazdy podróżnych.

Mimo obaw związanych z chaosem, jaki wywoła to wśród podróżnych przekraczających kanał La Manche, nowy system EES (Entry Exit System) rejestrujący wjazdy i wyjazdy podróżnych z krajów nienależących do UE, zostanie wprowadzony w październiku.

Przygotowania do wdrożenia systemu EES

W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do wdrożenia nowego zautomatyzowanego systemu informatycznego na przejściach granicznych. W ramach EES obywatele spoza UE, w tym Brytyjczycy, będą musieli zarejestrować dane biometryczne przy pierwszym przekraczaniu granicy.

Niestety powstają w związku z tym obawy dotyczące ogromnych opóźnień na przejściach granicznych. Obecnie dziesiątki milionów funtów trafia na sprzęt i przysposobienie odpowiednich miejsc w porcie Dover. A także na stacji końcowej Eurostar St Pancras w Londynie i na terenie Folkestone.

Przygotowania w porcie Dover, na stacji St Pancras

Port Dover planuje oddzielnie sprawdzać autokary i samochody, co pozwoli na odzyskanie doku od morza w celu stworzenia większej przestrzeni. Z kolei Eurostar rozszerzy swoje działanie o nowe obszary stacji St Pancras, aby zmieścić nowe kioski obsługujące system EES.

Po wdrożeniu nowego systemu podróżni korzystający z samolotów będą przekazywać dane biometryczne po wylądowaniu na europejskich lotniskach.

Jednak w porcie Dover, w Folkestone i London St Pancras, system podwójnych kontroli granicznych sprawia, że ​​francuscy funkcjonariusze graniczni obecnie sprawdzają i stemplują paszporty osób opuszczających Wielką Brytanię.

Nowy system EES

Po wdrożeniu nowego systemu EES paszporty nie będą już musiały być stemplowane. Ale konieczne będzie pobranie odcisków palców i zrobienie zdjęcia. Podróżni będą również musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących swojej podróży.

Będziemy musieli liczyć się z kolejkami w portach i na stacji ze względu na fakt, że proces rejestracji będzie przeprowadzany osobiście.

Problemy w Dover

Już teraz w porcie Dover są problemy w godzinach szczytu z dużymi kolejkami. Dyrektor naczelny portu, Doug Bannister powiedział, że ma plany dotyczące „zminimalizowania czasu postoju, kolejek i oczywiście zatorów w sieci drogowej w całym mieście”.

Po uruchomieniu systemu EES autokary z podróżnymi pojadą do zachodnich doków – z dala od głównych stanowisk odpraw. Mają tam zostać wybudowane hale autokarowe i nowe kioski do rejestracji danych.

Inaczej będzie w przypadku samochodów osobowych i innych pojazdów. Po przybyciu do portu ustawią się na zwykłych pasach. Szacuje się, że czas potrzebny na przejście kontroli granicznej wzrośnie z 45 – 90 sekund do kilku minut lub więcej na osobę przy rejestracji w EES.

Teksty tygodnia

Ryanair ostro sprawdza bagaże. Pasażerowie są oburzeni!

Ryanair zaostrzył kontrole bagażu podręcznego. Pasażerowie są zbulwersowani, chociaż...

Pijana matka chciała podpalić mieszkanie. W środku było czworo dzieci!

W niemieckim Chemnitz w Saksonii niemal doszło do niewyobrażalnej tragedii. Pijana matka chciała podpalić mieszkanie z dziećmi w środku. Bezpieczeństwo i życie malutkich dzieci i sąsiadów było realnie zagrożone.

Wizja Irlandii według Conora McGregora – polityczny show czy realna kampania?

Conor McGregor jest coraz bardziej wyrazistą postacią nie tylko świata sportu, ale i polityki. A jego wyraziste i głośno wypowiadane poglądy coraz częściej wzbudzają dyskusje i wymuszają oficjalne odpowiedzi.

Brytyjczycy obchodzą nowe przepisy, Polacy powinni być czujni

Właściciele domów w UK, w tym Polacy, unikają wyższego Council Tax dzięki lukom prawnym. Sprawdź, co się zmieniło i jak się przygotować.

Lekarze rodzinni nagradzani za brak skierowania pacjenta do szpitala

Lekarze rodzinni w Anglii będą mogli ubiegać się o 20 funtów za każdym razem, gdy nie skierują pacjenta do szpitala. Strategia ta ma skrócić listy oczekujących.

Przeczytaj także