Główne przejścia graniczne przygotowują się do startu systemu EES

Na głównych przejściach granicznych w Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do wdrożenia nowego zautomatyzowanego systemu informatycznego EES. Będzie on rejestrował wjazdy i wyjazdy podróżnych.

Mimo obaw związanych z chaosem, jaki wywoła to wśród podróżnych przekraczających kanał La Manche, nowy system EES (Entry Exit System) rejestrujący wjazdy i wyjazdy podróżnych z krajów nienależących do UE, zostanie wprowadzony w październiku.

- Advertisement -

Przygotowania do wdrożenia systemu EES

W Wielkiej Brytanii trwają przygotowania do wdrożenia nowego zautomatyzowanego systemu informatycznego na przejściach granicznych. W ramach EES obywatele spoza UE, w tym Brytyjczycy, będą musieli zarejestrować dane biometryczne przy pierwszym przekraczaniu granicy.

Niestety powstają w związku z tym obawy dotyczące ogromnych opóźnień na przejściach granicznych. Obecnie dziesiątki milionów funtów trafia na sprzęt i przysposobienie odpowiednich miejsc w porcie Dover. A także na stacji końcowej Eurostar St Pancras w Londynie i na terenie Folkestone.

Przygotowania w porcie Dover, na stacji St Pancras

Port Dover planuje oddzielnie sprawdzać autokary i samochody, co pozwoli na odzyskanie doku od morza w celu stworzenia większej przestrzeni. Z kolei Eurostar rozszerzy swoje działanie o nowe obszary stacji St Pancras, aby zmieścić nowe kioski obsługujące system EES.

Po wdrożeniu nowego systemu podróżni korzystający z samolotów będą przekazywać dane biometryczne po wylądowaniu na europejskich lotniskach.

Jednak w porcie Dover, w Folkestone i London St Pancras, system podwójnych kontroli granicznych sprawia, że ​​francuscy funkcjonariusze graniczni obecnie sprawdzają i stemplują paszporty osób opuszczających Wielką Brytanię.

Nowy system EES

Po wdrożeniu nowego systemu EES paszporty nie będą już musiały być stemplowane. Ale konieczne będzie pobranie odcisków palców i zrobienie zdjęcia. Podróżni będą również musieli odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących swojej podróży.

Będziemy musieli liczyć się z kolejkami w portach i na stacji ze względu na fakt, że proces rejestracji będzie przeprowadzany osobiście.

Problemy w Dover

Już teraz w porcie Dover są problemy w godzinach szczytu z dużymi kolejkami. Dyrektor naczelny portu, Doug Bannister powiedział, że ma plany dotyczące „zminimalizowania czasu postoju, kolejek i oczywiście zatorów w sieci drogowej w całym mieście”.

Po uruchomieniu systemu EES autokary z podróżnymi pojadą do zachodnich doków – z dala od głównych stanowisk odpraw. Mają tam zostać wybudowane hale autokarowe i nowe kioski do rejestracji danych.

Inaczej będzie w przypadku samochodów osobowych i innych pojazdów. Po przybyciu do portu ustawią się na zwykłych pasach. Szacuje się, że czas potrzebny na przejście kontroli granicznej wzrośnie z 45 – 90 sekund do kilku minut lub więcej na osobę przy rejestracji w EES.

Teksty tygodnia

Zarabiasz mniej niż 100 tysięcy rocznie? Możesz otrzymać nawet 4000 zasiłku na dziecko

Rodzice pracujący z rocznym dochodem poniżej 100 000 funtów mogą otrzymać od HM Revenue & Customs zasiłek Tax-free Childcare sięgający nawet 4 000 funtów. Program pokrywa koszty opieki nad dziećmi – opiekunek, żłobków, niań oraz zajęć pozalekcyjnych.

Brytyjczycy chcą drastycznie spowolnić ruch przy szkołach i szpitalach

Brytyjska organizacja Road Safety Foundation, zajmująca się bezpieczeństwem ruchu drogowego, zaproponowała radykalne zmiany w limitach prędkości na wielu drogach w kraju. Jej najgłośniejszym postulatem jest wprowadzenie ograniczenia do około 16 km/h, na drogach w pobliżu szkół, szpitali, obiektów sportowych, kulturalnych czy rekreacyjnych.

EasyJet uruchamia nowe zimowe połączenia z Wielkiej Brytanii

Sezon zimowy 2025 zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie dla pasażerów z południowo-zachodniej Anglii. Popularny przewoźnik easyJet ogłosił uruchomienie czterech nowych tras z lotniska w Bristolu.

Awaria banku to niemal codzienność. Ile gotówki warto mieć w domu?

Awarie systemów bankowych, black out, blokada konta po włamaniu…...

Rewolucja solarna w blokach? Wielka Brytania chce ułatwić montaż paneli na balkonach

Brytyjski rząd pracuje nad przełomowymi przepisami, które umożliwią mieszkańcom bloków i najemcom montaż balkonowych paneli słonecznych. Dotychczas osoby mieszkające w lokalach bez dostępu do dachu były praktycznie wykluczone z możliwości korzystania z energii odnawialnej zarówno ze względów technicznych, jak i prawnych.

Przeczytaj także